pinokyo?

oğlana "klasik masallar" diye bir kitap aldım. kırmızı başlıklı kız, külkedisi, yok efendim hansel ile gretel falan. alırken de göz gezdirdim ama iyice okumadığım için dikkatimi çekmemiş.

pinokyo var bu kitapta. olm pinokyonun en önemli, en bilinen özelliği yalan söyleyince burnunun uzaması değil midir lan? koca pinokyo masalında yalan söyleme ve burun uzaması yok. bambaşka bir hikaye gibi. orijinalini de hatırlamıyorum ki ne kadar kırpılmış anlayayım.

şimdi alıp kitabı geri götüreceğim. klasik masal diye aldık, sansürlü çıktı. hayır acaba pedagojik olarak pinokyo masalından burun uzama hadisesi uzman görüşü ile falan mı çıkarıldı, "artık böyle anlatılacak, çocukların gelişimini olumsuz etkilediği için burun uzamasından bahsedilmeyecek" falan mı dendi? niye yok oğlum?

Normalinde uzuyor burnu, ama değişiklik yapmış olabilirler. Üç cilt olarak yayınlanmış Karamazov Kardeşler bile Türkiye'de 500 sayfalık roman olarak 10 TL'ye satılıyor. Çok da şeyapmamak lazım.

  • dissendium  (21.09.16 01:10:34 ~ 01:11:13)
Pinokyo, yanlış hatırlamıyorsam, yaşlı ve yalnız bir marangozun özel bir ağaçtan kukla yapmasıyla başlıyor, sonra bu kukla o yalnız adama yoldaş oluyor. Evde bir de peri var, Pinokyo'nun başına dert oluyor. Sobaya ayaklarını uzatıyor, ayakları yanıyor Pinokyo'nun, böyle bir sahne var. Okula gitmek istiyor, orada gerçek bir çocuk olmadığını söylüyorlar dalga geçiyorlar. Pinokyo evden kaçıyor, bin türlü dert... Of, ben de hatırlamıyormuşum.

Neyse. Çocuk klasiklerini İş Bankası, YKY gibi düzgün yayınevlerinden alın, adını daha önce duymadığınız yayınevlerinden uzak durun. Bu kitaplarda genellikle telif sorunu olmadığı için canı isteyen istediği gibi çevirip, kesip biçip yayımlayabiliyor. Mümkünse "tam metinden çeviri" gibi bir ibare arayın.
  • kobuzchu kiz  (21.09.16 01:12:19)
www.eganba.com hah bunu al çocuğa, Kırmızı Kedi de güzel çeviri yapar, iyidir.
(Ben de alayım bunu, 200 sayfalık Pinokyo çevirmiş adamlar)

  • kobuzchu kiz  (21.09.16 01:15:19 ~ 01:16:03)
yalan söyleyince burnun uzar hadisesini kaldırdılarsa iyi etmişler. çocuklara burnun uzar çükün düşer diye değil, yanlış bir şey olduğu için yalan söylenmemesi gerektiğini öğretmek gerek. bu benim düşüncem tabi pedogoglar ne der bilmem.

  • cekilmis gayfe  (21.09.16 01:17:11)
hayır özet çıkarılır, üç ciltlik roman 500 sayfaya indirilir, ne bileyim teliften yırtmak için çevirirken değişiklik yapılır, hatta farklı çevirilerinde bambaşka ifadelere rastlarsın falan anlarım. zaten her sayfada beş satır yazı, gerisi görselle dolu bir kitap, maksat çocuğun ilgisini çeksin. hani sobaya ayak uzatıp yanması gibi detayları geçersin de pinokyonun bütün numarası yalan söyleyince burnunun uzamasıyken bundan bahsedilmemesine hiçbir mantıklı gerekçe bulamıyorum. bir tek aklıma yatan, @cekilmis gayfe'nin dediği gibi, burnun uzar, çükün düşer diye değil, yanlış olduğu için yalan söylememesi gerektiğini telkin etmek için bilinçli olarak çıkarılmış olduğu.

  • kibritsuyu  (21.09.16 01:17:36 ~ 01:18:57)
@kibritsuyu, ben kitapların özetlerinin çıkarılmasına da karşıyım. Bu da normal bir olay değil. Kim kitabın hangi kısmını neye göre kesip atabiliyor? Bu yapılan yazara, esere saygısızlık olmuyor mu? Şu olay da en az klasiklerin özetlerinin çıkarılması kadar anlamsız bir olay.

  • dissendium  (21.09.16 01:28:00)
aslinda o burun uzamasi olayi pinokyonun tum olayi degil. pinokyonun gepettoya gercek bir ogul olmasi icin iyi ve guzel bir insan olmayi ogrenmesi gerekiyor. mesela, babasi ceketini satiyor onu okutmak icin, pinokyo da okula gitmiyor, sonra anliyor yanlisini ya da mesela pinokyo birini kurtardiginda(kimdi hatirlamiyorum) o kisi de pinokyoyu kurtariyor ama kotuler kurtarilmiyor vs. burun olayi sadece bir parca.

  • beriberi  (21.09.16 09:31:37 ~ 09:35:10)
of sen külkedisinin orijinalini bilsen :/ gore budur yani.

  • la noix  (21.09.16 10:25:35)