THY'de çalışan/çalışan tanıdığı olan?

Merhabalar duyuru ahalisi.

4 Eylül'de Kayseri'de bir bisiklet yarışı gerçekleşti. Bu yarışa biz aylarca hazırlandık, emek verdik, bisikletlerimizi özel çantalarımıza koyduk ve cuma günü Anadolujet uçuşuyla İstanbul'dan Kayseri'ye gittik. Kaldığımız yere vardıktan sonra sabah bisikletlerimizin parçalarını birleştirdik ve gördük ki bir arkadaşımızın bisikletini -aynakolunu yamultarak- yarışta kullanılamaz bir hale getirmişler taşırken. Kayseri'de yedek parça da olmadığı için arkadaşım yarışta üst viteslere çıkamadı, zinciri attı, heba oldu emekler.

Şikayet oluşturduk bununla, yapacak bir şey yok dedik. Dönüş yolu için bisikletleri daha özenli, ekstradan bir kat daha sararak çantalara koyduk ve çantaların üzerine 5 tane kırılabilir etiketi yapıştırarak bagaja verdik. Sabiha Gökçen'e indiğimizde çantayı bir açtık ki, ikimizin bisikletinin de arka vitesleri yamuk ve kırık. Üst üste istiflemişlerdi bisiklet çanta/kutularını, atıyorlardı taşırken. Diğer bisikletlilerle konuştuğumuzda öğrendikj ki personelin çanta üzerinde oturduğunu görenler bile olmuş.

O sinirle havaalanında baya bir kavga ettik, dosya kaydı oluşturduk. Fakat ben konuyu daha üst mercilere ve kesin bir çözüme ulaştırmak istiyorum, özellikle de arkadaşım için.

Bu çerçevede yardımcı olabilecek, ilgili birine yönlendirebilecek var mı?

abi yanlış anlamayın ama sizin suçunuz büyük oranda.

bu iş için herşeyi detaylıca düşünmelisiniz.

ben böyle yarış aracı ve motosiklet taşıyan iki ekip biliyorum. bir tane de arkadaş dünyaya taşıyor bisikletini.

en başta en güvenlisi kara yolu. 1-2 gün önceden vereceksiniz ve aslında sökme takma dahi olmadan bütün halinde çok hayvani şekilde sabitliyorsunuz ve tamamen koruyucu(strafor ve cork) ile kaplıyorsunuz, sırf bunun için kutular bile var.

sonra bunu kamyona veriyorsunuz. uçakta çok pahalı bu sistem. f1 araçları taşınıyor mesela. isterseniz detaylı sorayım bir tanıdığa nasıl taşıyorlar red bull f1 leri diye?
  • kurnaz  (06.09.16 12:03:46)
Cok gecmis olsun, kendi basima gelmis gibi uzuldum. Ne yazikki turkiyedeki havayollari calisanlari boyle. Simdi buna itiraz edecek host(es), pilot tayfasi cikacaktir;ama odenen bir hizmet bedeli var, bastan sona sakatliklarla bezenmis bir hizmet. Elinizden geldigince kabin alti bagaj vermeyin. Yurtdisina ucuyorsaniz da thy, pegasus vs ile ucmayin.

  • ubi dubium ibi libertas  (06.09.16 12:13:44)
geçmiş olsun, dosyalarınızı mutlaka takip edin, benim deneyimim kimse dönmüyor ancak tehditle geri dönüyorlar, defalarca mailleştim ama ben en son icra takibi başlatacağım diye tehdit ederek almıştım paramı/zararımı.

  • kassiopeia  (06.09.16 12:30:01 ~ 12:30:19)
Hiç mi uçağa binerken bavulların yüklenmesini görmediniz. Tutup fırlatıyorlar.

Ben hassas, kırılacak hiç bir şeyi uçak bagajına vermiyorum. Türkiye'de kargo alanında hizmet bilinci sıfır.

Thy'de tanıdık yok ama bu konuda en etkili yöntem sosyal medya. Eksisozluk'te rezalet başlığı açın, sikayetvar ve twitter gibi sitelerden bisikletlerin durumunu paylaşın...

