Tüketici Mahkemesi

İstanbul Başakşehir'den 2500 lira civarında bir mobilya alışveriş yaptım. Mal teslim esnasında kusurlu çıktı ve bunun üzerine firmanın umursamaz tavırları neticesinde Tüketici Mahkemesi'ne başvurmaya karar verdim. Zannedersem kaymakamlığa gitmem gerekiyormuş. Kendi ikamet ettiğim ilçedeki mi yoksa malı satın aldığım ilçedeki mi mahkemeye gitmem gerekiyor?

Ek olarak vereceğiniz her türlü bilgi de makbule geçer.

(Tik'ler hemen)

~3500 liranın altındaki miktarlar için mahkemeye değil tüketici hakem heyetine gidiliyor. ikametinizin olduğu kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvuracaksınız..

  • nrmnm  (27.09.16 12:32:43 ~ 12:33:09)
Satilan yerdeki kaymakamliktaki tuketici hakem heyetine gidip dilekce yazacaksiniz. Onlar yonlendirir sizi.
Elinizde belge, fatura, fotograf vs. ne varsa goturun.

  • isott  (27.09.16 12:33:30)
tüketici mahkemesi kaymakamlıkta değil adliyelerde bulunur. mahkeme diye kast ettiğiniz şey muhtemelen tüketici hakem heyeti. hakem heyetleri de bulunduğunuz yerleşim yerinde genelde kaymakamlık binalarında olur.

yetkili yer ise hem malı aldığınız hem de sizin oturduğunuz yer kaymakamlıklarıdır. yani her ikisinden birini seçebilirsiniz. tavsiyem kendi yerleşim yeri kaymakamlığını seçmeniz.

ek olarak, hakem heyetlerine başvururken elinizdeki kusurlu ürünü alabildiğince çok fotoğraflamak ve bu fotoğrafları delillendirirken güzel bir dilekçe kurgusu yapmanız. malın durumunu ve ne talep ettiğinizi açıkça yazın.
  • fakirpislik06  (27.09.16 12:35:53)
Hakem Heyeti'ne başvurmam gerekiyormuş demek, düzeltmeniz için teşekkürler...

  • nevarki  (27.09.16 12:37:19 ~ 12:38:01)
tüketici hakem heyeti yönetmeliği
madde-7: (2) Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

  • fakirpislik06  (27.09.16 12:40:20)
aslında ikisinde de başvurulabiliyor ama pratikte ikametin olduğu kaymakamlıktaki hakem heyetine yönlendiriyorlar. evdeyseniz işinize gelir zaten. değilse olayın olduğu yere de gidebilirsiniz..

  • nrmnm  (27.09.16 12:41:24)