Bir makyaj çantasında neler olmalı?

Ben çok fazla çeşitle makyaj yapan biri değilim. Dün makyaj çantami boşalttım; 2-3 çeşit ruj, eyeliner, concealer, 1 göz kalemi (onu da eyeliner'ı düzgün çekmek için kullanıyorum), bronzer pudra, rimel ve allık fircasi çıktı icinden. Arada sırada kullandığım bir bb kremim de var ama ancak yüzümde saçma bir sivilce çıkarsa sürüyorum. Bu saydiklarimi değiştire değiştire günlük makyajımda kullanıyorum, bana yetiyor ama özel bir gecede makyaj filan yapacaksam kalıyorum öyle. Zaten bu konuda çok yetenekli de değilim.

Hazir vaktim varken biraz makyaj malzemesi alayım da elimin altında bulunsun diyorum. İnternetten araştırdım, milyon tane şey saymislar cogunun ne işe yaradığını bile bilmiyorum. Velhasıl bir kadının makyaj çantasından mutlaka bulunmalı dediğiniz neler var? Ben neler alayım? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

makyajdan hiç anlamayan göz makyajı dışında bir şey yapamayan bir insan olarak kaliteli nude far seti hayatımı kurtardı.

  • freya  (17.08.16 16:25:19 ~ 16:25:31)
Gunluk makyaj kismi kisiden kisiye degisiyor;

benim icin far, far bazi, rimel, ruj, gunes kremi ve pudra yeterli.mesela.

Ama gece makyaji olsun olmasin bir kadinin makyaj malzemelerinin arasinda mutlaka olmasi gerekenlefi sayayim <3 (yukarida saydiklarimin disinda)

- nude far paleti
- concealer
-makyaj fircalari
-allik
-lipliner
-belki ufak bir dokunus icin highlighter olabilir
-fondotenim hic yok, bu kisim sizin tercihinize kalmis. Bb kremler de guzel is goruyor.

Secenekler daha cok ama ben daha fazla bir sey almiyorum. Cilt bakimini bunlarin disinda tuttum :3

Mesela goz kalemi, likit ruj, fondoten, aydinlatici filan bende hic yok. Ama gece makyaji icin aydinlatici guzel olabilir diye dusunerek yazdim. Nars'in multiple copacabana die bir urunu var yanaklari muhtesem.gosteriyor. ama cok gereksiz pahali neyse oyhs :)

Nude far paleti tavsiyesi de vereyim tam olsun:

Butce fazla ise urban decay naked paletlerinden birisi(bu bende yok)

Nispeten ucuz ama guzel olsun dersek; the balm nude dude.

Nude tude paleti gece makyajina gore, nude dude gunluk makyaja uygun.

Bende sadece nude dude var ama almak icin mutlaka indirimi bekle derim bosa fazla para verme :)
  • neferkitty  (17.08.16 16:29:18 ~ 16:33:20)
Nude far seti +1

  • lithu  (17.08.16 16:29:32)
Neferkitty, cilt bakım ürünleri evde zibilyon tane var zaten. O konuda kendimi astım artik ama makyaj konusunda tam bir cahilim. Mesela 30 tane firca var; hangi fırça ne işe yariyor, bir fikrim yok :)

Nude far seti cepte o halde cevaplar sayesinde.
  • fraise  (17.08.16 16:33:33)
ben günlük olarak düzenli makyaj yapmıyorum uzunca bir süredir, biraz cildimi dinlendireyim dedim. yine de ufak bir makyaj çantam var, içindekileri sayayım:

rimel
eyeliner
ten rengi mineral far
toprak tonlarında bir tane mineral far
kaş farı
mineral pudra
hafif bir aydınlatıcı (bunu çok nadir kullanıyorum ve çok hafif uyguluyorum. kaşlarımın bittiği yerlere ve elmacık kemiklerime biraz sürünce ışıl ışıl ve sağlıklı duruyor)
3-4 tane ruj (genelde hepsi benzer tonlarda. fazla iddialı renkleri sevmiyorum, rujlarım genelde gül kurusu tonlarındadır)

ben krem formunda ürünler kullanamıyorum cildime. o yüzden bb krem, cc krem, fondöten vs. pek kullanmadığım ürünler. cildime ağırlık yapıyor ve nefes almasını engelliyor gibi hissediyorum. nemlendirici + pudra işimi fazlasıyla görüyor. bunun yanı sıra allık da kullanmıyorum çünkü yanaklarım kırmızıdır benim genelde.
  • köstebek kurabiye  (17.08.16 16:34:11 ~ 16:35:42)
@sergerde 7/24 lensli olduğum için ne nereyi yakıyor karıştırdım artık ama ekstra bi şey yok benim sette.

  • freya  (17.08.16 16:35:07)
Bende cok sey var ama her gun hepsini kullanmiyorum. Bende olanlari sayayim.

