Dağcılık İçin Bot ve Uyku Tulumu ve Çanta

Selam millet. Dağcılık için bot alacağım. Yeni başladığım için tecrübem henüz yok. Fakat büyük taşları eze eze çıktığın için bileğin burkulmaması için tasarlanmış olanları olduğunu duydum. Bu konuda uygun fiyatlı bir arayış içerisindeyim aslında.

Bunun dışında 4 mevsim kullanabileceğim bir uyku tulumuna ihtiyacım var birde. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Çanta olarak 50 lt bir şey almayı planlıyorum. Almışken en büyüğünü mü alayım yoksa? Bu konuda da yine tavsiyelere ihtiyacım var.

Eyvallah...

Çanta olarak ihtiyacın yoksa en büyük almanı tavsiye etmem. Her dağa çıkışta boş kalmasın diye doldurmak istersin, attığın her adım daha da zor gelir.

  • denhia  (21.10.16 20:48:34 ~ 20:49:35)
Nereye gideceksin, nasıl bir faaliyet, bütçe ne kadar?
Çok fazla değişken var.

Trekking bot diye bak, bilekli olanlarından al. Su geçirmez olmasına dikkat et. Yağmur yağar da ayakların ıslanırsa bütün faaliyet işkence olur. Bütçe yeterse gore-tex olsun (su geçirmeyip hava geçiren).

Uyku tulumu en az -20, 25 extreme olsun. Hafif olmasına ve az yer kaplamasına dikkat et. Çünkü çantada en fazla yeri uyku tulumu kaplıyor.Uyku tulumunun dışında matın da iyi olsun. Bir kere zayıf matla gidip sabaha kadar soğuktan uyuyamamıştım.

Çantayı almışken biraz daha büyük al derim. Bu işe devam etmeye karar verirsen ihtiyacın olacak zaten. Ayrıca seyahatlerinde de kullanabilirsin.

İst.da isen karaköy'deki mağazaları gezebilirsin.
  • peggy  (21.10.16 21:22:10)
@peggy'nin söylediği gibi bilekli bot tavsiye ederim. Bende Bestard Nepal var gayet başarılı: www.patikaoutdoor.com

Çanta olarak eğer faaliyetiniz 3-4 gün sürecekse 50 litre yetmeyebilir (özellikle kışın)

Kış için The North Face ALEUTIAN 50/10 Uyku Tulumu: www.hepsiburada.com
  • teknikekip  (21.10.16 21:49:20)
O halde çanta için 60 ideal diyosunuz?
Bot decathlon'da 170 liraya se geçirmez diye var.
Bütçem düşük. Daha uygun ama kaliteden çok ödün vermeden çözüm arayışındayım.
  • 2006  (22.10.16 14:36:32)
Siz ne tür faaliyet yapacağınızı söylerseniz decathlon'da dağcılık bölümünde olan arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

  • teknikekip  (22.10.16 14:41:11)