aşağılık kompleksim mi var acaba ?

arkadaş grubumuzda bir çocuk var kendisi müzisyen..bana göre sanat toplum içindir. Biz onu dinlemesek, izlemesek, beğenmesek o var olmaz. Ama kendisi öyle bir egoya sahip ki her fırsatta "ben müzisyenim, insanlar bana tabii hayran olcak onlar kim ki ? " modunda takılıyor. bana da ne söylese batıyor ya bazen diyorum çocuk haklı sonuçta bir sanat icra ediyor ve beğeniliyor o kadarcık da olsun diyorum. ama bazen de o üstten bakan tavrı deli ediyor.
sizin çevrenizde de var mı böyle sanatla uğraşıp yüksek ego sahibi insanlar ? ben mi yanlış anlıyorum acaba yoksa kıskanıyor muyum ? her türlü eleştiriye de açığım.
biraz bu konularda konuşmak istiyorum.

too much ego will kill your talent derim

  • freebird5406_2  (18.10.16 11:04:49)
öldürmüyor da itici yapıyor bence @freebird5406_2

  • Esinsin  (18.10.16 11:07:30 ~ 11:07:39)
Sanatçıların çoğunun inanılmaz egoları olur; bence birçoğunun hakkı da bu. Ama yakınımda böyle insanların olmasını istemezdim. Karar senin ama rahatsız olman normal.

  • fragile lady  (18.10.16 11:10:31)
sanat sanat içindir demesi onu ego sahibi yapmaz.
ben de sanat sanat içindir diyorum mesela. Sanat toplum için olunca hande yener'de sanatçı sayılıyor, serdar ortaç'ın da yeni albümü merakla bekleniyor.

e her birimiz sanatçı olmadığımıza göre, bizim taleplerimiz doğrultusunda yapılan eserlere sanat diyebilir miyiz? sanatın ne olduğunu öğrenemeden ölüp gidiyoruz böylece. çünkü şarkıcılar ne istenirse onu yapıyorlar. ufuklar daralıyor.

Sana bu şekilde bir açıklama yapsa mütevazi olurdu sadece. belki de bunu algılayabileceğine inanmamıştır.
  • theli  (18.10.16 11:12:56)
@fragile lady peki neden hakkı olduğunu düşünüyorsun ?

  • Esinsin  (18.10.16 11:12:58)
@theli bambaşka bişeyden bahsetmişsin şuan ben halkın beğendiği herşey sanattır demedim ki . demet akalın hande yener vs alakasız kaldı yani.

klasik müzik de yapsan bunu toplum için yapıyorsun yani ilgi görmesen bir kesim tarafından beğenilmesen ya da para kazanmasan bunu yapmazsın, aynı şekilde demet akalın, hande yenerde her kesimden ilgi görmüyor. toplum deyince direk hande yener dinleyen kitlenin aklınıza gelmesi ilgin.
  • Esinsin  (18.10.16 11:15:42)
peki öyleyse cevabımı değiştiriyorum; evet aşağılık kompleksiniz var ve söylediğiniz gibi kıskanıyorsunuz.

  • theli  (18.10.16 11:19:42 ~ 11:20:32)
hiç çekilmez böyle insanlar. aslında zavallı ve gerizekalılar. zavallılar çünkü azıcık bir övgü karşısında herkesten aynı muameleyi bekleyip bulamadıklarında intihara bile gidiyorlar. ben sanat tarihi okudum bir sürü örneği var. hem yeteneklerini sergileyip hem de sağlam duruşlarını korumaya zekaları yetmiyor. sanatçı dendi mi neşet ertaş gibi olmalısın. cenazesinde millet saygı durdu. mütevazilik bir sanatçı için kaybedilmeyecek bir nimet. yok sanatçıyım egom var, göt lalesi seni, pabucumun egolu sanatçısı.

