evin satilmasina engel olan kiraci

ankaradaki kiraya verdiğimiz evde gecen sene 15 agustostan beri oturan polis memuru kiracımız evi satmak istedigimizi söyledigimizde evden cıkmak istemedigini ve meslek geregi kendi eşyaları varken emlakcının da evin fotograflarını cekmesine izin vermeyecegini söyledi. yani eve ne ilan asabildik ne de internet üzerinden ilan verebildik. bize yasal yollara başvurabilecegimizi söyledi. kontrat bu agustos 15te yenilenmis sayılıyor sanırım otomatik olarak. bu durumda ne yapabiliriz? bilgisi olanlar yardımcı olabilirse cok sevinirim.

Sözleşmenin bitimine 15 gün kala ihtarname çekiliyor normalde ama sizin sözleşme tarihi geçmiş. Mevcut sözleşme varken çıkarmak neredeyse imkansız bizim ev sahibi satmış daireyi yeni gelen adam ben oturcam dedi bende 4.000 TL verirsen çıkarım demiştim. 2000 2000 bölüştüler ev sahibi ile öyle çıktım. Öğrenci zamanındı tabi bu bir kere daha aynı durum oldu yine para istedim ev sahibi çıkartırım seni falan dedi yeni alan adam tabi, bende git mahkemeye ver dedim 6 ay zaten kiracının yasal ev arama hakkı var sonra süreç başlıyor vs.

  • gozu acik sevisen yahudi  (01.09.16 13:59:43)
Fakat kiracı evde otururken evin satılmasına engel olamaz diye biliyorum. Burada böyle bir mesele var yani. Fotografını cektirmek istemeyen gelen kisilere de evi göstermez vs.
Yani biz cıksın demedik evi satmak istiyoruz dedik buna engel oluyor bu durumda nasıl bir yol izlenmeli onu öğrenmek istiyorum

  • postmodern rh  (01.09.16 14:04:13)
Adam evine sokmuyor anlaşılan. Hiçbir şey yapamazsın. Evi satabilirsin tabi ama fotografını çekmek müşteriye ev gezdirmek yalan olur.

  • kljgslsdkjsd  (01.09.16 14:06:43)
Çıkmamak/evi göstermemek konusunda çok inatçıysa dava açabilirsiniz. Aşağıdaki linkte örnek bir mahkeme kararı var. Aynı sitede benzer mahkeme kararları da var. Kolay gelsin, ben evimi geçen ay sattım kiracılı bir şekilde. Cidden çok zor oldu.

www.hukuki.net
  • hadi hadi  (01.09.16 14:07:05 ~ 14:07:38)
evi göstermek zorunda değil.
şu anda o ev kiracının.

haftanın bir-iki (hakim ne derse artık) günü evi göstermesi gerektiğine dair mahkeme kararı çıkmalı.

ayrıca siz kiracının çıkmasını istemeseniz de, evi alacak olanın niyetini bilemezsiniz.
belki alan kişi evde oturmak isteyecek?
dolayısıyla mecbur kalmadıkça olayla ilgilenmemek istemesi normal.

kontratı da yenilemişsiniz, bir ihtar çekmemişsiniz çıkması için.
size karşı böyle bir sorumluluğu yok.
  • blatta hiberna  (01.09.16 14:13:31)
Evi kendimiz kullanmak istedigimize dair ihtar cekilmesi durumunda 6 ay sonunda çıkması gerekmiyor mu peki? Evi satmak icin bu sekilde bir yol izlenebilir mi?

  • postmodern rh  (01.09.16 14:27:50)
postmodern rh, evde ben oturacağım diye ihtar çekip, oturmaz satarsanız, sanırım kiracının tazminat hakkı doğuyor.

evin satılmasına yasal olarak engel olamaz evet ama adamın canı istemezse kimseyi eve sokmaz. evin tapusu sizin, her türlü kullanım hakkı onun sözleşme sonuna kadar.

zaten kiracı satamazsın dememiş, evi göstermem foto çektirmem demiş. bence haklı. adamın suyuna gidip, rica minnet yardımcı olmasını istemekten ya da mahkemeye basvurmaktan baska çare yok ama mahkeme sizin lehinize karar da vermeyebilir.
  • paranoyak kedi  (01.09.16 14:40:37 ~ 14:43:06)
denizgoren belki adamin acil ihtiyaci var ve satmasi gerekiyor, tanimadiginiz insana nasil boyle sacma sapan konusuyorsunuz anlamiyorum. terbiyesizligin luzumu yok

  • bollocks44  (01.09.16 14:41:58)
sen haklısın sözleşmenizde şu şartlar varsa evi göstermek zorunda (bkz: 13.madde)

GENEL KOŞULLAR
1. Kiracı, kiralananı özenle kullanmak zorundadır.
2. Kiracı, kiralananda ve çevrede oturanlara iyi niyet kuralları içinde davranmaya zorunludur.

3. Kiracı, kiralananı kısmen veya tamamen üçüncü kişilere kiralayamaz, alt kiraya veremez;
devir ve temlik edemez.
4. Kiracı, kiralayanın yazılı izni olmadıkça, kiralananda değişiklik yapamaz; aksi halde,
doğacak zararı karşılamak zorundadır.
5. Üçüncü kişilerin kiralanan üzerinde hak iddia etmeleri halinde, kiracı, durumu derhal
kiralayana haber vermek zorundadır.
6. Kiracı, kiralananda yapılması gereken onarımları, derhal kiralayana bildirmek zorundadır;
aksi halde doğacak zarardan sorumludur.
7. Kiracı, kat malikleri kurulunca kendisine tebliğ edilen hususları, kiralayana haber
vermek zorundadır.
8. Kiracı, kat malikleri kurulu kararı uyarınca, yapılması gereken işlere izin vermek zorundadır.

