vidalar, alyan anahtarı

withworth vida ile metrik vida arasındaki fark ne? hangisinde alyan anahtarı kullanılıyor?
biri altıgen, diğer + şeklide mi?
işim düştü, googledan resimlerine baktım ama hiç bişey anlamadım valla
teşekkürler

tam olarak ne için lazım?
withwort 6 köşebaşlı vidalarda bir standart belli bir oranda oluşan diş çapı somun çapı vs.

Metrik vidalar ise aynı şekilde farklı diş çapları ile alakalı farklı bir standart.
Metrik vidalar 6 köşebaş da olabilir alyanda olabilir.
  • basond  (03.10.16 23:12:14)
vida deyince genel olarak akla bu gelir

www.meridyenas.com.tr

bunun düz yıldız tork, alyan başlı çeşitleri olur, şekil olarak ta havşa başlı , düz mercimek, başlısı olur, anahtar başlısı bile olur

mesela bu yıldız havşa başlı, ağaç , genel kullanım vidası bunu saça betona metona atamazsın..

ayrıca civatalarda metrik ve withword 2 ayrı ölçü birimidir, birisi metrik, ötekisi imperial ingiliz ölçü birimidir

bunlarında 6 köşe başlı, alyan başlı, 8 köşebaşlı, düz yıldız gibi çeşitleri olabiliyor ufak boyutlarda özellikle

civata yani bolt denince de genel olarak bu akla gelir

teknemalzeme.com

alyanlarda 2 çeşit bi metrik alyan ötekisi parmak yani inch alyan imperial sistem. ikiside aynı şekilde 6 gendir, fakat gözle seçemeseniz bile ölçüleri kalınlıkları değişiktir.

g01.a.alicdn.com

ae01.alicdn.com
  • killerbee  (03.10.16 23:15:40 ~ 23:23:30)
mekatronikcimiz izinde, gelen cihazın manuelini anlamadık. kimyacılar bana attı ama ben de bilmiyorum.

  • wishmaythşngs  (03.10.16 23:25:01)
ne lazım tam söyleyin, biliyorsam elimden geleni yaparım
hani anlıyacağım bişeyse manuele falanda bakarım sorun değil.

  • killerbee  (03.10.16 23:26:00 ~ 23:26:14)
herkese teşekkür ederim, yanımda değil zaten.

  • wishmaythşngs  (03.10.16 23:28:22)
haha labaratuara makina geldi

ama imperial sistem, ellerinde ki alyen anahtarlar da metrik sistem olduğu için uymadı :)ı olan budur :)=
  • killerbee  (03.10.16 23:30:39 ~ 23:31:32)