.
  • kartallar yuksek ucar  (06.09.16 12:31:08 ~ 12:31:37)
ben burada beklentiyi anlamadım!

duyuruda thy'de çalışan birinin bunu okuyup, çalıştığı kuruma "durun lan, napıyorsunuz" diyerek size kayseride kaybedilen yarışın kupasını mı vermesini bekliyorsunuz? yoksa bisikletlerin yamulan parçalarını tornacıda düzelttirmelerini mi?
gerçekten nasıl bir yardım bekliyorsunuz?

ikincisi ise taşıma işlemi yer hizmetleri tarafından yapılır. bu da thy personeli değildir. bu şikayetiniz doğru yere gitse bile firma bu tip bir şikayetle ilgilenmez. klasik kaçış yolu "bagaja verdiğinizde yamuk olmadığından emin misiniz? kanıtlayabilir misiniz?" şeklindedir. ki genellikle kanıtlanamaz.
  • kalte sterne  (06.09.16 12:48:00 ~ 12:48:25)
Ne yer hizmetleriymis. Arkadas biz valiz parasini kime oduyoruz? Valizi kime teslim ediyoruz? Bizim sozlesmemiz havayoluyla..hep ayni savunma. 23 kg sinirini 2-3 kg asinca para istemeyi bilirler, ama teslim aldiklari valizin sorumlulugunu kabul etmezler.

  • ubi dubium ibi libertas  (06.09.16 12:55:48)
kalte sterne +1
bagaja verirken yamuktu zaten diyebilirler. böyle yarış ekipmanları, hassas şeyler sallapati iş yapan kargoculara hiç verilmez. 3-5 kişiyseniz ya otobüse verecektiniz ya da bir kamyonet ayarlayıp onunla transfer edecektiniz.

  • cekilmis gayfe  (06.09.16 12:58:17)
@ubi, havayolu da yer hizmetlerine ödeme yapıyor zaten. mesela sabiha'ya gitmek ucuzken atatürk'e gitmek pahalı. bu farkın büyük payı yer hizmetlerine ödemeden kaynaklanıyor diye biliyorum.

  • cekilmis gayfe  (06.09.16 12:59:36)
Bizi suçlayan duyurucular, siz sahiden iyi misiniz? Yıl olmuş 2016, biz bisikletlerimizi taşıma naylonuyla sarmışız, çantaya koymuşuz, üzerine kırılabilir etiketi yazmışız ve kırılmasında suçlu muyuz?

Bunu düşünen varsa gitsin sahiden kendini atsın en yakın pencereden. Makul bir şekilde yanlış bir uygulamaya tepki koymak, bir şeyleri düzeltmeye çalışmak ne zamandan beri bu kadar zor oldu?

Bal gibi de ödeyecekler parasını. 8 tane bisiklete hasar vermişler aynı uçuşta. Hepsini de ödeteceğiz, ödemezlerse rezil edeceğiz. Yakında görürsünüz.

Umarım bu "suçlusunuz" triplerinize de bir gün siz kurban olmazsınız. Ta hollanda'dan saçma sapan bir kutuda transavia'yla bisiklet getirdim sorun olmadı, 50 dakikalık yurt içi uçuşta özenle paketlememize rağmen hasar oluşunca suç bizde.

Ortada bir suç varsa bir bu sorunu yıllardır çözmeyenlerde, iki de sizin gibi zihniyettekilerdedir...
  • duseyazar  (07.09.16 00:23:43)
@duseyazar

şimdi gelipte burada istediğiniz tepkileri alamayınca bize püskürmeyin.

iş bilmeden, bilgi sahibi olmadan burada öyle "sizin başınıza gelsin inşallah", "sizin gibi zihniyetler" filan demeyin.

size güzelce thy'nin sorumluluğu7ndan daha çok sizin hatanız olduğunu söylemek size gıcıklık olsun diye yaptığımız bir şey değil.

bisiklet ya da iş amaçlı sizin durumunuzdaki gibi 1 sene emek veridğinizi iddia ettiğiniz bisiklet yarışındaki en önemli kargonuzu daha dikkatli koymalıydınız. bunu söyledik. burada sayenizde ne mallığımız kaldı ne zihniyetimiz.