bence aşağılık kompleksin yok. ben hiç dayanamam böyle tiplere.
  • for day to break  (18.10.16 11:28:19 ~ 11:29:48)
ben de müzik yaptım. 10larca hatta 100lerce bestem var. yaptığım işin iyi olduğunu düşünüyorum. türkiye'nin pek çok yerinde sahneye çıktım. haliyle bu ortamın içinde fazlasıyla bulundum.

türkiye'de kaliteli müzik yapmak ve bir kitle elde etmek çok zor. benim gördüğüm örneklerde kaliteli müzik - kitle yok, kalitesiz müzik - kitle yok, kalitesiz müzik - kitle var durumları söz konusu oldu. yani kaliteli müzik - kitle birlikteliği olduğunda biraz daha farklı şeyler konuşulabilir. çünkü kitle önemlidir. kitle oluştuktan sonra artık senin peşindedir ve senin yapacağın şeylere inanır. onlara yönelik bir şey yapmak zorunda olmazsın çünkü zaten onlar seni sen olduğun için takip ederler. örnek veriyorum bir pop şarkıcısının kitlesi, o rock yaptığında "allah belanı versin bu ne biçim müzik" demez. "vay be rock'ı da güzel yapmış" ya da "rock olmamış sende" gibi bir ayrım olabilir. bu noktada kitleyle dialogta olmak ve kendini üstün görmemek yani onlara kendini anlatmaya çalışmak aslında seni kalıcı yapan şey olacaktır.

diyeceğim o ki, gerçekten çok kaliteli işler yapıyor yani kendine has ve sadece kendi içinden geldiği gibi şeyler üretiyor ve bununla birlikte takipçisi olan bir kitle varsa, o kitleye karşı kayıtsız kalmak anlamsız büyüklükte bir egodan başka bir şey değil. çünkü siz bir şekilde o sahne atmosferini tattığınızda, peşinizde irili ufaklı sürüklenenler oluyor. bunlar o gün kendilerine bir tutunacak dal aradıkları için, farklı olmak için, sadece sizinle sevişmek için veya adını kullanıp hava atmak için, en son ihtimalde de gerçekten yaptığınız işten kendine bir pay çıkarabildiği için böyle davranıyor olabilir. bu yükü kaldırmak zor iştir. bu içi boş hacmen büyük yükü taşıdığını düşündükten sonra, ilk gelen ağırlıkta yere yıkılmak da olasıdır.

yani ego kötüdür. ego beraberinde saygısızlığı getirir. insan ne yaparsa yapsın saygısız davranması meşru kılınamaz. piyasa ise iyi enstrüman kullanan ve iyi müzik yaptığını düşünen egoistlerle dolu. bu yüzden de ülkeden adam akıllı bir müzik grubu çıkması çok nadir görülüyor.

uzun oldu biraz ama idare et :)
  • kfk  (18.10.16 11:51:44)
@kfk şöyle aslında kendisi gerçekten yakışıklı birisi ve çoğu insan müziğine değil tipine geliyor aslında çünkü tüm hayran kitlesi 14-17 yaş arası ergen kızlardan oluşuyor. ama o bunu çok iyi müzik yapmasına bağlıyor. bir kere yüzüne karşı dedim sence bu 14-17 yaş arası kızlar senin müziğinin yüksek kalitesinden anlıyorlar mı dedim ? o hala aynı şeyleri tekrar etmeye devam etti :)

  • Esinsin  (18.10.16 11:57:55)
Sanat toplum içindir meselesine ben de katılmıyorum. Sanat, topluma fayda kaygısı güdebilmeli ama gütmezse de canı sağolsun. Bir zorunluluk olarak görmüyorum bunu.

