diş çürümesini nasıl geciktirebilirim

10 ağutosta ağız filmim çekildi bu çürük filmde gözükmüyodu ama bayadır ağrısız bir karartı var alt azı dişimde. ağrıyan üst azı dişime kanal tedavisi yapıldı ertesi gün de buna dolgu yapacaktı ama ben bayramdan sonra olmak istedim. çünkü kanaldan sonra düzgün çiğneyemiyordum. şimdi kanalın yan etkileri geçince tırsmaya başladım ya bayramdan sonraya kadar kanal tedavisine dönerse diye. her gece yatmadan fırçalıyorum bunun dışında napabilirim ve bayram tatili bitene kadar ağrı yapıp kanal tedavisine dönme ihtimali kaçtır.

Yüzde elli.

20 günlük süreçte kanal tedavilik duruma gelme ihtimali olan dişi ne yapsan kurtaramazsın.

Diğer bakış açısıyla, 20 gün ekstra bir şey yapmasan da bir şey olmayabilir.

Senin yapman gerekeni söyleyeyim. Diş fırçalamak ve diş ipi. Hadi için daha da rahat olsun her gün yatmadan evvel diş fırçaladıktan sonra klorheksidinli gargara da yap.
  • bir ileti paylastim  (04.09.16 01:41:56)
diş hekimi değilim ama bir hasta olarak; geçen sene dişim hafif sızlamaya başlamıştı. Diş ipi kullanmam ama iyi fırçalarım. O an doktora gidebilecek durumum yoktu ve 1 aykadar beklemeliydim. Her yemek sonrası dişlerimi özenle fırçaladım, özellikle çürümeye başladığını hissettiğim o bölgeyi. Diş ipi kullanmayı denedim. Fırçalamadan sonra ağız bakım suyu kullandım. 1 ay sonunda ufak bir oyuk oluşmuştu ki bence gayet yavaşlattım. Doktor küçük görünüyor ama bir bakalım kanala gerek olacak mı demişti başlarken, sonra gerek olmadığını söyledi ve ufak bir dolguyla bitti işim. Zaten sıcak-soğuk hassasiyetim de olmamıştı.

Özetle;
- Her yemek sonrası özenle fırçalamak
- Diş ipi kullanımı
- Ağız bakım suyu kullanımı
- Şekerli ve asitli yiyecek içeceklerden uzak durulması
  • senolll  (04.09.16 02:13:52 ~ 02:14:56)