özel çantaları üstüste koyunca kırılıyorsa demekki o çanta ona uygun değil.

transavia ile saçma sapan kutuda getirdim diyorsun bir de, orada da kırılsa gene mi yazacaktın. niye saçma sapan kutuda getiriyorsun ki bu kadar değerliyse.

burada yorum yazanlar bu işi bilmeyenler değiller. tam tersi bu işlere kıyısından köşesinden bulaşmış insanlar.

size bunun güvenli ve daha sağlam yolunu söylemişiz üstüne üstlük yardım teklif etmişiz burada sırf size yancılık yapmadığımız için zihniyetimize laf yedik.
  • kurnaz  (07.09.16 00:41:21 ~ 00:47:26)
@kurnaz Ben ortada yardım teklifi falan görmüyorum, sadece gereksiz gereksiz laflar ve yanlış tarafa yöneltilen bir eleştiri var. Ortada vasat bir zihniyet hüküm sürüyorken, siz gelmiş vasat zihniyeti değil benim mükemmel paketlememiş oluşumu eleştiriyorsunuz. Mükemmelden kastım da, asla zarar görmeyecek şekilde paketlenmesi.

Alın size açıklama o kadar biliyorsanız: Transavia ile getirirken ilk bisiklet taşıyışımdı uçakla, köpük dahi koymadım kutuya ve sapasağlam getirdiler. Kırsalardı ve zarar verselerdi yazmayabilirdim, hiç özenli değildim çünkü. Yine de bisiklet kutusunda kırılabilir etiketi vardı ve ekstradan bagaj ücreti ödemiştim taşınması için, bunu yapmak yeterli olmalı normal şartlar altında.

Gelelim THY'ye. İş bilmeden vs. zırvalıklarını geçin, sizin yaptığınız iş bilmek değil zira. Sokakta dolaşırken vurulursam "neden çelik yelek giymedin" demek kadar saçma bir yorumda bulunuyorsunuz. Geçen yıl aynı çantayla, bir tık daha az özenli bir şekilde bisiklet taşıdım ve yine zerre sorun olmadı, çünkü "KIRILABİLİR" etiketinin bir manası var ve bir sebeple yapıştırılıyor oraya. Bu kez bisikletimin gerekli parçalarını söktüm, taşıma için havalı plastik tabakayla üç kat sardım, çantaya koydum ve üzerine kırılabilir etiketi yapıştırdım ve bu şu ana kadar yaptığım en özenli paketlemeydi. Daha ne yapacaktım acaba?! 5 tane etiket, 2-3 kat plastik sargı ve ayrı bagaj yetmiyorsa, ben mi gerizekalıyım yoksa buna sebep olan ve bu sebebi eleştirmeyen zihniyet mi?
  • duseyazar  (07.09.16 15:42:48)
sayın düşeyazar,
okumayı, ya da okumayı anlamayı becerebiliyor olsaydınız kimsenin size "siz suçlusunuz" demediğini görebilirdiniz. şu anki sinirinize veriyorum bu durumunuzu. benim ve diğer kişilerin yazdıklarında "siz haklısınız ama bunu kanıtlama konusunda sıkıntı yaşarsınız, çok uğraşırsınız, sonuç alamazsınız" gibi kişisel veya çevresel deneyimlerden edinilmiş bilgiler, hayıflanmalar ve tavsiyeler bulunuyor. bunun yanısıra "burada malesef işler böyle yürüyor, keşke önleminizi baştan alsaydınız" minvalinde yazılar var. kimse size hakaret etmemiş.

zararınızdan ötürü başta haklı bulduğum sinirinizle yazılanları beğenmediğiniz için "ben mi gerizekalıyım yoksa buna sebep olan ve bu sebebi eleştirmeyen zihniyet mi?" diye sormuşsunuz. bence cevabı biliyorsunuz. şahsen ben de biliyorum.
  • kalte sterne  (07.09.16 15:56:27)
@kalte sterne, rica ediyorum, saçmalamakta tavan yaptınız. Okumayı yazmayı becermekten bahsediyorsunuz bir de... "Kimse size suçlusunuz demedi" lafınıza duyuruma verilen ilk cevabın ilk satırını yönlendiriyorum direkt: "abi yanlış anlamayın ama sizin suçunuz büyük oranda."

