Yazılıma yeni başlayacak birine ne önerirsiniz?

Liseden yeni mezun olup yazılım mühendisliğine başlayacak bir tanıdığım var. Okul başlamadan önce youtube'dan yazılım dersleri izleyim, şimdiden başlayayım diyor bir arkadaşıyla beraber. Python ile başlamaya karar verdik diyor, başlangıç için tavsiye soruyor bana.

Bilgisayar mühendisiyim ama başlangıç seviyesinde birine ne tavsiye edilir bilemedim ya la. Ben mobil uygulama geliştiriyorum, kendi yaptığım şeyler onun için biraz fazla olabilir. Python, Javascript gibi değişken tipi olmayan bir dille başlamak mı daha iyi yoksa C, Java gibi bir dille mi sizce? Başlangıç seviyesi için tavsiye ettiğiniz siteler ya da video course'lar var mı?

Çocuk hazır hevesliyken iyi şekilde yönlendirelim.

Okulda c gorecek buyuk ihtimalle daha kolayina alisip bu ne ya diye aglamamasi icin bence c den baslasin.

  • kuzey li  (28.08.16 23:38:30)
yazilima scripting bir dil ile baslamak cok daha iyi, cünkü baslangicta algoritma yazmayi ögrenmesi daha iyi olacaktir ve scripting diller ile algoritma yazmak cok daha pratik. o yüzden python ve javascript öneririm. cünkü bu diller cok esnek ve mimari yapida object oriented bir cözümü zorlamiyor. Object oriented programlama temeli olmayan biri icin C# ve Java gibi diller kisitlamalari nedeniyle zorlayici olabilir. kisitlamalarin mantigini kavramakta zorlanabilir. Bir sonraki asama olarak object oriented programama ve yazilim mimarilerini ögrenip bunu C# ve Java gibi dillerle uygulayabilir. C dili ise giris icin biraz zorlayici bir dil olur, tavsiye etmem, ama ileri icin avantajli ve ögrenilmesini tavsiye ettigim bir dil, her ne kadar zor olsa da. programlama mantigini ögrendikten sonra C daha kolay olacaktir.

Baslangic olarak yapisal bir akisi olan bir kaynakdan calismasi daha iyi olur. anlatilan konularin bi ordan bi burdan olmasi kafasini karistirir. o nedenle coursera ve bunun yaninda bu kitaplari tavsiye ederim
www.amazon.com
  • emrahday  (28.08.16 23:41:30 ~ 23:42:29)
python iyi bir dil, javascript'de öyle ilerisi için ise ML öğrenmesi, bu konuya yatırım yapması gerektiğini söyle.

python ile beraber golang'e de bakabilir, bu da iyi bir dil.

python'da pek çok şey çok kolay özellikle semafor, mutex, lock, kaynak yönetimi gibi kavramları çok fazla göremezsiniz python'da golang de bunları yapmak durumundasınız görece kolay bir dil, önce python, ardından golang, ve ardından ML.
  • selam  (29.08.16 01:29:28)
ne c si, ne pitonu yahu, gitsin algoritma çalışsın, temeli olmazsa sonra şiir ezberler gibi program ezberler.

google a "algoritma ebook" yazsın, türkçe kaynaklar çıkıyor. İngilizcesi varsa da şu kitap :

bayanbox.ir
  • kimlanbu  (29.08.16 10:22:46)