Bu mobbing midir?

Selam sevgili duyuru sakinleri,

Yazılımcıyım. Yöneticimiz her gün hangi işe ne kadar saat ayırdığımızı öğrenmek için bizden günlük hangi işe ne kadar saat ayırdığımızı yazmamızı istiyor. Bunu efor hesaplaması yapmak için istediğini söyledi. Saatlerdeki herhangi bir tutarsızlık varsa ya da kendine göre fazla bir zaman ayrılmışsa hesap soruyor. Özellikle hesap soruyor dedim çünkü amacı bu tutarsızlıkları ya da uzamaları gidermek değil sadece baskı kurmak için yapıyor. bunu tavrından anlayabiliyorsunuz. ekipte 8 kişiyiz. herkes böyle düşünüyor. Sizce bu mobbing midir?

ekleme: Bana bağlı iş uzamaları çok az oldu/oluyor. Ya müşteri kaynaklı ya da diğer projelere destek kaynaklı gecikmeler yaşanıyor. Bu sebepleri kendisi de bilmesine rağmen sanki buraların ağası benim demek için bu şekilde davranıyor.

Birebir aynisini yasiyorum. Mobbing degil is bilmezlik.

  • gormemisin oglu  (26.10.16 10:53:41)
%55 değil %45 mobbing
eğer mantıklı bir açıklaman varsa işlere ayırdığın saatlere sıkıntı olmaz,
yok ben goy goy yapıyodum artık yapamıyorum mobbinge maruz kalıyorum diyosan sıkıntı.(sen için konuşmuyorum insanlarda böyle bir algı olabiliyor).

Ama sen mantıklı açıklama yapıyorsun ama karşıdaki inatla anlamıyorsa ha bu mobbingin dik alası.

Çözüm: çözüm yok..
  • basond  (26.10.16 10:58:41)
işverenin seni daha çok çalıştırmaya, seni daha çok sömürmeye yönelik yaptığı eylemler bildiğim kadarıyla mobbing'e girmez. sindirdikçe sizden daha çok verim alacağını zanneden klasik beyinsiz patron modeli işte.

  • sir gawain  (26.10.16 11:07:55)
şimdi bunu ne için istediği ve ne şekilde size bildirdiği önemli.
Bunu biz de yapıyorduk eski iş yerimde. bunu yapmamızın sebebi de kendi iş alanımızdan başka işlere ne kadar vakit harcıyoruz, kendi işimize ne kadar onu görmek içindi.
mobbing olduğunu düşünmüyorum, eğer yöneticinizin üstünden böyle bir talep geldiyse.
keyfi yapıyorsa da baskı diyebilirim. mobbing diye tanımlamazdım.
  • interview with the vampire  (26.10.16 11:50:39)
uzman bir avukata danışın, bunun mobbing olduğuna dair veya bunun neresinin mobbinge çekilebileceğine dair ondan fikir alın. sonrasında çalışma arkadaşlarınızla (tek başınıza konuşmayın, göze batarsınız, iler olası bi durumda diğerleri size satış koyarlar, suçlu siz olursunuz) yöneticinizle kibarca konuşun. "bu yaptığınız belki iyi niyetli performans artırma bir çaba olsa da bir avukat arkadaşımın dediğine göre bu yaptığınız mobbing e giriyormuş. biz de bundan rahatsızız, orta yolu nasıl bulabiliriz" diye kibarca, anlayış, uzlaşmacı bir tavırla konuşun. aynı zamanda aba altından sopa da göstermiş olursunuz.

  • yemrem  (26.10.16 11:54:32)
değil.

  • sckxyss  (26.10.16 12:07:46)
Açıkçası patronun niyeti burada önemli mobbing saymak için. mobbing bir nevi yıldırma demektir, yaptıkları çalışma performansınızı düşürüyorsa, bu şekilde yorumlanabilir ama her şeyden önce bu durumu patronunuzla konuşun.

  • gezegen olan pluton  (26.10.16 20:22:13 ~ 20:22:28)
Selamlar

Hukukcu değilim ancak konuyla ilgili yargıtay kararları mevcut. aşağıdaki gibi paylaşmak isterim. ve her konuda olduğu gibi kanıtlayabilmeniz önemli. şahitler, yazılı evraklar, doktor raporu vs. örneğin bir psikologdan alınan depresyon, travma vb rapor işinize yarayabilir.

Mobbingin meydana gelebilmesi için bir işçinin hedef alınarak, uzun bir süre ve belli aralıklarla sistematik biçimde tekrarlanan, mağdurun karşı koymasına rağmen yapılan aşağılayıcı, küçük düşürücü ve psikolojik olarak acı veren, işteki performansı engelleyen veyahut olumsuz bir çalışma ortamına sebep olan tehdit, şiddet, aşağılama, hakaret, ayrımcılık, ağır eleştiri, taciz ve çalışma şartlarını ağırlaştırma gibi eylem, tutum ve davranışların uygulanması gerekir. (22 Hukuk, 2014/15971 E.)
  • arras  (29.10.16 18:45:46)