bana 3 yıllık bir yol çiziyoruz - finans yönü sağlam arkadaşlar dikkat pls

evet 1 haftadır kafamda bir sürü soru var ne yapsam ne etsem diye, ben biraz karar verdim ama buradaki finans yönü sağlam arkadaşlardan da bilgi, yorum almak istedim.

şuan 15k kredi borcum var (15ayı var) bu dahil bütün borçları ay sonu ödediğimde elimde yaklaşık 600-700tl bir para kalıyor.

maaşım bu aydan itibaren biraz daha artacak elimde kalacak yeni para aşağıda,

ben 25k daha çekmek istiyorum(36ay vade) bu kredi ve yukarıdaki kredi + tüm faturalar yeni maaş ile ödendiğinde ise elimde 500tl para kalıyor her ay.

bu kalan 500tl 3 ay sonra 700-800tl olacak.

sizce 2. krediyi çekmem çoooooook büyük bir risk mi? destek alabileceğim kimse yok. krediyi çekme amacım otomobil satın almak bunu hem araçları sevdiğim için hem de kredi bittiğinde satıp elimde nakit para olması için yapıyorum.

en kötü ihtimalle araç satılacak tüm borçlar kapanacak ve elde var 0.

eğer böyle birşey yapmazsam biriken para öyle yada böyle harcanacak hiç bir şekilde kenara atma imkanım yok. çok denedim ve şimdiye kadar birikim yapamadım.

araba için parayı verince masraflar bitmiyor. hemen her 15000 km de bir bakımı var. ayrıca yıllık mtv. traffik sigortası ve kaskosu da. lastik değiştirmeye kalksan 700 lira en aşağı ki kronik oluşabilecek sorunlardan bahsetmedim bile. elinde kalacak parayı arabaya gömme ihtimalini göze alabiliyorsan çek

  • pinman  (20.09.16 21:08:15)
şuan arabam var (onu da satıp ekleyeceğim) ortalama giderleri biliyorum aslında onları da ekleyebiliriz ama tabii büyük sorunlar sorun yaratabilir.

  • tamam onu da ben yaptım  (20.09.16 21:14:54)
Bence girme böyle bir olaya hayatın ne getireceği belli olmaz ki araban varmış. Keyfi sebepten elinde para yokken 36 ay vade çok uzun bir süreç. 500-600 lira acil bir durum için para değil pul olur gider.

Birisi falan olsa arkanda yine bir ihtimal düşün derim ama bu şartlar altında sadece kendine zarar verirsin.
  • gozu acik sevisen yahudi  (20.09.16 21:17:36)
Yeni kredi çekme her ay altın al koy eve dursun.

Kredi ile araba yenilemek büyük risk. Arabaya eklediğin kadar da faiz oduyorsun. Çok elzem degilse (araba dokulmuyorsa) girme derim.
  • babilbaligi  (20.09.16 21:47:55)
dediğim gibi arabayı almamdaki tek amaç kredi bittiğinde satarken elimde para kalacak olması.

altın gibi şeyleri çok düşündüm ama kenara gerçekten ilginç bir şekilde para atamıyorum attığımı da bir şekilde yiyorum.

alacağım araç 2011-2012 model arası d segment bir araç. arabayı bile haftada 1 kullanmayı düşünüyorum yani yakıt masrafını vs minimuma indirebilmek için.
  • tamam onu da ben yaptım  (20.09.16 21:53:41)
çekeceğim krediyi bir öncekini kapatmak için çekmiyorum bu arada minnak bir bilgi olarak ekleyeyim

  • tamam onu da ben yaptım  (20.09.16 22:30:33)