Ben mi okuduğumu anlamıyorum, siz mi acaba?

Olmuş bir şey üzerine "dikkatli olsaydınız, daha sıkı sarsaydınız" diyen, bunu da "yardım teklifi" olarak gören zihniyete gerek yok... Gidin ötede bayılın.

Edit: Kimseden kupa beklediğimiz yok, bir madalya aldık zaten bu şartlar altında da. Kişi kendinden bilir işi deyip, ufku azıcık geniş olanlar için manevi tazminat kavramının incelenmesini önereceğim.
  • duseyazar  (07.09.16 16:43:11 ~ 16:54:57)
orada sizi suçlamaktan ziyade "bu taşıma işinin sonucunu baştan düşünmeliydiniz - bu işi diğer insanlar şu şekilde yapıyor" diye bir alt anlam olduğunu anlamadığınızı söylüyorsunuz. kurnaz adlı kullanıcı aynı cevabın sonunda "isterseniz detaylı sorayım bir tanıdığa nasıl taşıyorlar" diye elinden gelen yardımın bu olabileceğini ve yardım etmek istediğini belirtiyor bence.

biz gider ötede bayılırız ama size "allahından bul, sistemde şikayetini bulup, ilgililere buna zorluk çıkarın" demiyoruz. ayrıca ilk cevabımda olan "thy'de çalışan birinin" bu duyuruyu okuyup size gerçekten yardımcı olacağını düşünüyor olmanıza şaşırmamak elde değil. yaşadığımız mecrada bu tip sıkıntıların "normal" olduğunu düşünen, çözüm bulunacağına dair inancı kalmamış insanları, sistemi eleştirmemekle suçlayıp "gerizekalı" olmakla itham etmeniz de nasıl biri olduğunuzu ortaya çıkarıyor.

iyi günler.
  • kalte sterne  (07.09.16 16:55:10 ~ 16:56:08)
Alt anlam bana diyor ki "daha iyi paketle, havayolunu kullanma". Anladık orasını da, ne yapayım ben bu yorumu? Zamanı geri alıp "aa böyle yapmayayım" mı diyeyim kendime? İyice paketlediğimi düşünüyorum zaten, havayolunu da kullanmışım ve hasar görmüş bisikletim halihazırda. Buna dair yardım istiyorum ben, bu kadar basit. Alt anlamlı mesajlara gerek yok. Ama iki zeki çıkmış kendini bilge görüp hemen alakasızca geleceğe dair tavsiye vermeye, benim durumumu manipüle etmeye çalışıyor. Yok kupa mı istiyormuşum neymiş. Evet kupa istiyorum, ödül istiyorum THY'den çok iyi anlamışsınız.

Sizin inancınız kalmadıysa bu benim problemim değil. Ne demişim duyuruda: Yardımcı olabilecek biri var mı demişim değil mi? Ne yapayım ben sisteme inancı bitmiş, normal olmayan şeyleri normal gören ve benim de inancımı baltalamaya çalışan insanları?

İlla birinin inancını baltalayacaksanız, gidin THY'ye yazın siz bu işi beceremiyorsunuz bu hizmeti vermeyi bırakın, insanlar karayolunu kullansın diye. Emin olun daha çok işe yarar.

