Ekonomiyle ilgili bir soru

Selam.

Bugun devlet ciksa dese ki; bankalara, magazalara, devlete 100 bin tl ce alti borcu olan herkesin borcunu siliyor, sildiriyorum.

Herkesi sifirladik. Ama borcu silinen kimsenin kredi, kredi karti ve senet sepetle birsey alma hakki da kalmadi, yasak dese. Kimsenin borcu kalmadi dese bunun ekonomiye yansimasi nasil olur?

Millet belini buktugu kredi ve kredi karti borclarini odemek yerine daha rahat harcama yapip ekonomiyi canlandirmis mi olur? Nasil olur?

o ekonomi canlanmaz, tam aksine üstüne toprak atsanız yeri.

  • zoque  (26.10.16 14:12:41)
400 milyardan fazla borç var. 30 milyona yakın da borçlu. bunun yaklaşık dörtte biri 80 milyar kadarı hiç ödeyemiyor. Bu para Türkiye ekonomisi için büyük bir para ve türk insanına böyle bir koz verdinizmi devamını isteyecek bir tür. en iyisi yapılandırmaya gitmek, ki öyle yapılıyor. çok taksitli yapılandırma en iyi seçenek.

  • silver apple  (26.10.16 14:13:00)
Devlet o borcu nasıl sıfırlıyor acaba? Yaptım oldu derse bankaların verdiği krediler gene parasını bankaya yatıran müşterilerin parasından sağlanıyor, bankalar nasıl yatırımcısına dönecek? Devlet kendi ödesin desen devletin mali kaynağı çok çok büyük oranda vergilerden oluşuyor zaten senden çıkacak o para gene. Üstüne 100k üstü diyorsun, 150k borcu olup zar zor da olsa borç ödeyen kişiye de yansıyacak o vergi. Çok adaletsiz ve tepetaklak olmaya mahkum 1 hareket olurdu.

Yapılandırma tek şart ki o bile bankaları zor duruma sokuyor diye biliyorum.
  • materyalist imam  (26.10.16 21:57:44)