Hangi evi seçmeli?

Aslında dun birini beğenip ev sahibiyle görüştük; aksama kontrat yapacağız ama diğerini mi seçmeliydik diye düşünmeden edemedim.

1. Ev 180 m2 3+1 2 banyolu, büyük de bir balkonu var. Bulundugumuz yerin bilinen, ünlü sitelerinden. 8 yillik bir binada, guvenliği, bahçesi vs her şeyi var. Tam merkezde sayılan bir bölgede. Evin önünden toplu taşıma geçiyor. Taksiye ulaşım çok kolay.

2. Ev 2+1 5 katlı bir binanın çatı katı dubleksi, yeni yapılan butik bir sitede. Evdeki ilk kiracı biz olacağız, daha inşaat temizliği var. Diğerine göre daha küçük. Güvenlik görevlisi vs henüz ortada yok. Fakat burdaki sorun ev sapa ve yeni yapilanan bir bölgede kalıyor. Evin minik bir terasi var, o bile kapali bir benzin istasyonu ve copluk manzarali. Etraftaki evlerin hemen hepsi boş, sitede de oturan 3-4 aile var. Dışarıya çıkınca her yer inşaat. En yakın minibüse binmek için, markete/ bakkala gitmek için bile 10 dakika yürümek gerek en az. Keza çıkıp taksi bulmak için de benzer şey geçerli. Diğerine göre de kirası 350 lira az.

Şimdi biz 1. ev için anlaştık çünkü gerçekten güzel bir ev ama 2. evin dubleks, çatı katı ve 0 olması aklımı kurcaliyor. Tabii boş ve issiz olması da biraz korkutmuyor değil. Aradaki kira farkı bizi etkilemiyor ama 350 liranın cebimde kalması da kimseyi rahatsız etmez. Gerçi bu durumda bir kısmı taksiye gidecektir diye dusunuyorum.

Velhasıl hangi evi seçmek daha mantikli? Uzun süre kalmayı düşündüğümüz için ve eşyaları ona göre alacağımız için sonradan pişman olmak istemiyorum.

Tesekkur ederim şimdiden herkese.

Kira farkı sorun değilse kesinlikle 1.

  • kobuzchu kiz  (19.09.16 13:19:53)
1. ev çok daha cazip.

  • himmet dayi  (19.09.16 13:20:56)
zaten o parayı taksiye vericeksin 1. evi seç kafan rahat olsun.

  • England  (19.09.16 13:21:51)

  • eloharp  (19.09.16 13:21:57)
0 olması dezavantaj. Bütün problemlerle siz uğraşacaksınız.

Aradaki fark sizin için önemli değilse kesinlikle 1.
  • halilibo  (19.09.16 13:22:10)

  • la noix  (19.09.16 13:23:12)
tabi ki 1.
çöplük mü izleyecen terastan? zaten terası 2-3 ay anca kullanırsın. güney illerinde oturmadığını varsayıyorum.

  • cekilmis gayfe  (19.09.16 13:23:15)
Net 1.

2de bahsettiğin gibi bir evde eski erkek arkadaşım kalıyordu. Çevrenin boş olması, toplu taşımaya uzaklık, market vs. olmaması büyük sıkıntı yaratıyor. Ben alışverişini günlük yapan biri olarak özellikle marketlerin uzak olmasından dolayı baya sıkıntı çekmiştim. Bir sigara almak için bile çıkıp iki saat yürüyorsun. Hiç gerek yok. Sıfır bina da o kadar süper bi şey değil bence. İlk siz oturacağınız için olası sıkıntılar ilk size vurur, atıyorum kaloriferi doğru düzgün çalışmıyordur, banyonun giderinde sıkıntı vardır vs. uğraşır durursunuz.

Eve bi çıkamadın fraise :)
  • buff  (19.09.16 13:24:24 ~ 13:25:11)
Kesinlikle 1. ev. Hayırlı olsun.

  • fragile lady  (19.09.16 13:27:28)
Buff, sorma. İlk defa tek başıma yapıyorum her şeyi. Ne zor işmis bu. Her şeyi ayrı dert.

Yarın da odaları hangi renk boyatalim diye sorarım :p
  • fraise  (19.09.16 13:27:33)
Yasadigin muhit cok onemli. O yuzden 1. UStelik 1. ev daha genis bir de. Kesinlikle 1.