9. Kiracı, kiralanandaki onarımlara katlanmak ve kiralanandaki olağan kullanımdan dolayı
yapılması gereken onarımları yapmak/yaptırmak ve giderlerini karşılamak zorundadır.

10. Kiralananın mülkiyet hakkından doğan vergileri kiralayana, kullanımdan doğan vergi,
resim ve harçları kiracıya aittir. Uyuşmazlık halinde, yerel örf ve âdetler uygulanır.
11. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek
zorundadır: Keza kiralananla birlikte teslim edilen demirbaşlar da alındığı şekilde, kiralanana
teslim edilmediği takdirde, oluşan hasarların bedelinin kiralayana ödenmesi
veya eski hale getirilmesi zorunludur.
12. Kiralananın iyi ve kullanılmaya elverişli halde teslim edildiği asıldır. Aksi durum kiracı
tarafından ispatlanmak zorundadır. Kiralananın normal kullanımından dolayı ortaya
çıkacak yıpranma ve eksikliklerden dolayı kiracı sorumlu değildir.
13. Kiracı, kira sözleşmesinin sona ermesi veya satılığa çıkartılması halinde, kiralananın
gezilmesine ve incelenmesine izin vermek zorundadır.
14. Kiralananın boşaltılması/tahliyesi gerektiği hallerde, kiralananın boşaltılmaması durumunda
ortaya çıkacak zararlardan dolayı kiracı sorumlu olacaktır.
15. Kiracı, kendisi veya birlikte oturanların sağlığı için ciddi tehlike oluşturmayan kusurlardan
dolayı, kiralayanı teslim almaktan kaçınamaz, sözleşmeyi bozamaz ve kiradan
indirim talebinde bulunamaz.
16. Kiracı, kiralana yaptığı faydalı ve lüks şeylerin bedelini kiralayandan isteyemez ve
sözleşme bitiminde bunları kiralayana teslim etmek zorundadır.
17. Kiracı, kiralayanın yazılı olurunu almak ve giderleri kendisine ait olmak üzere, genel
anten, uydu anteni, kablo televizyon gibi donanımları yaptırabilir.
18. İŞ BU KİRA SÖZLEŞMESİNDE YER ALMAYAN HUSUSLAR HAKKINDA 6098 SAYILI BORÇLAR
KANUNU HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR
  • basond  (01.09.16 14:47:22)
@denizgonen

ilgili yasa yukarıda paylasılmıs 13.madde

Sorunlarınız varsa tedavi olmanızı öneririm insanlara yerli yersiz saldırmaniz cok cirkin.

Erkek degilim fakat herif diye bir hitapta bulunmanız zaten terbiyenizi ortaya koyuyor.

Kiracıya insan gibi söyledik defalarca rica ettik hicbir sekilde insan gibi yaklasmadı kendisi. Kendi kafanızdaki senaryolarla burayı gereksizce isgal etmeyin lütfen
  • postmodern rh  (01.09.16 14:55:25)
hocam
en pratik yahudi gibi
adama 2 aylık kiranı verelim baska yer icin cik deyin guzellikle.
ama avukatla gorusun ilan icin resim cekme hakkınız var basvurun.
avukata para verecegiz derseniz sinek gibi yapisir halleder.
  • kingcyrax  (01.09.16 14:56:09)
ahaha denizgonen aynı duruma maruz kalmış sanırım. celallenmeye bak.

siz medeniliği görmemişseniz @denizgonen, çat kapı gidilmeyeceğini bu tarz işlerde, belli saatler dahilinde destur alınarak yapılacağını bilmeniz lazım. ha az biraz uzak kalınca tabi böyle ilginçleşebiliyor işler.

şuraya dahil olmamın tek sebebi: kaosu severim.
  • zoque  (01.09.16 15:04:26)
galiba duyurunun ilk mal sahibi problemi...
hani ev sahipleri 94 - kiracılar 1 skorunu görür gibi oldum.

sözleşme gereği ev kiracının şu anda ve emrivaki eve gelip fotoğraflar çekip, sağa sola ilanlar asmak isteyeceği bir şey değil.
kibarca konuşup ilerleyen günler için bir ayarlama yapılabilir belki.

son opsiyon ihtar çekilir, gerekiyorsa ve evi o kadar satmak istiyorsan onu çıkartma prosedürlerine başlarsın evin boşken satmaya çalışırsın.
türkiyede polisin bile yasal yollara başvurun diye sizi savuşturması da ayrı bir komik olmuş. hukuki sürecin en yavaş işlediği memlekette olmanın ayrıcalıklarından faydalanmak onun da hakkı:)
  • qxgviper  (01.09.16 15:14:24)
Kiracıya defalarca kibarca ve güzellikle ricada bulunmamıza ragmen hicbir sekilde gün belirlemeye yanasmadı ve ilan icin fotograf cektirmeyecegini belirtti. İlan verilmesine engel olan insan alıcı oldugunda evi de göstermeyecektir zaten.

Ben bu durumda ihtar cekme konusunda nasıl bir yol izlememiz gerektigi ve kiracıyı cıkartma prosedürü hakkında bilgi almak istedim, ilk defa böyle bir sorunla karsılasıyoruz ve bilgi sahibi degiliz.
  • postmodern rh  (01.09.16 15:23:07)
ülkemizde haksız olduğunu bilen adalete güveniyor resmen.
git mahkemeye ver senelerce uğraş diyorlar.

bu gibi durumlarda mafya gerekmiyor mu ?
vereceksin 3-5 kuruş döve döve çıkartacak :)

@acemi güzel demişsin de
sorun çıkaran kiracılı evi adam neden alsın? başına bela.
  • supermatik  (01.09.16 16:11:37 ~ 16:14:40)