Hangi ise girmeli?

Elimizde bir adet mevcut isinden ayrilacak, cok iyi bir universiteden yeni mezun birisi var. Su an calistigi yer cok buyuk denemez ama bilinir bir yer.

Bu kisi kucuk capli ama hizli buyuyen ve yatirim almis bir startupta kesin calisabilir. Maasi 1800-2000 olacak. Bir tane arkadasi da orda calisiyor, ortam rahat ve eglenceliymis.

Ya da gayet buyuk ve bilindik sirketlerde pozisyonlara basvurabilir. Ama kisimiz biraz ozel sektorden igrenmis durumda.

Startuplarin kafa yapisi daha yakin ve belki ilerde kendi startupini kurarsa faydali olur diye startupta calismayi dusunuyor. Ama tabi maaslar ve isin devam edip etmeyecegi sikinti. Ote yandan eger su an henuz yeni mezunken buyuk bir sirkete kapak atamazsa bir daha hic atamaz diye dusunuyor.

Bu kisi napsin?

gecen gun bir yazi okudum. startup meseleleri hakkinda. bu girisimcilerin cogu buyuk riskler aliyor ama bunlarin zaten aileden ya da cevreden dolayi "safety net"leri var gibi bir aciklama yapiyordu. yani basaramasalar da baska bir girisimde bulunurlar gibi.

dusun koc'un torunu bir girisimde bulunuyor sonra kapatip yeni bir alana yoneliyor. isin ic yuzu boyle diyorlar.

bana gore de mesele startup vs degil. mesele girisimde bulunan kisi neyi neden nasil yapacagini biliyor mu yoksa cahil cesareti mi var?

startup olmak zor degil bugun ben bunu yapacam dersin hop startup oldun. ama is zaten a'dan z'ye planlayacak kadar her konudan haberdar olmakta. kisinin bunu becerecek be$eri yatirimi olup olmadigini ve arkasinda duracak bir aileye ya da cevreye sahip olup olmadigini iyi degerlendirmesi lazim. en iyi fikirler arkasinda kimse durmazsa hayata gecemeyebilir. bugun marka olan her sey arkasina bir birikim bulabildiginden ayakta.

ssg'nin de bir tavsiyesi vardi bir videosunda girisimciler icin: kucuk baslayin diyordu, yapabildigi kadar baslayip yavas yavas buyuyen girisimler daha saglam olur bence de.

o yuzden sonuca gelirsek:bence bir girisimcinin elinde bulunan imkanlari toptan cope atmasi hayalciliginin gostergesidir. girisimcinin kendi imkanlarini yeniden kesfetmesi ve yatirim yapmaktan once birikim yapmayi ogrenmesi gerekir. bir girisimci hazir calistigi isinden kazandigini biriktirebiliyorsa, isinden artan zamanda kendi girisimiyle ugarasiyorsa o girisimcinin neyin ne oldugunun farkinda oldugunu dusunurum.

bu girisimci ancak fikirlerini belli bir olgunluga ulastirdiktan sonra adimlarini buyutmelidir ki bu da uygun zamanin ne zaman oldugunu takdir edecek kadar neyin ne oldugunun farkinda olmasini gerektirir.

aksi halde deneme yanilma yoluyla birikimlerini ya da kaynaklarini car cur etmekten oteye gecemeyebilir. deneme yanilma her zaman buyuk maliyetleri de beraberinde getirecektir. piyasada ar-ge dedikleri seyin halk arasindaki adi: deneme yanilmadir. ar-ge yapacak kadar olmamis(gelismemis) insanlarin ar-ge yapmasi mantiksizdir, surdurulebilir degildir.

biraz daginik oldu.

ozetle: maas onemli, birikim onemli. girisim buyuk yatirimlari bilinmezlige atmak, kumar oynamak seklinde olursa buyuk risktir, telafisi zordur/imkansiz da olabilir.

kisa zamanda buyuk yatirmak yerine, uzun zamana yayip kucuk baslayip ilerlemek daha garantidir. isini seven kisi bu surede sikilip yorulmaz, kendini gelistirir.
  • idexo  (31.08.16 20:27:31)