Ev alirken alakasiz ya da onemsiz degiskenleri hesaba kattigi icin bircok insan mantiksiz karar verir. Bununla ilgili bir arastirma bile var Amerika'da. Sizde de o hataya dusme ihtimali varken siyirmissiniz ama hala akliniz yanlis taraflara kayiyor.
  • stavro  (19.09.16 13:27:41)
yatak odasını koyu renk boyatın. ben oturma odasında 3 yıldır gök mavisi kullanıyorum çok memnunum :D

  • la noix  (19.09.16 13:29:04)
kesinlikle birinci daha cazip.

buna küçük olması, güvenliğin ortada olmaması, yerinin sapa olması, manzarasının kötü oluşu falan dışında bir şey daha eklemek isterim.

çatı katı olan evler hep risklidir, çünkü ne olursa olsun bakım gerekiyor.
yeni bina da olsa, inşaat kalitesini bilemezsiniz, bir de çatı akmasıyla uğraşabilirsiniz.

bizim üst kattaki çatının bakımı düzenli yapılmasına rağmen, aşırı fırtınalı falan havalarda şıp şıp damladığı oluyor.

o yüzden çatı işi biraz netamelidir genelde.

bir de, teras falan ne kadar cazip olsa da, genelde güzel bir balkon daha keyifli olabiliyor.
bizim üstte teras var, alttaki balkonda oturuyoruz mesela.
balkon büyük olduktan sonra hiç sorun yok.

çünkü terasa çıkınca ortadasın, herkes her şeyini görüyor.
(gerçi bi mimariyle de ilgili bir şey, ama hayal ettiğiniz gibi de olmayabilir demek istedim.)

bir de, yine yeni bina olduğu için bilemeyiz, terasın giderinde sorun varsa, yağmurlu havalarda yanarsın.
giderinde sorun olmasa bile, bazen tıkanıyor falan, illaki bir sorun oluyor.

yani çatı ve teras sakatlık riski barındırıyor her zaman.
  • blatta hiberna  (19.09.16 13:30:06)
Demişler ama 1, çatı katı dubleks yazın sıcak kışın soğuk olur; bir de yeni ise daha rutubeti filan beli olmaz hepsi kışın ortaya çıkar. Akarı kokarı olmayan eve çıkın.

  • kaymaktutmayansicaksut  (19.09.16 13:35:08)
Fraise sor sor güzel oluyo böyle, yeni baştan ev kuruyomuş gibi hissediyorum ben de sen sordukça :)

Hayırlı olsun şimdiden, güzel bi yuvanız olsun.
  • buff  (19.09.16 13:37:14)
kesinlikle +1

dubleksi çatı katını ısıtmak zordur, genelde mutlaka bir yerinden sorun verir sizden önce oturmuşlar olsa neyse ama zaten yeni binayı da ısıtması zor her türlü 1 daha iyi.
  • yue  (19.09.16 13:37:17)
Aylarca ev aramaktan emlakçıya dönüştüm, bana güvenebilirsin, 1 diyorum.

Hayırlı olsun.
  • peggy  (19.09.16 13:37:54 ~ 13:38:23)
dubleksten uzak durun bence

  • bordeaux  (19.09.16 14:04:23)
1 den 1 banko

  • windowsguvenlikduvari  (19.09.16 14:12:46)
sormana bile gerek yok tabiki 1

  • sta  (19.09.16 14:18:01)
herkesin de dediği gibi çok net 1.
her şeyi geçtim çatı dublekslerinin bir çoğunun ısınması ayrı soğutması ayrı derttir.

ayrıca 2. sitede çok az insan oturuyor demişsiniz. bu da sitenin geleceği açısından muallak. beklediğiniz hizmetler oturum tamamlanmazsa gerçekleşmeyebilir.
  • teritori  (19.09.16 14:22:53)
1.
net.

  • basond  (19.09.16 15:58:18)
çatı alınmaz

  • çınarım  (19.09.16 16:23:17)
İlk kez tum duyuruyu bu kadar hem fikir gördüm, sonuç itibariyle sizi dinledik; 1. evin anahtarlarını aldık bugün.

Buff'a söylediğim gibi 'evi hangi renge boyasak? Duvar kağıdı yaptırsak mi? Mobilyayı ne renk almalı?' tarzı sorularıma hazır olun. Hepinize teşekkür ederim :)
  • fraise  (19.09.16 23:52:28)