tüik'in verileri doğru mu? ekonomimiz gerçekten büyüyor mu?

tüik son iki çeyrektir ekonominin büyüdüğünü açıklamış ama gidişat tam tersi değil mi? istiklal ve bağdat caddesindeki dükkanların bir bir kapanması, avm'lerdeki dükkanların boşaltılması, esnaf arkadaşlarımın aylardır işlerinin kötü olması, işsizlik rakamları falan filan derken ekonominin bok olması gerekmez mi la nasıl büyüyoruz bu kadar?

ülkede hakim ve savcılara bile güvenemiyorken tüik'e nasıl güvenilir diyeceğim ama işin içinde rakam olunca emin olamadım.

Sen bana bir kalemi 100 liraya satıyorsun. Hemen ardından ben sana aynı kalemi 100 liraya satıyorum.

Ekonomi istatistiklerinde "200 TL işlem hacmi" görünüyor. Ama ekonomi aslında büyümüyor. TÜİK de bunu yapıyor.

Kendi çimentomuzla kendi vatandaşımıza kendi arazimizde ev yapıp satıyoruz. "Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörü" dedikleri bu.
www.google.com.tr

Zenginleşmiyoruz, hatta fakirleşiyoruz, ama güya ekonomi büyüyor. Gerçekte olan ise fakirden alıp zengine veriyoruz, gelir uçurumunu iyice açıyoruz.

Yurtdışına satış yapmadıkça büyümez ekonomi.
  • harzem  (09.09.16 13:22:11 ~ 13:25:05)
elbette hayir, en kolay sey istatistik ile veri sunmaktir

  • kamyonsans  (09.09.16 13:26:37)
tüik'in hesaplama yöntemleri ve verisi tartışılabilir, hatta nasıl büyüdüğümüz de öyle ama sonuç olarak büyüdüğümüz doğrudur.

  • passion rules the game  (09.09.16 13:28:45 ~ 13:29:18)
Nufus artiyor. Goc de aliyoruz. Ayni seyler olsa bile buyuyecek. Buyume esit degil gelisme. Insanlar para harcamayi yavaslatti. Devlet dengelemek icin arttirdi. Esasen tasarrufta, issizlikte ve cari acikta sikinti cok.
Isin teknik tarafinda bariz tutarsizliklar belli olur. Ancak her turlu manipulasyon yapilabilir zira denetleyen bir muessese yok. Tek karsit guc itibarlari. Yani rakamlarda oynama ortaya cikaraa yatirimcilarin guveni sarsilir diye dusunulebilir. Ancak ben bu guce inananlardan degilim. Tarihsel olarak devletler rakamlarla oynama yapar zaten.

  • f_d  (09.09.16 14:33:59 ~ 14:41:56)