almanların 3. havalimanını kıskanması

koyu bir muhalefetçi olarak haliyle kıçımla gülüyorum şu başlığa ama şöyle de bir şey var kafamı karıştıran;

bayram tatilinde otostop sırasında biriyle tanıştım, adam 3. havalimanı inşaatında şantiye sorumlusu. yol boyunca havalimanı ile ilgili konuştuk. 8-10 yıl sonra inşaat tamamen tamanlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak, haliyle bütün aktarmalarda buradan yapılacak. mesela şuan frankfurt havalimanı lider konumda ve bütün iniş-kalkış ve aktarmalar buradan yapılıyor. ben bile yurtdışı bileti alacağım zaman ilk olarak frankfurt aktarmalılara bakıyorum çünkü ciddi bir fiyat farkı olabiliyor. demek istediğim frankfurt havalimanı (adam aslında münih havalimanı dedi ama sanıyorum yanlış söyledi, münih o kadar büyük değil) gerçek anlamda büyük ve önemli. almanya'ya hatrı sayılır bir gelir sağlıyor.

şimdi bizim 3. havalimanı açıldıktan sonra bütün uçuşlar türkiye'ye kayacak, aktarma ve transferler buradan yapılacak, haliyle frankfurt havalimanı sinek avlacak öyle değil mi?

bu açıdan bakınca merkel'in 3. havalimanını istememesi mantıklı geliyor gibi. bu arada bunları anlatan kişi de muhalefet tarafında, yol boyunca hükümete giydirdi durdu. gerçi akp'li olsa bile ne fark edecek yukarıda anlattığım bir durum var ortada.

bana şu saatten sonra merkel'in yeni havalimanını kıskanması pek de saçma gelmiyor artık.

sizin yorumunuz nedir?

Bir terör saldırısına bakar.

  • gozu acik sevisen yahudi  (16.09.16 13:08:31)
frankfurt havalimanı tabii ki sinek avlamayacak ama thy'nin uçuş aktarmalarında avrupa havayollarıyla son 10 yılda ciddi bir rekabet içerisine girdiği belli. 3. havalimanı yolcu kapasitesini arttırarak burada thy'yi güçlendirecek, daha fazla pazar payı çalabilecek thy avrupa'dan. ha merkel işi gücü bırakıp bunu mu düşünyor, ben de sanmıyorum. lufthansa'nın orda kaybedeceği en fazla birkaç yüz milyon euro para almanya gibi 3.5-4 trilyon dolarlık bir ekonomi için devasa bir önem teşkil etmiyordur herhalde.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.09.16 13:10:21)
yabancılar olan olaylar yüzünden türkiye'yi ziyaret etmeyi bırakın buradan aktarma yapmaya bile korktukları için bu olaylar dinmezse almanya'nın çok etkilenceğini sanmıyorum.

  • rivulet  (16.09.16 13:13:18)
Doğru düşünmüşsün. Nasıl bir marketin karşısına yeni bir market açılınca eski marketin sahibi tribe giriyorsa bu olay da onun gibi. Adam kârını niye kaybetmek istesin? Büyükresim.jpg durumu yok.

  • dissendium  (16.09.16 13:20:56)
Tabii ki pazar çalacaktır, şu anda bile Amerika'dan gelen uçaklardan inen yolcunun büyük bölümü Türkiye'ye giriş yapmadan aktarma yapıyor.

Yine de kıskandıracak kadar fark yaratacağını sanmıyorum. Frankfurt dedigin yerden karayolu ile 2 saat icinde ulaşabileceğin bir cember çizersen erişim gücünü göreceksindir. Hollanda, Belçika, Luksemburg, hatta Fransa'nin kuzeydoğusu.
  • fever  (16.09.16 13:23:44)
Kıskanmak farklı istememek farklı. İstemiyorlar burası doğru. Thy çok daha güçlenecek bu durumda.

  • tiksinmedenuyanmak  (16.09.16 13:25:36)
evet adamlar feci kıskanıyor. hatta bizi taklit ediyorlar.
gelecek sene kazaya belaya karşı deve keseceklermiş. kesin bilgi. yayalım. :)

abi napayım. tam ciddiye alıcam bir gülme geliyor.
  • supermatik  (16.09.16 13:29:07 ~ 13:30:21)
3. havalimanı açılınca niye uçuşların 3. havalimanına kayması gerekiyor onu anlamadım. somut gerekçesini anlayan var mı?

ayrıca thy şu aralar ciddi zararda ve iflas etmemeye çalışıyor. sanmıyorum ama inşallah dediğiniz gibi olur :(
  • zgrydn  (16.09.16 13:53:45)
bu olayın halk gözündeki imajı bu şekilde saçma, almanların bunu kıskandığı filan yok.

fakat mantelitesi beğenilsin ya da beğenilmesin thy gitgide büyüyen bir firma, hem kalitesi artıyor hem imajı hem de filosu genişliyor.

avrupadaki en beğenilen ve de iyi havayollarından biri.

