ses hızını aşan uçakların pilotları ne duyuyor

ses hızını aşan uçaklar, dışarısı için sonic boom yaratmış oluyor, peki uçaktaki pilotlar ses hızını aştıktan sonra tekrar yavaşlarken ne duyuyorlar?

ses yalıtımı var, kocaman kask kaskta kulakta kulaklık var vs. iletişim kanalından ne konuşuluyorsa onu duyuyordur

  • ucan spagetticanavari  (27.08.16 21:32:57)
Sesin otesine gectiginden sanirim sessiz olmali ucagin ici. Mantik yurutuyorum.

  • alperz  (27.08.16 22:40:21)
Zaten zaman kaybolacağı için başka bir boyuta geçiyorlar :) Şaka şaka, o ışık hızını geçersek.

Motor sesini ve kabindeki diğer sesleri ve titreşimleri duyuyorlar ancak dışarıda oluşan bir şey duymuyorlar. Ses hareket etsin diye bir alana ihtiyacı var, o da kabin ve içindeki hava. Bunlar sabit kaldığı için, yani motora ve pilota relatif olarak bir ses alanı olarak kabin sabit, o yüzden oradaki sesler sabit alıcı tarafından yine duyulabilir. Ama dışarıdaki havayı medium olarak kullnan sesler, normalde uçarken pilotların duyduğu sesler, yine motordan gelen bazı sesler de dahil, duyulmuyor. Pilota göre sabit kalmayan ve ses hızını geçen dışarıdaki taşıyıcı olduğu için oradaki sesler gelmiyor.

Bunu okumuştum bir yerde. Bir pilot yazmıştı galiba.
  • shadowcat  (27.08.16 22:57:16)