Konuya dönersek, sanatçı kimliği olsun veya olmasın mütevazi olmak bir erdemdir bence. Bu elemanın davranış şeklini ben ahlaksızlık olarak görüyorum bu yüzden. Dolayısıyla bu şekilde aşırı özgüven sergileyen, tabiri caizse götü kalkık tiplerden ya uzak dururum sinir olmamak için ya da dehşetli laf sokar yerine oturturum. Kıskandığını zannetmiyorum, bence sen de sadece sinir olmuşsun.
Etrafımda sanatla uğraşan ve böyle egosu yüksek insan yok. Ama ben elediğim için mi yok, yoksa denk gelmedim şanslı mıyım bilemedim.
  • buff  (18.10.16 12:02:04 ~ 12:06:33)
@buff aslında sanat toplum içindir derken aklımdan geçen şey şuydu sanatçıyı var eden toplumdur onu dinleyen, izleyen, beğenen bir kitle olmasa o var olamaz bu egolara da sahip olamaz. yani aslında onu var eden şeye tepeden bakıyor çoğu sanatçı. tamam sanatına devam ederdi belki ama kimse beğenmediği için bunca egoya da sahip olamazdı.

  • Esinsin  (18.10.16 12:04:35)
@esinsin

işte tam olarak bunu demek istemiştim ama direkt yaptığı işe saygısızlık etmek istemedim :)

bize de her konserden sonra ortamda ne kadar kız varsa yazılıyordu. çoğu grup bu kızları "oha süperiz lan biz müthiş grubuz herkes bize hasta" olarak yorumlardı. yıllarca anlatamadım bunların geçici, yapılan işin kalıcı olduğunu.

ünlü olmak herkesin hoşuna gidiyor. ekşi'de bile çoğunluk bir entry yazıp debe'ye girmek için yırtınıyor. her taraf seks başlıkları doluyor öte yandan. "kız düşürmek" mevzusu bile ortamda 'ekşiden kız düşürdüm yea' mantığıyla ego yapmak için kullanılabiliyor. yani bu iş böyle. insanlar bunu bir anda edinince ne oldum delisi oluyorlar.

gerçekten güzel bir müzik yapıyorsa dost olun, acı söyleyin. bilsin elindekinin kıymetini. o kızlar gelir geçer çünkü. bi süre sonra "abi yok yaaa müzik piyasası bitmiş" diyip bırakacak yoksa :) sendeki de kompleks değil. bunu anormal karşılaman ve bu egoyu kabul etmemen gayet normal.
  • kfk  (18.10.16 12:05:27)
@kfk aslında o kadar çok ama o kadar çok anlattım ki ona ama anlamamakta çok ısrar ediyor. hatta sen müzisyen olmasan saygıdeğer bir insan olmıcakmışsın demek ki herşeyi müzisyen olmana bağlıyorsun kendine kendin olduğun için değil müzisyen olduğun için değer veriyorsun herkesten de aynı şeyi bekliyorsun dedim satış danışmanı olsan mesela saygıdeğer olmayacak mıydın ? dedim. dediği şey şu "sen beni çekemiyorsun."

  • Esinsin  (18.10.16 12:09:22)
her yıl yaklaşık otuz bin film, iki milyon kitap, yüz bin albüm üretiliyor dünya üzerinde.

daha sanat ne diye toplum içindir yorumları yapılıyor ki?.. sanat, yaratma/üretme kaygısı ego ile ilgili bir durum. yıllar evvel bir doom metal demosu kaydetmiştim, tamamen kendi egomu tatmin etti.

çevremde var öyle insanlar. hep var. biri de benim. canlı müzik olaylarına çok ekmek de yedim, para da kazandım vakti zamanında. burnum yukarılarda mevzu müzik olunca.
  • mermize  (18.10.16 12:09:37)
bu arada madem sanat kimin içindir konusu tartışılıyor, onun hakkında da iki kelam edeyim.

