superonline fiber internet hızı

ttnet sınırsız adsl'e 77 lira, cep telefonuma 50 lira fatura geliyordu. apartmana fiber geldi. dediler ki telefon paketin + 50mbit internet 79 lira olsun mu, olsun dedim.

bugün gelip bağladılar. 50mbit internet ile teorik olarak 6,25 mb/s hızında indirme yapmam gerekir doğru di mi? şu anda torrent üzerinden 2,3 mb/s'nin üzerine çıkmıyor. bağlantım kablosuz, modemle aramda 4-5 metre var.

aldığım hız için normal diyebilir miyiz? ttnet adsl'e göre süper hızlı, çok memnun kaldım ama yine de daha hızlı olabiliyorsa niye olmasın.

Torrent ayarlarını kurcala. Orada bir limit belirlenmiş olabilir.
Speedtest'te gördüğün hız 50 civarı mı onu kontrol et.

6.25 ile değil hızın kadar indirirsin. O karşı tarafa bağlı biraz.
  • teknikekip  (01.10.16 12:41:14)
kabloyla dene. bilgisayardaki kablosuz ağ bağdaştırıcı eskiyse o kadar yüksek hıza çıkamıyor olabilir.

  • sutlu nescafe  (01.10.16 12:41:29)
speedtest 20mbit civarı gösteriyor. torrent ayarlarında sınır yok ve özellikle en yüksek seed'liyi deniyorum ki kaynağı bol olsun.

bir de kabloyla deneyeyim. mesafe arttıkça hız düşmesini bekliyorum ama 4-5 metre de 50 mbit'ten 20 mbit'e düşmesi normal mi onu bilemedim.

modem de huawei 255s.

kablosuz olarak modemin dibinde de 20 mbit verdi, taa içeri odaya gittim 10 mbit verdi. çekim gücü de neredeyse hiç düşmedi. ethernet kablosu bulamadım evde, kablolu deneyemedim.
  • kibritsuyu  (01.10.16 12:48:57 ~ 12:55:56)
Hızınızı 50 vermişlerdir ama bulunduğun yer en yüksek 20-25 veriyordur. O zaman ne gerek var 50'ye diye düşünebilirsiniz. Kablosuz ile 2-3 ancak yükselir gibi düşünüyorum. Sizin genel bir hız probleminiz var bence.

  • teknikekip  (01.10.16 12:55:51)
peki bonus soru.

modem iki tane yayın yapıyor. biri 2.4ghz, biri 5ghz. bağlayan dedi ki daha hızlı olması için 5ghz olandan bağlan ama kapsama alanı daha azdır.

lakin bilgisayarım 5ghz olanı görmüyor. kablosuz listesinde yok. acep ne yapmak icap eder? bağdaştırıcı mı eski, sürücü mü günellenecek nedir? zira 2010 model bilgisayar.

öff 802.11 b/g/n wifi kartı 5GHz AC sinyali göremez imiş. bağdaştırıcımız eski kaldı. superonline'da bi yanlışlık yok sanırım.
  • kibritsuyu  (01.10.16 13:11:07 ~ 13:14:59)
5ghz destekli wireless alman lazım.
www.tp-link.com.tr şunun gibi birşey.
belki 5ghzlik bağdaştırıcı da bulursun.
  • sutlu nescafe  (01.10.16 13:14:36 ~ 13:15:10)
peki şunu söyleyin. 50 mbit'in 50'sini de tam kullanamamamın nedeni bu 5ghz yayını alamamam mıdır? yani 5ghz'den bağlansam 50 olacak mıydı? bundan ancak bu kadar mı (20 mbit) olur?

yani evet derseniz hızlandırmakla uğraşmayacağım. zira yeni bağdaştırıcı vs. alamam şu sıra.
  • kibritsuyu  (01.10.16 13:18:26 ~ 13:19:00)
kb.netgear.com
buraya göre fark edermiş ama 20yi 50 yaparmı bilmiyorum.
önce kablo bulup dene. yine 50 alamazsan superonlineda sıkıntı var. 50 alırsan bağdaştırıcı almayı düşünebilirsin.
  • sutlu nescafe  (01.10.16 13:23:07)
modem wireless'da öyle çok ciddi bir data kaybolmaz, speedtest'de aldığın hızı 8'e böl, bu alabileceğin max. ki seninki normal gözüküyor, eğer daha ciddi bir deney yapmak istiyorsan bilgisayarı güvenli modda başlatıp kablo ile hız testi yap, onda da %20'den fazla artış olacağını sanmıyorum.

kısaca internet sağlayacın 50 vermiyor sana, zaten biz 50'ye kadar demiştik ama, derler, ara durumu anlat bazen çözebiliyorlar sorunu.
  • gezegen olan pluton  (01.10.16 13:35:52)
50'ye kadar demedi, 50 dedi. özellikle sordum, "kadar" mı diye, hayır dedi ttnet öyle der, az verir, bizimki 50 dedi.

ttnet'e göre hızım 3 katına çıktı, fiyatı da yarısına düştü, bu haliyle de memnunum, ama 50 verebiliyorlarsa ve ben de alabiliyorsam niye almayayım değil mi?
  • kibritsuyu  (01.10.16 13:51:03)
kablo buldum (modemin kutusunda varmış adfjkl), kabloyla bağladım, çat diye 50mbit verdi hız testi. hatta küsuratı da var. demek ki aldığım internette sıkıntı yok. kablosuz bağdaştırıcım ile ilgili demek ki.

  • kibritsuyu  (01.10.16 14:38:31 ~ 16:46:26)
kendin de kabloyu bağlayınca sorunu bulmuşsun zaten. laptobundaki wi fi adaptörü muhtemelen 802.11 n desteklemiyor o yüzden düşük hızlar alıyorsun. eğer adaptör alacaksan 5 ghz olanlardan al. yeni bi telefonun varsa muhtenelen 802.11 ac destekliyordur, onunla şimdiden 5 ghz deki yayını görebilirsin. 802.11 nle de aslında modemin ve wifi adaptörün iyise son derece iyi hızlar alabiliyorsun. misal benim 2.4 ghz le 100 mbit görmüşlüğüm var, ya da bilgisayarımdaki bi dosyayı laptobuma 160 mbit (yaklaşık 20 megabyte/sn) ile kopyalamışlığım var.

  • washe  (01.10.16 15:05:29 ~ 15:05:59)
peki şu anda ihtiyacım olmamakla birlikte, ben usb dongle almak yerine bu bilgisayarın dahili wireless kartını değiştirebilir miyim? az buçuk elimden gelir. youtube'dan baktım, çok dağıtmadan ulaşılabilir de bir noktada. oluyor mu öyle?

  • kibritsuyu  (01.10.16 19:29:06)
Bulabilirsen takılır gibi geliyor.

  • sutlu nescafe  (01.10.16 19:43:16)