araba

1- volkswagen polo 1.2 tsi dsg 2014 model kaç paraya alınır yaklaşık? sahibinden.com'daki fiyatları biliyorum da (50bin tl civarı), gerçekte de aynı mı olur? ciddi kazası olmayan bir tanesi bize kaça patlar?

2- ona o kadar para vermeyip de opel corsa 1.2 easytronic 2013'e 38-40bin tl vermek daha mı mantıklı? eksileri neler olur?

3- ya da 45-46bin tl civarına opel corsa 1.4 easytronic (bu çift kavramalı sanırım) 2015 falan ya da toyota yaris 1.33 multidrive s 2014 daha mı iyi olur?

çok kararsızım.

kusura bakma soruna cevap olmayacak ama fluence 1.5 2013 model touch paketleri 50 bine rahat alırsın. renonun dizel otomatiği lezizdir.

  • anonymice  (05.09.16 14:03:11)
3- toyota'nın corollada otomatik şanzımanını kullandım ve son derece iyiydi ancak ufak hacimli motorda nasıldır bilemem.
2- opelin şanzımanı verimsiz.
1- 2013 dsg şanzımanlı polo kullanıcısı olarak, araba full değilse bence değmez.

toyotaya bak derim polodan ziyade.
  • kerhaneci keke  (05.09.16 17:17:25)
@kerhaneci keke: full degil ama comfortline. +park sensorlusunden alirim muhtemelen. Hiz sabitleme haric ihtiyaclarimi karsilar. 2014ten itibaren donanimlarini artirdi sanki vw emisyon olayindan sonra.

  • lemmiwinks  (05.09.16 17:45:46)
55 e sıfır clio a otomotok

  • nohut  (05.09.16 18:22:29)
türkiye'de malesef ki donanım hiç bir zaman artmaz; çünkü müşteriler olarak hepimiz sağılacak koyunuz. giriş paketine sis farı koyar; paket artar; üstüne alaşım jant koyar paket artar; kararan ayna koyar paket artar gibi gibi...

opelin otomatiği gerçekten içler acısı.
vw'in dsg'si ilk çıktığında sorunlu diyorlardı(gerçekten öyleydi); bile bile vw polo kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim ancak insanlar bu dsg şanzımanı neden abartıyorlar anlamıyorum. sonuçta bir bmw veya mercedes şanzımanı değil.
2008 veya 2009 model renault clio'nun edc şanzımanını bir süre kullandım ancak düşman başına ben bu kadar kötü ve yetersiz şanzıman görememiştim. ancak şimdi ne durumda bilemiyorum.
dsg'den önce honda civic'in otomatik şanzımanını kullandım neredeyse 4-5 sene boyunca, vw'e bin basar konfor açısından.
toyotayıda kısa bir süre imkanım oldu ve gerçekten hondadan yana kalır tarafı yoktu.

diyeceğim şu ki almandır kalitelidir eyvallah ama türkiye şartlarında gerçekten istenen fiyatlar gün geçtikce çok acımasız oluyor. bunun servisi ve yedek parçasıda var ilerde.

o yüzden toyotayı iyi düşünün derim hatta imkanınız varsa otomatik şanzımanlısını bir süre kullanın. yukarda bir yazarında belirttiği gibi bu araçları yokuşta deneyin ve yüksek devirli kullanmayı deneyin zaten vites geçişlerinde ve kalkışlarda şanzıman kendini ele veriyor.
  • kerhaneci keke  (06.09.16 00:20:25)
@kerhaneci keke
Dostum seninki elma ile armudu karşılaştırmak olmuz.
CVT aslında otomatik vites değildir. Vitesiz arabadır.
Bu bağlamda dsg ile yada renault edc ile kıyaslanamaz.
Çok kez edc fuluence kullandım gaz tepkileri anlamında dsgden daha iyi bence bende anlatanları anlamıyorum dsg süper vites değiştiriyo fln diyorlar. Gazı kökleyince önce arabanın motor sesini duyuyorum 1 saniye sonra hızlandığımı hissediyorum. Herzaman japonlar 1 litre fazla yakıyor. unutma konforlu ama atik değil.
şanzımanların çalışma mantığını yazarsan youtubedan bile anlarsın farklarını

cvt
www.youtube.com

auto
www.youtube.com
  • nohut  (06.09.16 12:59:34)
@nohut

şanzımanların arasındaki farkları bende biliyorum ancak; çalışma prensibinden daha çok aracı kullanacak kişinin hissedeceği konfor açısından değerlendirdim. (fark ettiysen ne motor hacminden, ne yakıt türünden, ne de tüketimden bahsettim.)

genel halk tabirine inersem "honda otomatik kullanıyorum" veya "vw otomatik araba var bende" diyor insanlar kimse gidipte bende dsg'li vw veya cvt'li honda var demiyor. demek istediğim bu.

en baz haliyle araçları şanzımanları üzerinden karşılaştırmak ve fikir vermek amacım.

şahsi görüşüm porsche'nin pdk'sı üzerine araç yok :)
ancak erişebilecek şanzımanlar konusunda japonların üzerine tanımam ve bana göre hem atik hem de konforlular.
  • kerhaneci keke  (06.09.16 13:15:21)
volkswagen polo 1.2 tsi dsg aldık sıfır.

  • lemmiwinks  (03.10.16 10:41:05)