Padli Midi Klavye/Keyboard

Selamlar.

Hem keyboard çalmayı öğrenmek, hem de padleri de kullanarak çeşitli aksiyonlarla Ableton Live, vs üzerinden evde kayıt almak istiyorum. Bütçem 500-1000 arası.

Teknik anlamda bilgi sahibi değilim klavyelerle ilgili. Bilgisayara bağlamadan da kullanabileceğim ve bağlantısızken farklı piyano sesleri bulunduran; aynı zamanda bilgisayara bağladığımda tuşlara ve pedlere farklı sesler-enstrumanlar atayabileceğim, tuş yüksekliği fazla olmayan bir ürün arıyorum.

Alesis V61 diye bir tane buldum ama bu sadece USB üzerinden çalışıyor anladığım kadarıyla. Buna benzer, ama bilgisayara bağlamadan da çalışan ve kendi tonlarını barındıran bir tane arıyorum.

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

hocam korg triton taktile 49 tuşlu padli, en güzel olanı piyasada olan tüm programlar için kendi presetleri olması otomatik tanıması, istediğin durumlarda bunları istediğin gibi değiştirebilmen.

ikincisi korg triton taktilenin pcm soundları var, çok iyi olmasada kulaklığı tak çal illa bilgisayara bağlaman gerekmiyor ama bu seferde adaptör alman gerekiyor.

www.youtube.com

bu alet bende var kullanıyorum ikinci el istersen konuşuruz detayları.

ha bunun bide "korg taktile 49" modeli var onda sesler yok sade midi klavye

hocam tuş yüksekliği nedir anlayamadım ben, ikinicisi ben bu padlere logicten falan hiç ses atamadım, olurmu bilmiyorum, padler genelde şöyle düşün, klavyede ki sesler ile aynı oluyor, atıyorum daw içinden drum açtığın zaman tuşlardan değil padlerden çal diye. sistemi bu bunun, tabi bunun için eminim ki programlar vardır ama ben yapmadım.

ikincisi korg kronos, yamaha montage gibi çok çok ekstrem 10 15bin liralık klavyeler almadığın sürece. pcm sesler, benim kullandığım virtual instrumentsler yanında sönük kalıyor peki neden?

mesela en pahalı klavye e pianolardaki piano sesi atıyorum 1 gb 2 gb tutuyor, ama ben kalkıp bilgisayardan çat diye the hammersmith piyano açabiliyorum ki 50 gb boyutu var.

yada davullar, 300 500 mb lik davullar varken, ben kendime 120 gb library içinden istediğim davul parçaları ile kendime set yapabiliyorum.

tabi mac kullanıyorum, eğer sen windows kullanıyorsan bu sesleri etkili bir şekilde oynatabilmen için, asio 2.0 destekli ses kartının olması lazım

bunun da haricinde mac yada windowsta bu sesler büyük yerler kapladığı ve normal hdd ler ile yükleme süreci uzun sürdüğü için ssd hayat kurtaran bir şey.

bu vst sesler direkt olarak işlemci ve ram gücü ile çalıştığı içinde işlemcinin iyi ramının yüksek olmasında fayda var, yaptığım çalışmaları dinlemek istersen yeşillendir.
  • killerbee  (08.09.16 12:53:53 ~ 13:11:12)
öncelikle midi klavyeyi bilgisayara bağlayarak kullanabilirsin. çeşitli programlar var bunun için, benim kullandıklarım mainstage 3, logic pro x.
bilgisayara bağlamadan da ses çıksın istiyorsan, fiyatı biraz artıyor. ses üreten bir cihaz bakıcaksın yani. ama dediğim gibi bunlar pahalı. ucuz olanlar da var ama o cihazlardan çıkan sesi beğenmeyeceksin.
5-6 bin tl verip güzel bir synthesizer özellikli bir org alıcaksın ya da novation launchkey 49 midi klavye alıcaksın. (700-750 tl)

son olarak novation en çok kullanılan midi klavye olabilir. sahnede kullanan çok kişi gördüm. bilgisayara bağlamadan çalışmıyor ama. daha detaylı sorabilirsin.
  • nocturness  (08.09.16 17:22:05)