Ayrıca sistemin düzeleceğine, bunca çalışan arasında sorumluluk bilinci olan bir kişinin çıkacağına inanmıyorsunuz ama Redbull F1'lerinin nasıl taşındığını öğrenmenin, öğrenci halimle senede bir ya da iki defa bisiklet yarışına giderken bana fayda sağlayacağına inanıyorsunuz öyle mi? Güzel dalgaymış...

İyi günler.
  • duseyazar  (07.09.16 17:03:11 ~ 17:10:13)
@duseyazar

bize ne senin inancından arkadaşım. soru sormuşsun burada. bizde cevaplamışız. Gelip burada yancı arıyorsan, destek istiyorsan, gaz arıyorsan yanlış yerdesin.

haklı olduğun ve haksız olduğun tarafları söylüyoruz sana.

bak ben ne demişim? " sizin suçunuz büyük oranda", bu ne demek? thy nin suçu ama suçun büyük kısmı sizde.

peki neden böyle dedim ben? sana gıcık mıyım, kıl mıyım, seni sevmiyor muyum? hayır. ben yazdıklarını okudum, yorumladım ve thy'nin hatasından daha fazla sende hata gördüm ve söyledim. diğer arkadaşlarda aynısını yaptı.

sıfırdan alıyorum.
diyorsun ki 1 sene emek verdim. burada hereks bunu takdir eder, üstüne üstlük bisiklet gibi güzel bir sporsa elinden gelen desteği de verir. Bisikletinde 300 liralık bisiklet değildir. kırılınca zarar görünce üzülürsün bu da normal.

Ama sen 1 sene emek verip, değerli bisikletini, havayollarının tırt "kırılabilir" yazılı ve hard case bir kargolama yöntemi içermeyen şekilde paketlediysen o ürünler kırılabilir de yazılsa tamamen hukuk standartları içerisinde taşınarak zarar görebilir. bunu az biraz bu işleri bilen herkes söyler sana.

sen eğer hayallerini taşıdığın kargoyu tamamen standartlarda kargo taşıyan bir kuruma emanet ediyorsan hata yapmışsın. bak vurguluyorum, o kargo sırasında her şey standart işlemlerden geçer, kırılabilir sadece ama sadece daha dikkatli olmak kaydı ile taşınır ve zarar görebilme durumu vardır. havayolları bunu belirtir. bu onların sorumluluğu dışında senin sorumluluğunda.

zaten sigorta da maksimum 400€ karşılar. iç hatlarda daha düşüktür bu.

bisiklet kargosu hangisine benziyordu?
bunlar olması gereken taşıma çantaları
road.cc
blog.cycleadirondacks.com

hard case denir bunlara. ve zarar gelme ihtimali neredeyse sıfırdır.

sen gelipte ne kadar sararsan sar
securecart.net
i.ebayimg.com$T2eC16ZHJIYE9qUcOuNZBRR3eyGS3g~~_1.JPG
www.twowheeltravelblog.com
yukarıdaki türde gönderirsen bunun zarar görme ihtimali var.

sana en büyük yardım bu olur sanırım. git bir hard case al.

sana güzelce dilersen bu işlerden anlayan arkadaşıma sorayım diyorum. bunu beğenmiyorsun. sana belkide bilmediğin konuda faydası dokunabilecek bir işi daha bilmeden "öğrenci halimle bana ne faydası olcak" şeklinde değerlendiriyorsan bir daha gözden geçir düşüncelerini.

tüm bu yazılanlardan bağımsız maalesef kullandığın jargon, cümleler ve kelimeler gerçekten hiç hoş değil. gidin ötede bayılın nedir?
  • kurnaz  (08.09.16 02:06:05)
Takip edenlerin bilgisine:

THY tazminat talebimi inceledi ve kabul etti. Hasarı gerektiği şekilde ödüyorlar. Aynı prosedür bisikletleri hasar gören diğer arkadaşlarım için de devam ediyor, onlar da umuyorum tazminatlarını alacaklar.

Bana gelen cevapta, ilgili saatlerde çalışan personele ihtar yapıldığı da belirtiliyor.

Bu kadar zor değildi şuna inanmak.
  • duseyazar  (08.09.16 10:34:08)