Solar Elektrik sistemleri

Selam ahali.

Şu aşağıdakilerden birini veya bir benzerini almayı düşünüyorum.

www.banggood.com

Ama bunlara 12 volt luk buzdolabını nasıl bağlıycam yada telefonumu nasıl şarj edicem çözemedim.

bilen varsa bi aydınlatsın beni.

bu daha iyi değil mi?
www.banggood.com

  • sutlu nescafe  (17.09.16 13:17:22)
önce buzdolabının kaç watt onu öğren.

bunların buzdolabını kaldırması zor.
  • supermatik  (17.09.16 13:20:33)
@sutlu nescafe daha iyi. ama onu da nasıl çalıştırıcam anlamadım. yani priz veya araç çakmak girişi gibi bişey yok.

@supermatik 12 voltla çalışan araç buzdolapları var. onları çalıştırsa yeterli.
  • hobarey  (17.09.16 13:23:47)
12v'luk buzdolabı dediğine göre muhtemelen araç buzdolabı. eğer öyleyse direkt bağlayacaksın. fakat buzdolabının gücü de önemli buzdolabının gücünün en fazla 10w olması gerekli ki muhtemelen 10w'tan fazladır. bu sorunu da anca enerjiyi depolatacaksın sonra bu enerjiyi harcayacaksın böyle çözersin. ki bunda da yine dolabın enerjisine bağlı olarak 8 saatte depolayabildiğin enerjiyi 2 saatte tüketme şansın var.

ya da en temizi buzdolabının gücüne bağlı olarak daha yüksek güç üreten bir panel alacaksın. :)
  • seksli harf  (17.09.16 13:27:39 ~ 13:28:39)
@seksli harf işte asıl sorum nasıl bağlıycam:)

baktığım solar panellerin hiçbirinde bildiğimiz priz veya araç çakmak soketi gibi bir aparat yok.
  • hobarey  (17.09.16 13:31:55)
direkt bağlayacaksın dedim ya. :) yani buzdolabının kablosunu açtığında muhtemelen kırmızı-siyah kablo göreceksin. akünün artısına kırmızı kabloyu eksisine siyah kabloyu bağlayacaksın.

  • seksli harf  (17.09.16 13:37:06)
@seksli harf he şimdi oldu:)
çakmak soketi falan bağlansaymış söküp takmadan direk oraya taksam iyiymiş.

  • hobarey  (17.09.16 13:38:55)
istersen sen yapabilirsin o sistemi bilmiyorum elinden gelir mi o işler de. soket alıp akü çıkışına kabloyla bağlarsın.

bir de alırken aküyü falan veriyorlar mı ona bak, onu da hesaba kat. solar sistemlerde sadece panel işe yaramaz.
  • seksli harf  (17.09.16 13:40:48)
www.hepsiburada.com
böyle bişey işimi kolaylaştırır sanırım.

  • hobarey  (17.09.16 13:41:24)
@seksli harf onu da bilmiyodum. daha basit bi yolu yok mu bunun.

  • hobarey  (17.09.16 13:43:23)
hayır akü çıkışına ona bağlarsan elektriği şebeke elektriğine çevirir. evdeki buzdolabını takmak için mesela o. senin panel ve aküye ihtiyacın var sadece şu an. bir de mantıken aküdeki doluluk oranına göre senin paneli süren bir devre olması lazım sanırım. orayı soru işareti olarak bırakalım emin olan biri aydınlatır. :) eğer akünün tam dolması akü için problem yaratmıyorsa sadece solar ve akü işini görür ama yaratıyorsa bir de sürücü lazım. dediğim gibi onu emin olan biri cevaplasın yanlış bilgi vermeyeyim.

  • seksli harf  (17.09.16 13:46:28)
oto buzdolabını nerede kullanacaksın bilemedim şimdi. arabanın içinde kullanacaksan zaten 12v var. ama güneş paneli demişsin? kampta falan kullanacaksan oto buzdolapları ortamın ısısından daha düşük bir ısıya indirir. bundan haberin vardır heralde? yani dolabın bulunduğu ortam da serin olmalı ki gerçekten soğutabilsin.

  • sutlu nescafe  (17.09.16 13:50:04)
www.elektrikport.com

bak burada sistemn tasarımı başlığı altında block diyagram var. sen bu block diyagramda solar panels'ten başlayarak system dc disconnect'e kadar gelicek senin sistemin. oradan buzdolabına gidicen sen.
  • seksli harf  (17.09.16 13:51:05)
@sutlu nescafe biliyorum ama kampta kullanıcam serin tutsun yeter. ayrıca dediğin kadar değil 35 derece havada arabada klima açmadan birkaç saat biraları soğuk tutmuşluğum var.

@seksli harf ya bana başka bişey mi lazım acaba. bu kadar karışık olmamalı. kampta, böyle yere panelleri yere serip oradan birkaç kablo kalabalığının yanında buzdolabı çalıştırdıklarını gördüm. keşke gidip sorsaymışım:)
  • hobarey  (17.09.16 14:53:48)
işte o gördüğün tüm bu sana lazım dediğim şeyleri içeren bir şeydir. :) bu gördüğün tek bir şeyde montelenmiş de olabilir ya da ayrı ayrı da olabilir. :) ama bu linkini attığın ürünler sadece panel.

  • seksli harf  (17.09.16 16:32:05)
Bir adet 12v batarya, bir adet charger cihazı birbirine bağlarsan buzdolabı çalışır. Bir tane de inverter alıp aküye bağlarsan telefon şarj aletini de takabilirsin. Ayrıntı istersen mesaj atabilirsin.

  • bigbadabum  (17.09.16 19:43:00)
buzdolabı çakmak soketiyle çalışıyosa, ve bu kabloları kesmek istemiyosan www.banggood.com

şundan alıp bunun kablolarını kesip panele bağlayabilirsin. yalnız akşam makşam ya da gölgede panel düşük güç ürettiğinde dolabı bozabilir araya akü koyup onu şarj etsen daha sağlıklı olabilir. atıyorum araç aküsüne takviye mahiyetinde bi kablo çekebilirsin, dolabı da aracın çakmak girişine takarsın falan fistan.
  • yuto  (17.09.16 21:31:07)