avrupada master için ielts toefl farkı var mı

ikisinden birine girsem kabul edilir miyim yoksa illa toefl diyen okullar var mı. siz hangisini önerirsiniz. ydsden 80 üstü puan aldım geçen sene çalışmadan.

TOEFL ABD sınavıdır, IELTS ise İngiltere&Avustralya. IELTS son yıllarda iyice popüler oldu, master programı araştırırken geçmediği bir üniversite görmedim. Aşağıdaki adresten IELTS'in ne kadar fazla geçerli olduğunu sen de görebilirsin, TOEFL zaten her yerde geçiyordur :) :

takeielts.britishcouncil.org
  • hümanist tabutçu  (27.10.16 18:51:37)
@hümanist tabutçu teşekkür ederim :) peki hangisi daha kolay kursa gitmeden girmeyi düşünüyorum hangisinde şansım daha fazla olur. ingilizce eğitim veren bi üniversiteden bu sene mezun oldum yds puanımı da yazdım geçen sene aralıkta aldım bu puanı sizce şansım nedir.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (27.10.16 18:54:30 ~ 18:54:41)
bir de ielts akademiğe girmem gerekiyor herhalkde master için

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (27.10.16 19:03:06)
YDS'den ben de 75 aldım. Artık ÖSYM IELTS'in denkliğini kaldırdı ama kaldırmadan önce 75 puan 6,5 IELTS'e eşitti. Yani bu da Avrupa'da neredeyse her yerde kabul almak demek, çok klas üniversiteler hariç. Tabi IELTS'in 4 beceriyi ölçtüğünü de düşününce YDS puanından yola çıkarak bir değerlendirme yapmak da pek doğru olmaz. İnternetteki genel kanı IELTS'in daha rahat olduğu. IELTS'e hazırlandığım için incelemişliğim var bu sınavın içeriğini ve soru tiplerini ama TOEFL'a hiç bakmadığım için bir kıyas yapamam. Bunun yanında, YDS'den 80 alan bir arkadaşım IELTS'ten 6 almıştı, bu da bir fikir verebilir. Kursa gitmeni de önermem çünkü internetteki yabancı ünlü hocaların bloglarında bile yanlış tavsiyelere, bilgilere rastladığım için bunun faydalı olacağını hiç sanmıyorum.

Sonraki yazdığına ek: Evet Academic modülünü alman gerekiyor. GT modülünden farklı olarak Reading ve Writing kısımları Academic oluyor. Yani Listening ve Speaking kısımları Academic için de GT için de aynı. GT'ye göçmenlik gibi sebeplerle giriliyor.
  • hümanist tabutçu  (27.10.16 19:05:02 ~ 19:07:05)
toefl avustralya vizesi için de kabul ediliyor bu arada.

  • bohr atom modeli  (27.10.16 19:16:52)