kiracı olunan evin yıkılması hk.

oturduğum ev yıkılacakmış 1-2 ay sonra. ev sahibi söylemedi ama bana bunu. tabela asılınca ben sordum öğrendim.

şu an taşınacak ne vaktim var ne de naktim. zaten ev de yok.

kontratım ağustosta yenilendi. yıkılacağından yeni haberim oldu. ev sahibinin haberi varmış de yokmuş o zamanlar, istanbulda değillerdi.

sorun ise ikematgahım bu evde değil. dubleks evin üst katında kalıyorum. ev sahibi pek tekin olmadığı için beraber yaşıyo görünmek istemedim. yani burada oturuyo göründüğüm tek şey kira kontratım. benden kimsenin haberi yok yani.

şimdi ne yapacağımı şaşırdım. sınav dönemi başlıyor. okula sürekli gitmek zorundayım. taşınsam okul aksayacak taşınmasam ne olacağını bilmiyorum.

gidip ikametgahımı mı aldırsam? ayrı bir daire yok burada ama internet faturasındaki adresim ayrı bir daireymiş gibi.

tam olarak soruyu anlayamadım. evin yıkılmasıyla ikametgahın olmamasının alakası nedir?

ikametgahı alayim, hukuken mücadele edeyim mi diyorsanız? buysa düşünceniz maalesef bir şey yapamazsınız. 60 gün içerisinde tebligat gelir, sonrasında ise elektrik, su ve gaz kesilir. mecburen çıkmak durumunda kalırsınız.

parasal olarak yardım alıp almamak da mal sahibinin vicdanına kalmış bir şey.
  • tendra van case  (08.10.16 17:41:52)
İkameti orada olması zorunlu değil ki? Belki iki evde birden yaşıyor?

Kontratın olduğu sürece kiracı haklarına sahipsin
  • oh hey popis popis popis  (08.10.16 17:46:34)
@oh hey popis popis popis,

hukuki durumlarda ikametgah şartı var hocam. sadece kontrat orada yaşadığına dair yeterli bir kanıt sayılmıyor.
  • tendra van case  (08.10.16 17:48:32)
@tendra sorum oydu aslında. ikametgahım olmadığı için direnemiyorum. yoksa gidip konuşacağım adamlarla.

okuduğum kadarıyla kontrat yenilenmeden haber verilmesi gerekiyor. ama benim yeni haberim oldu.
  • cikolata selalesi  (08.10.16 18:35:25)
yıkımlar kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığı için prosedür bildiğimizden biraz farklı ilerliyor. binadan biri rapor çıkarıyor, bina çürük çıkınca ise süreç otomatikman başlıyor. mülk sahipleri itiraz edebilirler ama bu da sadece bir kaç aylık ertelemeye sebep olur.

kiracı olarak ise 2 aylık bir süre sahibi olursun. bahsettiğim tebligat ihtar işlevi görüyor. mal sahibi dışında gelişen bir durum olduğundan da onu sorumlu tutamazsın hukuki olarak. ha tabi herkes herkese dava açabilir, dava açıp sözleşmen olmasına rağmen evden çıkmak zorunda kaldığını söyleyebilirsin ancak dediğim gibi(eğer çürük raporunu çıkartan kendisi değilse veya karşılıklı anlaşmayla bina yıkım karar verilmediyse) durumdan bir şey çıkmaz.
  • tendra van case  (08.10.16 18:41:11)
@tendra dediğin gibi binadan parça aldılar. muhtemelen çürük raporu çıktı. sonra tabela astılar. o sırada ev sahibi yoktu istanbulda.

yani şu durumda ev bakmalı. teşekkürler.
  • cikolata selalesi  (08.10.16 18:45:28)