obsesiflik - durum ne kadar ciddi ? tedavisi var mı ?

merhabalar,

çok uzun süredir düzen ve simetri ile alakalı takıntılarım var. hiç doktora gitmedim çünkü çok rahatsız etmiyordu. ama son zamanlarda sanki bunu abartmaya başladım.

evdeki hemen hemen her şey ile fazla ilgiliyim. evi zaten çok seviyorum ama çatal bıçakların aynı olmasından, tuzluklardaki tuzların tam dolu olması gerekliliğine kadar çok fazla detaya takılıyorum.

evin bütün ışıklarını sarı ve led yaptım. beyaz ışığa katlanamıyorum. çok az eşya istiyorum, baya bir şey attım.

annem ile anlaşamıyorum, çok düzensiz geliyor ve kavga ediyoruz. evdeki bütün çarşaf ve havlular tek tip olsun istiyorum.

annem bir süredir evde değil. bu süreçte rahat rahat evi değiştirebiliyorum. kullandığımız baharatlıklar aynı değil diye hepsini attım.

cidden çok ama çok az eşya olsun, olanlar ise mükemmel olsun istiyorum. çünkü diğer türlü onların düzenini kontrol edemiyorum.

aslında çok şikayetçi değilim. ama paramı bunlara harcamaktan bir sürü borcum oldu.

nere gidecek bunun sonu, nasıl kontrol edebilirim. bunun bir tedavisi var mı acaba ? yoksa ben sadece eve ilgili birimiyim çözemiyorum.

yaş 29, erkek

çözümü bilmiyorum ama aramıza hoş geldin

ne demiş büyükler "kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar"
  • zugas  (20.09.16 02:11:16)
Olayın ciddiyeti bu bahsettiklerinizi yapmadığınızda hissettiğiniz rahatsızlık duygusuyla doğru orantılı. Doktora görünmek için durumun ciddileşmesini beklemeyin.

  • pike  (20.09.16 02:50:05)
Bu nedenle borca girdiğine göre hayatını sekteye uğratıyor; hayatını sekteye uğratıyorsa tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi elbette vardır. Geçmiş olsun.

  • fragile lady  (20.09.16 02:50:27)
tedavisinde aripa kullandım, duşunmekten 1 saat uyuyamıyordum, uyuduğum zaman muhakkak kabus goruyordum ve gorduğum kabuslar 10 senedir falan aynıydı. aripa muhteşem gelmişti bana.

  • nice tnetennba  (20.09.16 03:16:58)
öncelikle bu bir hastalık ve tabii ki tedavisi var. siz bunu kontrol altına alabilirsiniz, ama bunu yalnız başınıza yapmanız çok zor bu nedenle bir uzmandan yardım almanız gerekli. hem de durum bahsettiğiniz hale geldiyse ileri bir düzeye gelmiş bence, daha beklemeyin. normalleştiğinizde hayatınızı bu kadar zaman ne kadar zor yaşadığınızı anlayıp üzüleceksiniz.

fakat birilerinin önerisi ile ilaç almayın. belki ilaç almadan bile çözebilirsiniz. bir de birine iyi gelen ilaç diğerine gelmeyebilir. bu konuya özen gösterin.

sizin ilk yapmanız gereken iyi bir psikolog bulmak. obsesif kompülsif bozukluklarda benim bildiğim bilişsel davranışçı terapi çok etkili olabiliyor. bunları araştırın. hastalığınızı araştırın benzer örnekleri gördükçe şaşıracaksınız aynı sizin gibi olduğunu görüp. iyi bir psikolog ile başlamak en doğrusu, sonrasında uygun görürse ilaç tedavisi için sizi psikiyatriste yönlendirir. bazıları ilaç kullanımını onaylamaz ama siz baktınız 3 ay geçti değişiklik hissetmiyorsunuz kendiniz bu opsiyonu sunabilirsiniz. bu gibi durumlarda en güzeli ikisini birlikte devam ettirmek oluyor genellikle. ilaç alınca da terapiyi bırakmayın. bir sene sonunda bambaşka bir insan olabilirsiniz. ama ihmal etmeyin. bu durum gittikçe kötüye gidebilir ileride. farkında olmanız çok doğru çok iyi bir aşama, şimdi bir de tedavi adımını atın.
  • kaputt  (20.09.16 09:17:02 ~ 09:19:21)
hayatını zorlaştırmaya başladığı andan itibaren hastalık haline gelmiştir, ki seninki artık öyle. bunun tedavisi var ve gerçekten iyileşiyorsun.

hiçbi şey araştırmana gerek yok. psikiyatriste görün, o gereken yönlendirmeyi yapar. geçmiş olsun.
  • manuel mandalina  (20.09.16 10:54:59)