Maaş beklentiniz nedir sorusuna yanıt

herkese merhaba,
Mülakatta şu soru sorulunca çok tereddütte kalıyorum. Sizin ücret skalanız muhtemelen beklentimi karşılar desem de illa bir ücret söylemem isteniyor.
Piyasaya göre almam gereken maaşı söyleyip ama maaş konuşulabilir demek eksi puan mıdır? İşimden kurtulmak için şu anki maaşıma da işe girebilirim ama düşük ücret beklentisi de kötü bir algı bırakıyor diye biliyorum. Sizce hangisi doğru?

Açıkça yaz/söyle bir aralık. Benim tecrübem bu yönde.

  • varg  (23.10.16 19:28:54)
neredeydi tam olarak hatırlamıyorum ama bu noktada hem şişi hem de kazı yakmamak için en doğru ifadelerden birinin "bu pozisyon için, şirketinizin verebileceği en yüksek maaş" olduğunu okumuştum.

  • m e b  (23.10.16 19:52:23)
merak etmeyin aşırı abartmadığınız sürece hiçbir düzgün şirket bu çok maaş ister bunu şimdiden eleyelim demez.

  • turkuaz  (23.10.16 19:55:48)
Sen ne kadar net bir rakam vermek istemesen de ısrarla rakam duymak isteyen firmalar olabiliyor. Aralık vermeyi kabul ederlerse, ki genelde ediyorlar, piyasa ortalamasına +- 500 yaparak, bir aralık veriyorum ben. Çok geniş aralık olduğunu söylerlerse aynı rakama +- 250 yapıyorum.

  • btlylmz  (23.10.16 19:55:59)
@turkuaz
işte esas merak ettiğim buydu yani beklentim adamların skalasına yakınsa ama biraz yüksekse eleme olayına girmezler diyorsun. Ben de direk vazgeçerler mi diye düşünüyordum.

  • amusan  (23.10.16 20:32:33)
Aklindaki araligi yaz. COk dusuk yazma. mesela 5000 lira istersen 5000- 5500 yaz. Bekledigim maas araligi bu, ancak sirket politikaniza da uyarim de. O zaman yuksek maas istedin diye seni elemezler. Once bir pazarlik yapmaya calisirlar.
Yani hem az maas soylemeyip kotu algi yaratmazsin, hem de pazarliga acik oldugunu belirtmis olursun.

  • innerbliss  (23.10.16 20:41:23)
saçma yüksek bir rakam söylemediğin sürece problem yok.
atıyorum adamların tahminen vereceği para 5bin liraysa, 8bin isterim deme. sen 3bin de isterim desen, 5bin de isterim desen zaten adamların ne vereceği belli. önemli olan saçma sapan yüksek bir şey söyleyip itici olmamak.

  • naberabi  (23.10.16 20:51:43)
"ama maaş konuşulabilir demek" direk ezikliktir. öyle bişe deme. piyasası neyse onu söyle. düşük söylersen; kurumsal bir firmaysa ve toplu alım yapıyorsa herkes aynı alıyordur. 1 2 kişi yüksek alır o kadar. yani düşük söylersen yükseltebilirler. onun dışında boş durmak yerine gir işe. 3 5 ay- 1 sene sonra; eğer maaş düşükse zam istersin vermezlerse başka bir iş bulduğunda ceketini alır çıkarsın.

"bu pozisyon için, şirketinizin verebileceği en yüksek maaş" ==> bu topa çıkma kanka. :D bu neylan. american psycho'dan Christian Bale misin mk! troll bu entry sanırım.
  • it could be wrong  (23.10.16 21:25:26)
ben soyle yapiyorum su anki maasim x (bunu genelde az biraz yuksek soliyorum) bundan asagi bi ucrete ve sosyal haklara calismam diyorum.

  • rentts  (23.10.16 22:01:43)
Piyasada olması gerekenin 500 lira üstünü söylemen lazım. Aksi senin hakkında kötü bir imaj bırakır zaten.

  • roket adam  (23.10.16 22:22:22)
burada cok kotu tavsiyeler verilmis: "bu pozisyon için, şirketinizin verebileceği en yüksek maaş" veya "maas sikinti degil/sonra hallederiz" cok cok sakat yanitlar. bunlari soyleyenlerin mulakat tecrubelerinin cok az veya varolmadigini saniyorum.

maas beklentisi kritik bir mevzu. on numara makina muh. arkadasim var ama herif bodos oldugu icin su anda uc kurusa calisiyor. 3 ay icinde gotu kasindi tabii yaptigi hatanin farkina varinca da simdi sike sike ayiklayacak pirincin tasini.

"piyasaya gore" de acik bir mevzu. neresinin piyasasi? cerkezkoy'de mesela istanbul'dakilerin aldigi kadar maas beklemek biraz budalalik oluyor. basvurdugunuz sirektin yerine gore degisir.

boktan sirket|iyi sirket ayrimi da var mesela. boktan sirket sana yuksek maas verir ama mudurun/patronun gotunu yalamadigin surece sittin sene adamakilli zam alamazsin. halbuki biraz daha dusuge iyi bir sirketin teklifini kabul etmis olsan simdiye cok daha fazla para kazanirdin....gibi.

ama en kolay formulasyonu soyle:
- zaten kek degilsen averaj bir piyasa degeri belirlersin (sektor, tecrube, uzmanlik vb) atiyorum bu 3k lira
- 3k liraya gore cikmak istedigin is yerinde daha az veya daha fazla aliyor olabilirsin. tabii ki de daha fazla aliyorsak o degeri baz aliyoruz.
- bunun uzerine 1k arttiriyoruz (=4k).
- araligi da ½k tutuyoruz (4-4½k). 1k da aralik verebiliriz. ama genelde bu biraz daha ters tepiyor. hemen alt limiti soyluyorlar.
  • varg  (25.10.16 20:35:31)