Çocuk için kitap tavsiyesi

Pek de çocuklukları kalmadı aslında ya..

Biri 11 yaşında kız (bu sene teog'a girecek), diğeri 13 yaşında erkek (bu sene liseye başlayacak) 2 çocuğa hediye 2şer 3er tane kitap almak istiyorum. Ama bu konuda çok tecrübesizim. Çocuklar teknolojiyi, doğayı, yeni kültürler tanımayı çok seviyor, bu alanda kitaplar da olabilir.
Elimde sadece o zamanlar okuduğum "Şimdiki Çocuklar Harika" var. "Dinle Küçük Adam" o yaş için olur mu acaba? Başka ne olabilir? Aziz Nesin?

Teşekkürler :)

Kitap okuma alışkanlığı olmayan ve okuyanla bile aday eden kuzenim fantastik bir kitap serisi ile kazandı okuma alışkanlığını, o tarz bir şey olabilir ikişer üçer tane almak istiyorsunuz madem seri alabilirsiniz.

Onun okuduğu neydi hatırlamıyorum Alacakaranlık tarzı bir şeydi öğrenince eklerim mesaja.

Ek: Bahsi geçen seri: www.dr.com.tr
  • mutekebbir  (19.08.16 10:16:53 ~ 10:19:39)
bu yaş için en iyi kitaplar, jules verne'in kitaplarıdır. piyasada güzel baskıları vardır. bir set hediye edilebilir iki çocuğa da

  • tahtelbahir  (19.08.16 10:19:28)
valla ben küçükken böyle uzayla, bilimle, bilim adamlarıyla ilgili kitaplar çok ilgimi çekerdi. roman falan ne yalan söyliyim pek okumazdım ama böyle basit, biraz masallaştırılmış biçimde bilim adamlarını falan anlatan kitaplar elimden düşmezdi.

  • ghilleinthemist  (19.08.16 10:37:39)
Metis'ten çıkan Küçük Filozoflar serisi çok iyidir. Okuma alışkanlığı kazanmak için ilgilerini çekebilecek kurgular da alınabilir. Sonrasında onlar kendi yollarını bulacaktır zaten. Mesela ortaokuldayken yerdeniz serisini okumuştum ben.

  • aioniotita  (19.08.16 10:43:24)
-dinle küçük adam'ı alırsan okumaya çalışırken sıkıntıdan kulaklarından kan gelir çocukların. :))
-şimdiki çocuklar harika güzel olur.
-onun dışında harry potter serisini hediye edebilirsin.
-roald dahl'ın tüm kitapları çok eğlencelidir, dev şeftali, çarlinin çikolata fabrikası, matilda falan.
-ben yazmasam elbet biri küçük prens, şeker portakalı ve küçük kara balık'ı yazacak kesin, bari ben yazayım.
-alice harikalar diyarında, pal sokağı çocukları, polyanna, çocuk kalbi, tom sawyer'ın serüvenleri, gizli bahçe, demiryolu çocukları, gulliver'in seyahatleri, bir şeftali bin şeftali, define adası, iki yıl okul tatili, küçük kadınlar vs gibi çocuk klasiklerinden yürüyebilirsin.
-jane eyre, oliver twist, iki şehrin hikayesi, sefiller gibi kült romanlarının çocuklar için sadeleştirilmiş halleri vardır, onlara da bakarsın.

Yazdığım kitapların hepsini ben çocukken okuyup çok keyif almıştım. Hatta çok sevdiğimden hepsini çevirip çevirip okurdum o yüzden bugün bile hemen aklıma geldi :)
  • ambrosia  (19.08.16 11:15:42 ~ 11:17:06)
@ambrosia +1 aslında, çünkü bunların hepsini okurken ben de çok keyif aldım ama şu an 13 yaş civarı çocuklar özellikle kendiliğinden kitap okuma alışkanlıkları yoksa bu tarz kitapları bi kenara atabilirler. özellikle klasikleri. benim tavsiyem çocuklara yönelik fantastik seriler, harry potter bir örnek olabilir. bir sonraki kitabı okumak için bir merağı olmasını gerektirecek şeyler lazım. bir de o yaşta ben agatha christie kitaplarını severdim, kurgusu falan aklımı alırdı. şu sıralar frenchaise olarak patlayan şeylere de yönelebilirsiniz, mesela ikisine de çizgi roman da alınabilir bir tane, belki ona merakları olur ilerde :) son zamanlarda çok göz önünde olan batmandir wonder womandır falan bunlar olabilir. soruda aziz nesin falan demişsin, bence eğer okumayı aşırı seven çocuklar değilse ilk hedef basılı yayın okumanın mantıklı bir şey olduğu kavramını oturtmak çünkü doğal olarak tüm dünyaları teknoloji.

  • freya  (19.08.16 11:28:05 ~ 11:28:18)
*pal sokağı çocukları
*15 yaşında bir kaptan(ve dahi bilimum jules verne kitapları)
*harry potter(eğer hala okumadılarsa tabi)
*hobbit(esasen bir çocuk kitabıdır bilirsiniz)
*bilim çocuk'a bir yıllık abonelik

bir de mesela, ben o yaşlarda çılgınlar gibi stephen king okurdum. okuma alışkanlığımı kazanmamda çok büyük etkisi olmuştur. yani bana kalırsa, okuma alışkanlığı kazandırmak için "uygun" kitap bulma faslına geçmeden önce belki sevdiği şeylerden devam ederek önce kitap okumanın neden güzel olduğuna ikna edileibilir çocuklar.
  • hypervaskulerdondurucu  (19.08.16 11:41:53)
michael ende'nin kitapları

  • kassiopeia  (19.08.16 11:57:58)
michael ende'nin kitapları +111

ben <3 momo
  • yue  (19.08.16 12:18:29)
iş bankası yayınlaır ve günışığı yayınlarına mutlaka bakın.

  • kaset  (19.08.16 12:20:21)