egzersizi yatakta mı yapmalı, yerde mi?

doktorumun söylediğine göre; ciddi olmayan, küçük bir bel fıtığım varmış. egzersiz yazdı, 3 hareket, günde 3 kere yapacağım. bir haftadır yatağımda yapıyorum egzersizleri ancak şöyle bir sorun var. yatağım kaliteli olmasına rağmen alalı 15 sene oldu. yatınca, ortasında hafif/çok hafif, içe doğru bir çökme(?) oluyor.

aklıma bir soru takıldı işte. böyle yumuşamış bir yatakta egzersiz yapmanın faydası olur mu, ne kadar olur? yoksa bir yoga matı vs. alıp yerde mi yapayım?

odada mat atacak yer çok dar olduğu için, yatakta yapmak rahat oluyor benim için (hem de mesela sabah uyandığımda egzersizimi yapıp kalkıyorum) ama yerde yapmak çok daha fazla yarar sağlayacaksa da yerde yapayım tabii.

ne diyorsunuz? bilgili ya da tecrübelimiz var mı bu konuda?

ne tür hareketler yapıyorsun?
özellikle önerilmediyse normalde yerde yapılır.

  • manuel mandalina  (29.10.16 21:21:17)
özellikle şurada yap, burada yap demedi.

-

bütün hareketler sırt üstü yatar halde yapılıyor.

1) dizler bükük. eller arkada bel boşluğunda birleşmiş şekilde, kalçaları oynatarak ellere baskı uyguluyorsun.
2) bir diz düz, bir diz bükük. bükük olan dizi kollarının da yardımıyla karnına doğru çekiyorsun. sonra diğer dizi aynı şekilde yapıyorsun.
3) iki bacağını büküp karnına doğru çekiyorsun, aynı anda başını da karnına yaklaştırıyorsun. cenin pozisyonuna benzetebiliriz.

bütün hareketleri 5 saniye yapıyorsun ve 10 tekrar.
  • ahm1  (29.10.16 21:29:22 ~ 21:29:52)
özellikle söylememiştir çünkü normalde yatakta yapılmaz egzersizler yerde yapılır.

  • fasulyek  (29.10.16 21:38:20)
bunlar yerde yapılacak hareketler. diğer türlü fayda görmen zor olur.
işine yarayan cevaplara tik at pls.

  • manuel mandalina  (29.10.16 22:19:49)
Yerde yapmalısınız. Annemin de bel fıtığı var benzer hareketler yapıyor. Halıda filan da yapabilirsiniz.

  • dahayeniymis  (29.10.16 22:27:54)
kesinlikle mat al. hatta matlar cm olarak satılıyor. kalın bir mat al onun üstünde yap. süpermen hareketide işe yarıyor hatta bel için en güzel hareket süpermen hareketi. bende o işe yarıyor.

  • xu  (30.10.16 19:36:39)