kedi kapısı için cam kestirme

merhaba.

bizim 2 adet kedi var, bunlar kışın da istedikleri zaman balkonda takılabilsinler diye kedi kapısı aldım.

kapıyı takmak için camı kestirmem gerekiyor. kombili evlerde bir cama menfez(havalandırma) deliği açılır ya, aynı onun gibi bişey yaptırıcam yani. cam da bildiğimiz çift camlı pimapen.

konuyla ilgili 2 ayrı pimapenciyi aradım, camı istediğim ölçülerde keser misiniz diye sordum. "camcılar yapar o işi" dediler. pimapenciler camcı da olmuyor mu anlamadım hiç.

soru: kadıköy'de tercihen moda civarlarında bu işi yapacak camcı var mıdır? ya da tam olarak ne işle meşgul olan birine danışayım bunun için?

bence o camı komple çıkarıp muhafaza edin çıkardığınız camın yerine pleksiglas kestirip onu takın. daha sonra eski haline getirmek daha kolay olur. çok pahalı bişey değil pileksiglas malzeme.

soruna cevap olarak mahalle aralarında bulunan camcılar keser o camı. arayıp bulmak lazım.
  • hayir bu koyden olsam nolcak  (25.10.16 15:10:09)
cam balkon yapanlar dediğin işi yapar.

pimapencilerin bazıları yapmayabilir, onların işi plastik çerçeveyi yapmak.
  • cedex  (25.10.16 15:10:44)
çift camı ( temperli ) camcı da kesemez. kesmeye kalkarsa patlar. o camı alacak fabrikaya gönderecekler orada kesilecek. maliyetli bir iş olur sizin için. kapı camı 2 parça mı ? boydsn boya tek parça mı

  • oscar  (25.10.16 15:19:46)
@oscar kapı camı tek parça.

ya ben camı alıp atölyelerine oraya götürüp kesebilirler diye düşünmüştüm, en fazla 1-2 saatlik bir iş olacağını sanıyordum. kedilerle ilgili forumlarda öyle yapıldığını yazmışlar çünkü.
yukarıda da dediğim gibi camlara menfez açıyorlar, üstelik sonradan da yapılabiliyor bu işlem. onu yapıyorlarsa bunu da yaparlar aynı şey??

@hayır bu köyden olsam nolacak pleksiglas iyi fikirmiş ama bana olmaz malesef. odamın balkon kapısındaki camı kestireceğim, karda kışta donarım.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (25.10.16 15:34:20)
sadece balkonda takılabilecek, dışarı çıkamayacaklarsa bence değmez.
hem düşerler müşler.
camdan seyretsinler dışarıyı :)
  • supermatik  (25.10.16 15:38:10 ~ 15:38:46)
ben de menfez açtırmıştım ama temperli cam olduğundan camcılar kesemedi. belki temperli değildir sizin. kilit nokts temper olayı. camın kenarınds yazar zaten temperli ise

  • oscar  (25.10.16 15:40:51)
@oscar amaaan kesin temperlidir şimdi benim şansıma. akşam gidince bakayım madem. çok teşekkür ederim. peki siz temperli camınıza nerede menfez açtırdınız?

@supermatik kedilerin kumu balkonda duruyor ve evin içinde kumu koymak için malesef hiç yerimiz yok. hiç mi yok dediğinizi duyar gibiyim, evet hiç yok :) bütün yaz, açıktı balkon kapısı, düşmediler. umarım gene düşmezler diyelim :) zaten baya alçaktayız ve balkon bahçeye bakıyor, düşseler de hayati problem olmayacaktır.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (25.10.16 16:00:00)
Merhaba, kedi kapısı taktırdınız mı? Soğuk giriyor mu içeriye?

  • cilek  (14.11.16 13:32:43)
merhaba.

başka okuyanlar olursa diye genel bilgi vermek istedim.

kapıyı taktırdım. bahariyedeki kilisenin karşısında bir camcı buldum. eve gelip elmas bir keskiyle kedi kapısı kapı kadar bir dikdörtgeni çizdi camın üzerine, sonra bu dikdörtgenin içini camı kırarak boşalttı. camın bir köşesi çatladı camı kırarken, ama camcı bunun hiç sorun olmayacağını söyledi. yani çatlak daha fazla ilerlemezmiş ve içeri de soğuk girmezmiş. eğer aksi olursa gel beni bul hallederiz dedi baya güvendim.

kedi kapısını takarken de çevresine siyah bir macun çekti. bu da izolasyon sağlansın ve rüzgar hiç girmesin diyeymiş.

gerçekten de çatlak hiç bir sorun oluşturmadı şimdiye kadar.

sonuç olarak camımın bir köşesini çatlatsa da kedi kapımızdan çok memnunum :) iki kedim de hemen alıştılar. içeriye de kesinlikle soğuk girmiyor. kedi kapısında mıknatıs var, bu çok önemli bir özellik sanırım çünkü kapının özellikle ittirilmediği sürece sıkıca kapalı durmasını sağlıyor. böylece en ufak rüzgarda açılıp durmuyor.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (15.11.16 16:45:19)