Eczacılara ihtiyaç var mı?

gerçekten bilmediğim ve net bir fikre ulaşamadığım için soruyorum. eczacıların yaptığı iş için fakülte eğitimine gerek var mı? geçmişte çoğu ilaç karışımını eczacılar isteğe göre karıştırıp veriyormuş, şimdi böyle bir şey çok ender haller dışında rastlamadım.

cidden reçetede yazan ilacı vermek dışında ekstra bir iş yapıyorlar mı?

İlaç yapan yerler var fakat çoğu bakkal gibi çalışıyor. Normalde doktorun tanıyı koyup eczacının ilacı vermesi gerekiyor bizde doktor her ikisini de yapıyor eczacı bakkal gibi çalışıyor.

Geçenlerde eczaneye gidip konjunktivit tanısı için bir ilaç istedim. Adam reçete olmadan veremiyoruz dedi. O zaman sipragut ver dedim bende (Askerliği askeri hastanede yaptım) 2 kullanmamda geçti durumum.
  • gozu acik sevisen yahudi  (13.09.16 16:15:18)
Hayır. Esnaftan farksızlar. Zengin olmak için okunan boş beleş bölümler. İlaç yapan eczacılardan bahsetmiyorum

  • glamdr1ng  (13.09.16 16:35:07)
eczacilar sadece dukkan basinda durmaz, ilac uretiminde ve belgelndirmesinde calisan bir ton eczaci var.

eczanede ihtiyac var mi diyorsan, evet var.
  • fortisvita  (13.09.16 16:36:57 ~ 17:13:36)
İlaçların kullanımı veya etkilerini eczacılara sorarız, beklenmedik yan etkileri bildiririz, doktora gidemeyince onlardan fikir alırız... keşke kendileri işletseler dükkanlarını, eczacılık okumamış kalfaya çırağa bırakmasalar. Elbette gerek var, bence rolleri çok önemli.

  • yaren  (13.09.16 16:39:42)
Ekstra kasada duruyorlar.duzenli aldigim ilac var.5 lira 10 kurus .her seferinde 10 lira veriyorum usenmeden 4 lira 90 kurus veriyorlar.henuz 10 kurus nedir al sana 5 diyene denk gelmedim.birde genelde yakin goZlukleri var.once kasaya sonra sana bakiyorlar bunu ritmik yapabiliyorlar.sonra minik ince laylondan posetleri var promasyon, uzerinde 36 saat falan yazan onu tek seferde acabiliyorlar.sonra hep bi aglak durumlari var ama kapanan eczane gormedim

  • duptıs  (13.09.16 16:45:30)
Asıl eczacılar kafaları güzel insanlar. İnsanların varlıklarını sorguladıkları kişiler hep çırak. Gerçek eczacı doktorun yazdığı ilacı bile düzeltebilen kişilerdir. Sen doktora derdini anlatmışsındır o kısa kesip bişiler yazmıştır sen double check yapıp eczacıya sorarsın o da senin içini rahatlatır gerekirse ilacın muadilini gösterir. Pansuman yapar, ufak yaralanmalara ilaç verirler vs. Her bok için hastaneye gitmeyi engellerler. Hele bu işin birde yurtdışındaki versiyonu var ki sen ilaç diye gidersin sana limon suyu önerir. Kıymetini bilin tr deki eczacıların.

  • herospower  (13.09.16 16:54:52)
Tabi burdan atip tutuyorum ama bizim mahallede ergun abi vardir.kimse doktor bilmez ergun abiyi bilir.bir nevi simdiki aile hekimleri gibi.o bakar dinler,siradan birsey al sunlari ic der,igneni yapar,kolun falan cikiksa alir takar yerine ama bakar ki durum kotu sen su doktora git benim selamimi soyle der.hala ev telefonunu ezbere biliyorum ben ergun abinin,.kulak agrisi,dis agrisi,burun kanamasi,kafa yarilmasi,horoz dalmasi,kedi kopek isirmasi,bit salgini,pire dalamasi gibi islerden bu abimiz sorumludur.birde dedeler bu ergun abiye surekli bal,kaymak,tereyag,ceviz,findik tasiyip tesekkur edip dururlar.

  • duptıs  (13.09.16 17:13:18 ~ 17:14:07)