Kek Yapmak

Kek yapmak istiyorum. Daha önce hiç yapmadım. Sağda solda onlarca tarif var ama bu işin ince noktası, püf noktası, bir kerameti vardır mutlaka.

Süt ile beraber yemek istiyorum, bu yüzden kakaolu olacak. Ayrıca ben yumuşak kek sevmiyorum, hafif sert olmalı. Yani tam anlatamadım ama puf olmayacak.

Bu yüzden öncelikli olarak pişirme incelikleri gerekli. Yani örnek olarak tamamen atıyorum, fırını önceden ısıt, düşük sıcaklıkta uzun uzun pişin, şöyle yaparsan haşlak olur, böyle yaparsan yumuşak olur, sakın şöyle yapma içi pişmez, şunu katınca kakaonun tadı şöyle oluyor, hamuru hazırlarken önceliğin şu olsun, yumurtaları sırayla koy, bunları dışarıda çırp sonra ekle yoksa böyle oluyor gibi gibi tavsiyeler bekliyorum.

Öncelikle kritik olan noktalar:
- ilk malzemeler: Şekerle yumurta olacak. Bu ikiliyi bolca çırp, iyice beyaz köpük kıvamına gelmeden diğer malzemeleri ekleme
2- kabartma tozunu es geçme, unla birlikte katarsan daha iyi olur (önce ya da sonra değil)

3- fırına attığında ilk 15-20 dk sadece alt açık olsun, sonra kabardığına inandığında alt-üst yap, en son üst yap. Direkt üstü açarsan kekin çok kabarmaz. Kabarık kek sevmem diyorsan, alt üst aç sal fırına gitsin.
  • lcha  (07.09.16 16:09:56 ~ 16:11:32)
Malzeme sıralaması önemli, önce sıvılar sonra katılar,fırın önceden ısınsın evet, mümkünse sıvıları bir yerde katıları bir yerde karıştır sonra birleştir birleştirdikten sonra hızlı çırpma dışarıdan içeri doğru ağır ağır karıştırıp iç içe geçmesini sağla.
Yumurta ve şekeri ayrı tutuyorum, yumurta ile şekeri güzelce çırprıktan sonra üzerine sıvıları ekle ben öyle yapıyorum güzel oluyor.
Katı olması için söylenen ölçüden biraz daha fazla un ekle evet.
Un eklerken elekten geçirirsen çok daha iyi olur.
Kabı fırına koymadan önce sert bir zeminde vurarak üzerinde oluşan köpükleri yok et.
  • mutekebbir  (07.09.16 16:12:54)
malzemeler oda sıcaklığında olsun.
yumurtayı çırpıp şekeri eklemeden önce 1 tutam tuz atmamı söyler annem ne işe yaradığını bilmiyorum ama
bir de piştikten sonra kolay çıkması için yağlanan kalıba un serpilir
  • kitabindan gemiler dusen  (07.09.16 16:34:03)
*malzemeler oda sicakliginda olacak.
*yumurtalar taze olsun.
*damla cikolata atarsan hepsinin dibe batmamasi icin bir sey yapiliyordu, unuttum.
  • jimicik  (07.09.16 16:37:07)
yazılması gerekenler yazılmış. ben de kalanları yazayım.

fırının kapağını zırt pırt açıp içerideki sıcaklığı düşürme. pişmiş göründüğünde aç ve emin olmak için kürdan (yoksa bıçak) batır. cıvık hamur yapışmıyorsa olmuş demektir.

üzüm, damla çikolata, ceviz vs koyacaksan galiba önce hafif una buluyordun. direkt koyarsan hepsi dibe batar.

bir de başlangıcı mutlaka şeker ve yumurtayla yap. şeker tamamen erimeden ve yumurta köpürmeden diğer malzemelere geçme.
  • sir gawain  (07.09.16 16:45:49 ~ 16:46:21)
sert olsun istiyorsan unu bol tut, mikserle de uzunca çırp (2-3 dakika).

Normalde gluten fazla ortaya çıkıp hamuru sertleştirmesin diye un eklenince çırpılmaz bile hamur. Ama sert, kıvamlı bir kek için çırpıp gluteni açığa çıkarman gerekir.
  • pokerface  (07.09.16 17:49:54)