ssd sorusu

2010 model bilgisayarıma 500 gb bir ssd alacağım. bilgisayar sanırım sata3, sata2 falan değil, düz sata destekli (sata1 yani).

samsung 850 evo falan pahalı, 600 küsur lira. hem de zaten sata3 kullanamayacağım için gereksiz görüyorum. sandisk pro'lar var 480 gb. 400 lira. mediamarkt'taki görevli fazlasıyla yeter dedi. vatan'daki ise kontrollü okuma hızı diye bir şeyden bahsetti ve transcend ya da samsung 750 evo önerdi.

nedir bu kontrollü okuma hızı? ve hangisini alayımi fark eder mi benim bilgisayarım için, en ucuzunu alsam yeterli (ve tabii dayanıklı) olur mu?

edit: bu arada anakart sata2 destekli imiş. aida64 yükleyip baktım, doğru gösteriyorsa.

2010'sa en azından sata 2 dir. sata3 kullanamasan da gereksiz diye bir şey yok. insanlarda hala ssd deki algı yanlış. ssd sadece okuma yazma hızı normal hdd lere göre yüksek olduğu için avantajlı değil. asıl avantajı iops değerlerinin yüksek olması ve sata arayüzünde bunu sınırlayan bir şey yok. klasik hdd lerde iops değeri 500 ü hadi taş çatlasın 1000i bile görmezken ssd lerde bu 40 binlerde. iops kabaca diskin saniye başına verebildiği tepki süresi ve senin bilgisayarını ya da herhangi bir programın hızlıca açılmasını sağlayan ssd özelliği bu, ssd nin saniye 500 mb okuması ya da yazması değil.

piyasadan alabileceğin herhangi bi 480-500 gb ssd bilgisayarını şu an hayal edemeyeceğin kadar hızlandıracaktır. tutup da çok dandirik bişi alma ama.

5 senedir ssd kullanıyorum ben. ilk ssd ocz vertex 4 128 gb idi. annemlerin kullandığı laptopta hala cayır cayır çalışıyor. kendi masaüstü bilgisayarımda 2 tane samsung evo 850 250 gb var, raid 0 durumunda. iş yerinden verdikleri laptopta da samsung un çoook dandik bi ssd si var ve gördüğüm en dandik ssd olabilir ama yine de klasik hdd kat be kat daha iyi.

toparlarsam; mediamarkt ya da başka bi yerden alacağın herhangi 2 farklı ssd arasındaki farkı hissetmeyeceksin (normal hdd ye göre uçuş olacak tabii o başka) bilgisayarının da eski olduğunu düşünürsek sandisk pro 480 gb bence de uygun olur.

kontrollü okuma hızı diye de bir şey yok. başka bi terimi kendince öyle söylüyor sanırım. trim olayı olabilir. onu da ssd yi takmadan önce araştır bi. kullandığın windows a göre nasıl açacağını google da bulabilirsin.

dayanıklılık konusunda samsung lar çok iddialı ama kendi tecrübelerime göre 5 senedir ssd kullanıyorum hiçbirisi bozulmadı :)
  • washe  (25.09.16 18:55:56)
bir de bonus soru sorayım. bilgisayardan çıkan harddiske ya kutu alıcam, ya dvd-rom yerine takıcam. dvd-rom yerine takmayı tercih ederim ama hala arasıra cd-dvd kullanmam gerekebiliyor. disket teknolojisini daha yeni terk etmiş müşterilerim var. dvd-rom'u harici bağlama imkanı var mı? eğer yoksa harici hdd kutusu alıp usb'den takacağım, o da depolama olsun.

  • kibritsuyu  (25.09.16 22:34:58)
evet var, bilgisayara usb üzerinden optik sürücü bağlayabilirsin; harici optik sürücü deniyor.
www.hepsiburada.com

  • baba jo  (25.09.16 22:40:55)
samsung 750 evo 500gb ssd aldım. artık sıra takmaya geldi.

dikkat etmem gereken bir şey var mı? bios'tan bir şeyler yapmak gerekiyor mu?

harddiski taktıktan sonra orijinal windows 7 cd'sinden boot ettikten sonraki kurulum işlemi aynı mı? özellikle dikkat etmem gereken bir şey var mı?

bir de çıkanı cd yerine takmak yerine harddisk kutusu aldım, harici kullanacağım. cd sürücü lazım çünkü bana.
  • kibritsuyu  (28.09.16 10:59:56 ~ 11:01:13)
750 evo iyi seçim. Normal hdd kurulumu ve windows yükleme işlemi yapacaksın. Eski hdd'yi bence hiç takma. Çünkü ikisinin okuma/yazma hızı farklı. Karnına ağrı girer beklerken. Sadece yedek olsun diyorsan tamam.

Ayrıca SSD'lerin bir ömrü oluyor diye biliyorum.
  • teknikekip  (28.09.16 11:19:09)