Austrian airlinesin Lufthansaya satışı/takeover sırasında yönetim kurulu üyesi iki kişinin dersine girdim sınıfta 10 kişi filan olunca çok rahat bir ortam olmuştu. bu takeover'ı anlattıkları sırada şunu belirtmişlerdi, "biz ya thy ya da lufthansaya satılacaktık, biz o sırada thy'yi istiyorduk, bundan daha karlı çıkacaktık ve balkanlardan 1 şirketi daha alacaktık bu sayede o bölgede büyüyecektik. (bu arada austrian airlines aynı thy gibi yarı devletti) Bu sırada devletin ab dışında bir şirkete satışında sorun çıktı, özellikle şirketin lufthansaya satılması için baskılar oldu(politik mi parasal mı nedenli olduğunu bilmiyorlarmış). Baskılar sonucunda lufthansaya satışı onayladık. Bu sayede DACH ülkelerinde Lufthansa, swiss ve austrian olarak farklı bir büyüme gerçekleştirdik"

yani kıskanma diye bir şey yok fakat ekonomik olarak eğer thy orayı hub yapıp aynı şekilde gelişebilirse 10 sene sonra avrupadaki en büyüklerden biri olur. o dünyanın en büyüğü olma geyiği olsa bile 20 yıldan erken olamaz. zira uçak siparişi verseniz 5-6 sene sonra alıyorsunuz.

bunlar dışında havaalnı her şeyi çözmez, orayı doldurmak zorundasınız. dolması ise sıkıntılı. Thy aynı şekilde büyürse, pegasus diyelim 150 uçağa sahip olsa, bir de başka büyük airlines hub ı olabilse yine dolmaz o hedeflenenler.

türkiye turizmi her geçen sene büyüyordu. bu sene malum bitti. ondan dolayı o büyüme hedefleri de durdu. o hızla büyüse thy de büyüyecekti.

thy bir de afrika ve kuzey afrika için bildiğim kadarıyla en iyi havayolu şuanda. bu çok niş bir pazar. büyümeyi buradan yapıyorlar zaten.

daha yazarım ama havaalanını yapmakla bitmiyor, ülke olarak politikan düzgün olacak, thy, pegasus şimdinin minimum 2 katına çıkacak, turizmimiz coşacak, minimum 1 tane world class airlines hub olarak kullancak, suriye, ırak, iran düzelecek turizmi artacak, bizim üzerimizden gerçekleşecek uçuşlar gibi şeylerin tamamı birleşirse ancak dünyada sayılı olur. o zaman 20 yıla dünyanın en büyüğü olabilir. ama bunların çeyreği anca gerçekleşebilecek realitede.
  • kurnaz  (16.09.16 14:00:58)
aktarmalar buradan olacak nereden cikti anlamadim, zaten her havayolu buyuk oranda kendi hubundan aktarma yapar, lufthansa yine frankfurttan, thy yine istanbul'dan yapacak. aktarma olacaksa anca uzun ucuslarda olur.

sanki muhtesem bir aktarma pazari varmis gibi konusuluyor bir de. cok buyuk paralar da degil bunlar almanya icin, cok dert etseler daha guvenli ulkelerinde daha saglam teknikle bir havalimani daha insa ederler-renove ederler.

kimse sinek falan avlamayacak yani.
  • lanc  (16.09.16 14:09:42)
@lanc a ek yapayım.

aktarmalı uçuş trendi gitgide azalıyor. hubda toplayı dağıtmak biraz daha azalacak. direk uçuş trendinde havayolları.
  • kurnaz  (16.09.16 14:15:09)
almanlar cok rasyonelist adamlardir, alman devleti de öyle. kiskanmazlar ama dikkate alirlar. istanbulda 3. havalimani acildiginda stratejilerini ona göre belirleyeceklerdir.

söz konusu almanya her sene bütce fazlasi veren bir ülke en.wikipedia.org bu ülkenin türkiyede her eve mutlaka bir alman mali ürünü sokmuslugu var, dünyada da ayni sekilde, öyle yada böyle her eve mutlka bir alman mali girer. araba konusunda ise hersey malum. ayrica sattin aldigin ürün alman mali olmasa bile o ürünün arastirma gelistirme ve patentlerinden paylarini alirlar. iphone amerikan mali olarak gözükemesine ragmen dünyada satilan her iphone dan yine en cok parayi japonyadan sonra almanya kazanir www.upworthy.com

durum böyle iken almanya 3. havalimani dikkate alip ona göre pazar genisletme stratejisi belirleyecektir. biz türkler ise aldigimiz gaz ile uzun süre idare ederiz. büyük havalimanlari yapabilmek güzel birsey ama kiskaniyolar gibi gayri rasyonel düsünmek bizi ileri götürmez.
  • emrahday  (16.09.16 15:40:36)
Bir de faciaya dönüşen ve senelerdir bitirilemeyen Berlin Brandenburg havalimanı var. Almanlar için güncel iki utanç var: 1- Brandenburg Havalimanı. 2- Volkswagen Skandalı.

www.bloomberg.com
  • testis agrisi  (16.09.16 15:43:49)
Yani havayolu firmalari rahatsiz olabilir de Almanya ekonomisinin bunu hissedebilecegini sanmiyorum. Almanya icin cok da kaygilanacak bir sey olmasa gerek.

@zgrydn
3. havalimani kocaman. Ahl sehir de icinde. Bir dusun.
  • stavro  (16.09.16 15:57:25)
mesela seneye haziranda istanbul-atina bakıyorum thy 680 lira lufthansa frankfurt aktarmalı 600 lira. fiyatlar böyle olursa tüküreyim öyle havaalanına afedersin.

  • cekilmis gayfe  (16.09.16 16:07:35)
@stavro, ahl zaten kapanacak. 3. de kocaman diye geleceklerse iyi valla. bu arada almanların sıfırdan havalimanı inşa etmekten daha ucuza malolacak kapasite arttırımı yapmamalarını umacağız galiba.

  • zgrydn  (16.09.16 17:49:38)
Ahl kapanacak iste onu diyorum, sehir icinde. Ucuslar 3. havalimanina kayacak derken Avrupa aktarmalı ucuslari diyorsan onu ben de merak ediyorum nasil bundan emin oluyoruz diye.

  • stavro  (16.09.16 23:43:27)