hepimiz toplumun bir parçasıyız. o çomar diye nitelendirdikleriniz dahil, herkesin aslında bu topluma karşı bir farkındalığı var. çoğunluk ise bunu ifade etme zorluğu yaşıyor. son derece derin bir konu bu. geleneklerle, kendisine dayatılanlarla, cehaletle bastırılıyor pek çok kişi. bazıları da bu farkındalığı dışa vurmaya meyilli. bunu bir topluluğa konuşarak liderlik ederek de yapabiliyor, sanat üreterek de. sanatı kendi farkındalığını ortaya koymak için üretiyor olsa da, aslında toplumda kendi gibi düşünen pek çok kişiyi hedefine almış oluyor. yani iş yine topluma dönüyor dolaylı olarak. bu noktada "toplum bunu ister, böyle yapmalıyım" konusu apayrı bir başlıktır. bunu zaten prodüktörler yıllardır sanatçıların işlerini belli kalıplara sokarak elde ediyor. sadece kendi içindekileri konuşmak yerine sanat yoluyla anlatanlar da aslında kendi gibi düşünen başkalarıyla kuracakları dialogu sağlamış oluyorlar. bu da onların yöntemi. bu detayı gözden kaçırmamak gerek. bu tür bir karşılık bulmanın manası çok büyüktür sanatçı için.
  • kfk  (18.10.16 12:13:43)
@mermize senin durum farklı aslında. benim bu bahsettiğim arkadaş mesela para getirmeyen hiç bir iş yapmaz. sen kendi egon için kayıt yaparsın o para için yapar. insanlar neyi seviyorsa, istiyorsa ve para neredeyse ona yönelir. yani sırf insanların ilgisini çekmek, beğenilmek ve para için yapar yapacağını. ben sanat yapıyım kendim tatmin olayım yeter kafasında değil yani.

  • Esinsin  (18.10.16 12:23:37)
mütevazi olmak bir erdemdir. o arkadaşın dünya üzerindeki kıytırık bir barda iki gitar tıngırdatıp kızları coşturan milyonlarca müzik grubundan birinin üyesi. freddie mercury olsa egosu şişsin, ki ona da ego değil haklı gurur derim ben anca. bir şey olamadan götü kalkan bu tiplere sinir olmamak elde değil. sanatçı yaratıcılığının belki asosyallikle, yalnızlıkla, acıyla belki de mevsimlerle bile doğrudan bağlantısı olabilir ama egoyla yok bence. kendine güvenmekle, egoist olmak aynı şey değildir. hatta bana kalırsa aşağılık duygusundan kurtulmak isteyen insanlar sürekli olumlu yönlerini parlatırlar. yoksa iyi müzik yapan bir insan bunun taktir edildiğini göremeyecek kadar kör olamaz. ancak kompleksi olan bir insana gördüğü ilgi yeterli gelmez. hep daha fazla vurgulanmasını ister, bu olmayınca da kendi kendini över.

bana kalırsa sende sorun yok. ama bu arkadaşından hoşlanmadığın da çok açık ortada. boşuna kendini yıpratma, hayatından çıkar gitsin.
  • karakarinca  (18.10.16 13:19:01)
Bence eleman mal ama sen de buna ragmen alttan alttan cekemiyorsun ben de boyle birilerinin hayran oldugu bir sey yapsaydim keske durtusyle bana kalirsa.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (18.10.16 15:14:37)
meheh cevapları okumadım. ama sanat toplum içindir demek seni toplumun erişebileceği bir sanatın savunucusu yapmaz, eğer kaygın buysa. tam aksine bu fikir modern sanat ortaya çıktığında oluşan, sanatın toplumu yönlendirmesi gerektiğine inanan insanların savunduğu bir şey olmuştur. halkın anlamayacağı, yüksek kültüre hitap eden ama toplumu da kendi doğrusunca dönüştürmeye çalışan bi sanatçı profili bunu benimser. sanat sanat içindir ise postmodernist bi yaklaşımdır, halk kültürüne de genellikle daha yakındır. kalıpları kullanırken aslında arka planını bilmeyince düşündüğümüzün tam tersi bi şeyi ifade etmiş olabiliyoruz.

  • snape i başından beri tanırım  (18.10.16 16:38:41)