Köpek davranışları?

Selam,

Ya ben köpekleri hiç bilmem, tanımam... Buralarda bu aralar takılan iki köpeciğimiz var, biri sarı biri koyu kahve renklerde. Bugün sarı olan bana pek bi sırnaştı, elimdeki ekmeği kokladı ama yemedi, nedeeeen sonra ekmeği ağzına alıp bir fidanın altına bıraktı. Daha çok kendini sevdirme talebi var gibiydi, patilerini göğsüne dayadı bir ara. İki kez yere sırt üstü yatıp kediler gibi göbeğini açtı ve yerde sırtını kaşıyor gibi düşündüren bir şekilde sürtündü ama, kuyruğu hep sağa sola hızlıca oynadığı için neşeli olduğunu düşündüm. Son dakikalarda ağzını çok açtı ve ufak ufak ısırmaya yatkın ağız hareketleri yaptı. Acaba bu hayvancık bana ne demiş oldu? Ben ona bol miktarda konuştum, tatlı bir sesle konuşarak ve dokunarak sevdim. Birazcık da korktum... Anlamış mıdır? Nasıl davranmış oldu bu çocuk bana?

Sana kendini sevdirmiş, ilgi görünce de biraz şımarmış. O ufak ısırıklar mutluluğu kontrol edemeyince oluyor. Korkmana gerek yok, çok küçük olmadıkça hayvan o ısırığın dozunu kaçırmamayı biliyorlar.

  • buff  (19.10.16 23:59:44)
senin onunla ilgilenmen hoşuna gitmiş, göbeciğini açtığında sevebilirsin yada kaşıyabilirsin, hoşlarına gider genelde, hoşlanmazlarsa zaten hemen toparlanıyorlar.

sokak köpekleri özellikle de hazır mama verilen sokak köpekleri sevgi açlığı çekiyorlar, evet birileri mamasını suyunu veriyor ama o insanlar genelde bunu bir görev gibi yerine getiriyorlar ve birden çok hayvanla ilgilenebilmek için bir hayvana atıyorum 10 dakika ilgi gösterebiliyor, çünkü dışarıda başka hayvanlarda var. dolayısı ile bu beslenen hayvanlar yemekten çok ilgi ve sevgi beklemeye başlıyor dışarıdaki insanlardan. onlarla oynamak sevilmek sırnaşmak istiyorlar. seninkinin durumu da böyle bişi sanırsam. sarı dediğine göre golden yada golden kırması bir hayvanat, zaten karaketlerinde neşeli,oyuncu ve sevgi arsızı olmak var. ne kadar çok seversen o kadar iyi onlar için. sev bol bol konuş oyna vs. iyidir, hem korkunu yenersin zamanla hemde tanımaya başlarsın köpekleri.

ısırmaya yakın haraketleri de aslında tutmaya çalışması ve oyun oynaması, malum onların patileri kedilerinki gibi tutunabilme/tutabilme rahatlığı yok, ağızları ile tutuyorlar, amacı ısırmak değil de tutmak (arkadaşının/sevgilinin elini tutmak gibi düşün), ısırma niyetlerini yanaklarını gererek hırlar gibi yaparak belli ederler, tutmaya çalışmıyorum koparmaya çalışıyorum derler sana zaten.
  • selam  (20.10.16 00:32:38 ~ 00:37:25)