Aşırı Takıntılı Olmak

Merhaba,

İzlediğim, sevdiğim filmleri tekrar tekrar izliyorum. Hatta dizileri bile tekrar izliyorum. Yeni film, dizi izlemek istemiyorum.

Tek başıma bir sürü ülke gördüm, fakat farklı çaycıya bile gidesim gelmiyor. Toplu taşımaya binmekten, okula gitmekten iğreniyorum. Gittiğimde hep aynı yerde oturuyorum. Ev konforlu alanım haline geldi, odamda değil salonda yatıyorum, çıkmak istemiyorum.

N'oluyo bana?

Değişikliklere kapalı olmak biraz güvensizlik alameti. Galiba bir hayli kaygı bozukluğu yaşıyorsun veya buna çok yatkınsın. İğrenmeyi gerektiren bir durum yok ama iğreniyorsan bir türlü başedemediğin bir rahatsızlık hissin var, bunu aşmak gerekir. Psikologla görüşmek önemli şu anda.

Ev herkes için en konforlu alandır, onda sıkıntı yok. Eğer iletişimden kaçıyorsan ve en basşt değişiklikler bile seni geriyorsa mutlaka bir uzman yardımı al.
  • yaren  (15.10.16 02:41:39)
@killerbee, antisosyal sayılmam aslında pek :(
@yaren, psikolog görmek istemiyorum. ne sigortam var ne de param(düzenli gidecek kadar)

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (15.10.16 12:45:18 ~ 12:45:32)
sorumluluklardan kaciyorsun. disaridan da ilgi gormedigin icin icine donuyorsun. tek basina ice donuk olmak sikinti degil ama bir cesit bozukluk haline getirmen de iyi degil.

kesinlikle sosyallesmek zorunda degilsin. ama bundan kacinman da dogru degil.

filmleri ve dizileri ya da baska uretken olmayan/tuketici aliskanliklari bir bagimlilik derecesine getirmemeye ozen gostersen senin icin daha iyi.

belki bir hobi ya da is edinip "yaratici" olmaya calisabilirsin. icinde buna dair bir motivasyon olmayabilir, bunalimda olabilirsin, tembel hissediyor olabilirsin. bunlar da gayet normal ve herkesin basina geliyor.

bununla birlikte icinde bulundugun psikolojiden cikmak yalnizca senin elinde. bu donemi atlatmak istiyorsan once icinden gelmeyen seylerden kurtul. tembellikten de kurtul. neyi neden yaptigini bil. o zaman nasil yapacagina odaklan ve en onemlisi sadece hayal kurmayip, yapman gerekeni yap, atman gereken adimlari at.

tek basina yapamiyorsan bir grubun parcasi ol. bu gruptaki insanlari begenmek zorunda degilsin. bunu kendini uretken bir moda gecirmek icin yapiyorsun. etrafinda begenmediklerine karsi verecegin duygusal tepkilerden ziyade kendini gelistirmen icin gereken mantikli adimlara odaklanman lazim.

hayatta basarilar.
  • idexo  (15.10.16 13:00:37)