Fakültedeki gizemli yakınlaşma...

... diyeceğim ama abartı kalacak belki. Vakti olanlar aheste aheste okuyup beni cevaplayabilir mi? Yorum da olur, çünkü anlamak istiyorum.

Bugün bir evrak işlemi için eski fakülteme gittim. Bölüm sekreterinin odasına girdiğimde kadın yerinde yoktu. Masanın önündeki misafir koltuğundaysa bir hatun oturuyordu. Elimde kâğıtlar, “Hanımefendi acaba ne zaman gelir?” dedim oturan hatuna. “Birazdan…” dedi, sonra, “Merhaba” dedi bana. Güleç sevimli bir yüzü vardı. Adımı söyleyerek, “yanılmıyorum değil mi” dedi. Ben şaşırdım, acaba aynı dönem mi okuduk, diye düşünürken “ben falanca dersin okutmanıydım.” dedi.

Sonra kadının yüzü hafızamda hafif hafif dirilmeye başladı. Ben de tebessüm ederek, okuttuğu dersle ilgili birkaç şey sordum. Cevap verdi. Sordum, “sizinle şu kitabı mı okumuştuk.” Pek hatırlamıyorum dedi.Gözleri ışıl ışıl, sevimli bir hatun. Hâlâ adımı unutmamış oluşu tuhaf geldi ama bana. Aradan 5-6 yıl geçmiş, yarım dönemde almışım o dersi. Aradan milyonlarca insan geçiyor gidiyor. Tipim tip değil, derste hiç konuşmam hayalet gibi takılırım vs. Birinin sadece beni değil, herhangi birini bile kodlayabileceği hiçbir anormal hadise yaşanmadı o dönem. Hiçbir şekilde. Ne sikime hatırlasın ki diye düşünüyorum.

Şaşkınlığımı gizlemeden dedim ki “Ne kadar güçlü hafızanız var”. “Öyledir.” dedi gülerek. Sonra vedalaştık, çıktım.

Fakat bir saat içinde 2 kez daha karşılaştık hatunla ve tatlı tatlı gülümsedik birbirimize. Fakülteden çıkarken aklıma hatunun okuttuğu kitabı hatırlayamadığı geldi. Buna daha çok şaşırdım “Nasıl hatırlamaz” diye. “Hafızam güçlü” demişti. Yıllardır görmediği sıradan bir öğrenciyi anımsıyor, ama kitabı hatırlamıyor. Çok ilginç geldi bu durum. İtiraf ediyorum ki acayip hoşuma da gitti. Yani biri doğrudan iltifat etse bu denli etkilenmem. İltifat hayatta bozmaz beni. Ama hatunun adımı bir çırpıda hatırlayışı… Sıcak ve yakın konuşması… Bilemiyorum ya. Bu arada yaşlarımız sanırım birbirine yakın. Öğrenciyim möğrenciyim ama ben büyük olabilirim hatta ondan. Bilmiyorum.

Merakımın bir diğer yönü de şu, aynı zamanda sorum: bu hatunun beni hatırlamasına bir sebep, bir neden olmalı. Bu ne olabilir? Hani yanlış anlaşılmayacağını bilsem sadece bunun merakını gidermek için gidip soracağım. Bunu yapamam. Lütfen aklı başında arkadaşlarımdan yorum-cevap alabilir miyim? Aklında nasıl kalmış olabilirim?

Ayrıca diyelim ki hatırlarsın, dersin ki lan ben bu elemanı şuradan hatırlıyorum. Hafıza gücü tamam. Ama bunu bana belirtme ihtiyacını neden hissetti? Bu da başka soru tabii.

Okutmanlar aynı zamanda sınav zamanı gozetmenlik de yaparlar.yoklama listesi okurken hafızasında kalmıştır. Benim eski eşim bu şekilde ders vermediği öğrencileri bile isim soyisim ve bölüm olarak hatırlardı.

Sonuçta eski fakültenizdesiniz, kidemlisiniz; mezunsunuz.
Adettendir mezun olup da okula dönünce nostalji geyiği yapılır. Sıcakkanlı bir kadın olarak sizinle sohbet etmek istemiş ve bunu da aranızdaki en ortak olabileceğiniz konu (sizin öğrencilik hayatiniz) üzerinden yapmış iste.

Benim de hafızam çok güçlüdür. Fil hafızası vardır ama yuz hatirlamada çok zayıfım. Hafızanın güçlü olması herşeyi süper hatırlamasını gerektirmiyor. Kitabı unutmuş olabilir. Normal.

Ozet: sakince sohbet etmiş, heyecana gerek yok.
  • balik kraker  (07.10.16 00:23:33)
bu tip mevzularda bildiğin salaklaşıyoruz ya :/

platoniksin demiyorum tabii ki de, ummamak için arada bi şurayı okumakta fayda var: eksisozluk.com
  • siradam  (07.10.16 01:15:43 ~ 01:51:54)
Her yıl farklı kitap okutuyorsa hangi dönemde hangi kitabı okuttuğunu hatırlamayabilir ama bazı insanlar isimleri ve yüzleri unutmazlar.Yakın bir arkadaşım da okutman 10 yıldır ders verdiği her öğrenciyi ve onlar hakkında mevzusu geçmiş detayları hatırlayabiliyor. Ki ben de ilk öğrencilerindenim. Abartılacak bi durum değil.

  • i am a legal alien  (10.10.16 01:19:22)