Köy korucularıyla ilgili bir takım sorular

Anlamaya çalıştığım için soruyorum. Birkaç sorum olacak. Özellikle Kürt arkadaşların görüşlerini alabilirsem çok sevinirim. Dileyen özelden de yazabilir.

1) Köy korucusu dediğimiz kişinin tam görevi nedir? Kimler tarafından seçiliyor? Karşılığında ne veriliyor?

2) Kürtlerin köy korucularına karşı tutumu nedir?

3) PKK neden köy korucularını hedef alıyor?

1- tsk seçiyor, koruculuk sınavı ve mülakatı oluyor. genellikle koruculuk bir aile ya da aşiret işi olarak sürdürülüyor. tanınmayan kimseye verilmiyor. karşılığında maaş alıyorlar, kendilerine zimmetli silah ve mühimmatları oluyor. bunlar genellikle evlerinde oluyorlar.

2- devlet gücü olarak görüyorlar hiç bir farkı yok. hatta o bölgeden çıktığı için çok daha sert tepkileri var. bir çok evde/köy ortasında infaz oluyor bu nedenle. bir çok korucu ailesi köylerinden göçmek zorunda kalıyorlar.

3- çünkü onlar pkk karşıtı mücadele için varlar.
  • dahili meddah  (19.10.16 11:11:09)
Nasıl seçildiğini, neler verildiğini anladım cevabınız sayesinde ve fakat görevini tam olarak hala anlayamadım. Ne yapıyor köy korucuları tam olarak?

  • dessy  (19.10.16 11:14:34)
doğuda askerlik yapanlar korucu olayını iyi bilir. bu adamlar dağı taşı iyi bildiği, pkk'lıların saklanacağı yerleri tahmin edebileceği nerelerden geçiş yaptıklarını bildiği için timlerle göreve çıkarlar.
bu adamlara silah ve mermi verilir. belirli periyotlarla mermi sayımı ve çatışmada kullanırlarsa mermi takviyesi yapılır. aralarında bazıları varki sadece para almak ve bu silahları hayvan avında kullanmak için korucu olmuştur. bu adamlar çatışmada sırtlarını sağlam yere alıp yerlerinden bile çıkmazlar. çünkü hangi korucunun ne zaman intikale çıkacağını oç pkk'lılar iyi bilir. adamlarda kendilerine ve ailelerine zarar gelmesin diye saklanırlar.

korucular pek sevilmez hep dışlanırlar. genelde aşiret veya büyük aileler komple korucu oluyor ve birbirlerine dip dibe evlerde oturoyorlar can güvenlikleri için. oç teröristler sürekli bunların ve ailelerinin peşinde. kundaktaki bebeklerine bile acımazlar.
  • sarlatan  (19.10.16 11:19:18 ~ 11:20:36)
Korucunun görev tanımı resmiyette nedir?

  • dessy  (19.10.16 11:23:50)
orada savcılık yapan birinden duymuştum. bir kısmı çift taraflı oynayıp devletten maaş alıyor. gündüz pkk'ya, gece askere kurşun sıkıyor. bir kısmı da pkk ile anlaşamayan aşiretlerden çıkıyor. yoksa pkk'lı bir köyde yaşatırlar mı korucu morucu.

  • supermatik  (19.10.16 11:29:32 ~ 11:32:21)
www.jandarma.gov.tr/asayis/gecici_korucu.doc

  • Corc  (19.10.16 11:31:06)