siz olsanız ne yapardınız

23 yaşında bir fabrikada mühendissiniz. 1800 maaş. Haftanın 5.5 günü çalışma. İşe olan ilgi çoktan kaybedildi.

Sıfır borcunuz var. Ailenizin borcu çok bazen onlara destek oluyorsunuz zorda kaldıklarında. 7/2017 de askerlik son tecil bunu bi unutmayalım.

Haliyle her gün ev iş çok bunaldınız. Bir araba almak istediniz 20 bin lira 24 ay ayda 980 lira. Maaştan kaldı 800 kusur. 200 lira aylık arabaya gitse kaldı 600. 200 lira dışarda ye iç falan. Kaldı 400.

Ocakta yeseviye başvurup yüksek lisans yapıp askerlik ertelemesi yaptınız diyelim hadi. Yılda 6000 ayda 500 desek. Maaş eksi 100e düştü.

Ya da bir dönem yeseviye idare ettiniz. O arada yds kasıp düzgün bir yere girdiniz. İşyeri ile bu durumu konuştuğumuzda bize "gelmediğin saatleri maaşından keseriz" dendi. O da takribi 300.

Burada iki seçenek var. Araba almamak birincisi. Elbette arabasiz da yaşarım ama inanın o kadar çok bunalıyorum ki. Bir yere gidelim dendiğinde binbir düşünce aklında.

Askere gidip bunların hiçbirine katlanmamak da var tabii. Fakat gündem ortada. Korkuyorum ailem benden çok korkuyor.

Burada şöyle bir ihtimal de var. Tansiyon hastasıyım. Tecili bozdursam ya geç askerliğe diyecekler. Ya sen git diyecekler ya da bir yıl sonra tekrar kontrole gel diyecekler. Bu riski almaya değer mi o da apayrı.

Yani beyler. Odalarda ışıksızım.

-aylik arabaya daha fazla gider. muhtemelen yasi yuksek olan bir araba alacaksiniz, bakimiydi benziniydi derken 200e kapamak cok zor.

- araba bu durumda cok gereksiz gozukuyor. araba yatirim araci degil, araba hicbir sey degil. neden cevremde bu kadar cok kisi araba almak istiyor anlayamiyorum... gidecegin yere taksiyle gitmek daha mantikli istanbuldaysan :)

- universite mezunuysan askerlik 5.5ay, gidi gelirsin goz acip kapayana kadar. uzun donem yapayim para biriktireyim dersen cok saglam para birikebiliyor. (erzuruma giden arkadasim 25 binle, sirnak'a giden arkadasim 40binle dondu)

- askerlik yaptiktan sonra hem yuksek lisans giderin olmaz hem de kariyerin daha hizli ilerleyebilir.

- isyerin cok buyuk bir ihtimalle gelmedigin saatler maasindan keseriz demez, gule gule der.
  • fakyoras  (20.10.16 20:29:20 ~ 20:30:12)
7/17'ye kadar çalışır askere giderdim. dönünce başka iş bakardım. o vakte kadar arabanın borcu bitmiş oluyordur umarım.

  • cekilmis gayfe  (20.10.16 20:30:20)
Şunu söyleyeyim direkt; işten bunaldıysan sakın araba alayım falan deme. O araba seni işe mecbur bırakacak. Şu an 4-5 ay para biriktirip istediğin gibi işten çıkıp gidebilirsin. O parayla en azından birkaç ay yeni iş bakarsın. İş seni darlıyorsa arabaya bulaşma.

Onun dışında, yok ben bunalsam da 24 ay çalışır o parayı tıkır tıkır öderim de diyebilirsin. Bu durumda arabanın aylık 200 masrafı hikaye onu da ekleyeyim. 6 ayda bir vergisi var. Onu hesaba kat. Zorunlu sigorta var, büyük bir şehirde yaşıyorsan senin yaşına göre yaklaşık 1000 lira falan çıkacak onu da hesaba kat. Kasko zaten yaptırmazsın zaten paran kalmadı. Araba demek masraf demek.
  • himmet dayi  (20.10.16 20:30:25)
Araba alırsan her ay ekside biter onu demeye geldim ben. Askere gitmek için ortalığın durulmasını beklersen daha çok beklersin bizim ülke hep karışık abi git çıkar aradan hemde askerdeki para ile araba alırsın. Askerden önce sakın araba alma sigortası benzini, araba olunca daha çok gezeceksin, bakımı var ağır bakımları var sakın bulaşma.

  • gozu acik sevisen yahudi  (20.10.16 20:34:56)
Araba alma, bir an önce askere git, sonrasını gelince düşünürsün.

  • harvey  (20.10.16 20:47:38)
Arabadan kesinlikle vazgecerdim.
Kesinlikle yuksek lisans+ tecil yapardim
Cok calisir daha iyi bir ise girip arabami alirdim.
Gunun sonunda hem yuksek lisans mezunu hem daha iyibir is hem de araba sahibi olurdum.
Hayal degil emin ol, hepsi basit seyler.
  • lynda.com  (20.10.16 21:41:09)
Araba alma kesinlikle. Aynı yaştayız. Ben daha 3. sınıftayım. Daha iyi işlere girip maaşın artınca araba alırsın ki bana göre araba kenarda bir birikim olmadan alınabilecek bir şey değil. Madem o kadar az paraya geçinebilmeyi hayal ediyorsun o zaman bunun provasını yap. Askere gidene kadar maaşının 1000 TL'sini kenara at. 7 ayda zaten 7000 TL kenara atmış olursun. Ondan sonra daha iyi bir işe girip kenardaki paranı daha da artırırsın. Ondan sonra daha az kredi çekerek bir araba alırsın ya da hiç kredi çekmezsin. Kredi çekmeni hiç tavsiye etmem. Daha 23 yaşında evlilik planın bile yokken borca girmene gerek yok. Yüksek lisansı da iş hayatından kaçış olarak görmemek gerek. Yüksek lisans en kötü üniversitede yapılsa bile uzmanlık alanı olduğu için mutlaka zorluk yaratacaktır.

  • dissendium  (20.10.16 23:15:14)
bence 1800 lira maaşla birikim olmadan araba almak çok saçma.
askerden kaçmak için yüksek lisansa başlamak da öyle. hele yesevi daha da saçma.
tecil bitene kadar çalış, sonra askere git gel. dönüşte daha iyi bir iş bulursun. bir süre sonra da arabanı alırsın.
  • kayranin kedisi  (21.10.16 10:42:48)
"Haliyle her gün ev iş çok bunaldınız. Bir araba almak istediniz 20 bin lira 24 ay ayda 980 lira. Maaştan kaldı 800 kusur. 200 lira aylık arabaya gitse kaldı 600. 200 lira dışarda ye iç falan. Kaldı 400.

Buradaki hesap asiri iyimser oncelikle. Araba gercekten bu kadar masrafsizsa hemen bir tane alayim, tum masraflari ben karsilayayim ortaklasa kullanalim.

Araba alma. Araba alacak durumda degilsin. Binip gezmeye paran kalmaz zaten.
Yuksek lisans yapman arabayla birlikte zaten "imkansiz".

Maasin cok dusuk. Bence askere git. Askere gidene kadar tecrube kazanabiliyorsan kazan. Geldikten sonra daha iyi bir maasla is bulma sansin olur. En mantikli sey askere gitmek gibi gozukuyor. Askerligi erteleyip de bu sekilde calismaya zaten bir yere varamazsin. En mantikli secenek askerlik gozukuyor su an.
  • stavro  (21.10.16 10:57:30)