sabah dişlerini kahvaltıdan önce fırçalayan insanın amacı

Nedir?

Agzi guzel koksun diye

  • Kizkurusu  (18.08.16 14:11:16)
kireç gibi tat oluyor ağzında o gitsin diye

  • cekilmis gayfe  (18.08.16 14:14:01)
uyanınca ağızda leş gibi bir tat oluyor. şahsen ben ağzım açık uyuduğum için toz falan giriyor. yemek yerken ağzıma giren şeyleri yutmamak için fırçalıyorum.

  • dedimmidemedimmi  (18.08.16 14:15:29)
rahatsız hissediyordur.

kendimi bildim bileli gece dişlerimi fırçalamadan yattığım gün sayısı 10 dur belkide. son 4 senedir de her gece gargara yapıyorum antibakteriyel gargara ile.

ama sabah fırçalama alışkanlığım olmadı hiç. zaten kalkınca direk kahve içiyorum ondan koku rahatsız etmiyor varsa da.

şimdi burada biri sabah ağzımız bakteri yuvası oluyor fırçalamak bunu geçiriyor derse göt korkusuna başlarım ama kesin :D
  • kurnaz  (18.08.16 14:17:26)
diş fırçalamanın amacı sadece ağızdaki yemek artıklarını temizlemek mi sanıyordun?
geceden sabaha kadar ağızda bir çok bakteri ürer, diş fırçalamanın en önemli öğünü sabah kalkıncadır.
yani sabah uyanınca dişini fırçalamayan adam dişlerimi fırçalıyorum demesin, kendini kandırır.

edit: üstümdeki yorumu okumadan yazmıştım.
  • zebragibi  (18.08.16 14:23:45 ~ 14:24:40)
sabaha kadar bakteri yuvası olsa ne oluyor peki? kahvaltıyla birlikte mideye inip sindirim sistemine mi karışıyor/zarar veriyor yoksa daha çok besin bulup daha çok mu ürüyorlar? Kahvaltı öncesinde fırçalayınca ölen bakteriler kahvaltı sonrasında güçlenip ölmüyor mu? neden yani...kafamda deli sorular :D

bir de, sabaha kadar üreyenler gece fırçalamadan sağ kalanlar mı o zaman? dişimizi çürütüyor şerefsizler.
  • rodriguez2  (18.08.16 14:34:50 ~ 14:35:36)
@zebragibi +1

sabaha kadar ağızda üreyen bakterileri kahvaltıyla birlikte mideye göndermemek için uyanır uyanmaz diş fırçalanır.
  • tolga asp  (18.08.16 14:43:11)
sigara içiyorsa sabah ağzında leş bir tat ile uyanır ve benim gibi sabah dişini fırçalamadan asla kahvaltıya oturamaz.

  • gliese 581  (18.08.16 14:43:34)
herkes cevap vermiş ben de kendi adıma söyliyim.

ağızdaki bakterileri yememek için. kahvaltıdan tat almak için.

yemeklerden hemen sonra diş fırçalayamıyorum ben esas. yemek artıkları biraz uzaklaşsın ağızdan.
  • yoggi  (18.08.16 15:00:36)
benim hoşuma gidiyor. kendimi duş almış gibi hissediyorum.

  • yue  (18.08.16 16:16:56)
Uyanınca oluşan o çirkin his sebebiyle fircaliyorum. Mikroorganizmaları falan hiç dusunmemistim. Ve de kahvaltıda yediğim şeylerin tadını daha iyi alabilmek için ^^

  • yuvarlanantencereninkapagi  (18.08.16 20:37:39)
eğer yataktan kalkar kalkmaz kahvaltıya oturmayacaksam fırçalıyorum ben. diğer türlü rahat edemiyorum. bir de erkek arkadaşıma karşı ağzımın kokması en korktuğum şeylerden biri. bunun da etkisi var.

  • ruhen hastayim ben  (18.08.16 20:41:31)
Sevgiliyi rahatca uzun uzun opebilmek icin. Yoksa dismacunu tadiyla kahve icmeye calismak bir eziyet. Bir de yarim saat sonra evden cikmadan bir daha fircaliyorsun. Bana kalsa 2 fircalama fazla.

  • shadowcat  (18.08.16 20:58:00)