- 1 far paleti (balm nude tude)
- 1 transparan pudra (rimmel london stay matte)
- 2 concealer (revlon ve note)
- 1 bb krem (balm shelter)
- 2 fondoten (loreal true match, note)
- 2 rimel (loreal ve estee lauder)
- 1 bronzer (loreal)
- 1 highlighter (balm mary lou manizer)
- Fircalar
- 1 kas fari (h&m)
- 5 tane ruj

Kac tanesi gerekli dersen, kisiden kisiye, makyaja karsi bakisa gore degisir bence. Ama iclerinden bir tanesi var ki, gercekten kendi kategorisinde en iyisi. O da Balm Mary Lou Manizer. Fiyati orta. Ama zaten on sene falan gidecek kadar cok urun. 66.media.tumblr.com su highlight on fleek olayina bayiliyorum <3 aydinlatici müko bisi www.instagram.com

neferkitty'e ek olarak balm meet matte trimony de guzel ama sadece indirim olursa alirdim ben olsam, yoksa fiyatini cok haketmiyor, cdn.shopify.com
  • yuzır  (17.08.16 16:37:03 ~ 16:42:03)
Su an kimse bir sey almasin kurban bayrami oncesi buyuk indirim gelecek hanimlar %40-50 civari onu bekleyin :D

  • neferkitty  (17.08.16 16:41:20)
hangi fircanin ne ise yaradigini ogrenmek icin mesela real technique brush set'in internette kullanim videolari var onlari izleyip ogrenebilirsin, hepsini almana gerek yok ama fikir verir. ben mesela firca ile nasil far surduklerini hala anlamlandiramiyorum, butun renk goz kapagima iniyor toz halinde.

  • kassiopeia  (17.08.16 16:46:05)
Özel gün içinse yüz makyajı;
- Makyaj bazı, fondöten öncesi yüzdeki gözenekleri küçültüyor daha pürüzsüz görüntü oluşuyor, bence gereksiz değil çünkü fark yaratıyor.
- Kapatıcı,
- Fondöten, pudra, allık.

Makyajda çok yetenekli değilim dediğim için bence yüz için bunlar yeterli, yoksa aydınlatıcısı, bronzerı, kontür paleti falan filan bir sürü şeyi var, ama bence bunlar yeterli.

Göz için,
- Far bazı, far hemen uçmuyor bunu kullanınca bir de iki göz kapağını eşitliyor,
- Size yakışacak renkleri içeren bir far paleti, öyle 30 çeşit renge gerek yok bence 4 ya da 5 renkli küçük far paletleri içinizi görür.
- Rimel, göz kalemi, eyeliner, ruj

Bonus: kapatıcı ve fondöteni uygulamak için rt expert face brush veya rt sünger, aklına yatan bir dağıtma fırçası.
  • elikası  (17.08.16 16:46:56)
He fircalarda da uc bes tane temel fircayi alsan yeter, gerisini bosver.

-bir tane pudra fircasi tinyurl.com (genelde boyle tombul uclu oluyor), bronzer suruyorsan
-bir tane kesik uclu allik fircasi 4.bp.blogspot.com
-bir tane karistirma fircasi 3.bp.blogspot.com (hepsi karistirma fircasi, tipi belli olsun diye bunu sectim.)
-bir tane su tip far fircasi 2.bp.blogspot.com
-cdn.suslusozluk.net bir tane de su tip aydinlatici fircasi yeterli olur bence.
  • yuzır  (17.08.16 16:51:15 ~ 16:52:04)
arkadaslar far fircasi ile yani sungerimsi minik sey degil de (farin icinden cikan) firca ile far surdugunuzde goz altiniza toz inmiyor mu? benim goz kapagimda bir sey kalmiyor, dogru duzgun renk bile belli olmuyor, ya goz altima ya da sakaklarima tozlar dokuluyor. bir seyi yanlis mi yapiyorum?

  • kassiopeia  (17.08.16 17:00:32)
@kassioperia o biraz farin tozutmasindan ve yapisindan kaynakli
Forumlarda filan farin bu tozutma ozelligi varsa hemen "cok kotu" olarak etiketliyorlar :D

Tozutmayan bir farda ayni firca ile daha farkli sonuc alinabilir diye tahmin ediyorum.
  • neferkitty  (17.08.16 17:03:15)
@neferkitty cok tesekkurler tekrar :) aslinda boyle the balm, sephora filan aldim ama anlamadim, biraz daha video izleyim bari :)

  • kassiopeia  (17.08.16 17:07:18)
Nude far paleti
Göz kalemi
Concealer
Rimel
Ruj, dudak nemlendiricisi benim olmazsa olmazlarım.

Cildiniz kötü değilse ten makyajı yapmasanız bile olur. Saydıklarınıza bakılırsa zaten olması gerektiği kadar malzemeniz var. Alıp kenara atmaktansa elinizdekileri bitirip öyle alışveriş yapmanız bence daha sağlıklı.

@kassioperia, ben nude dude'un içinden çıkan fırçasını kullanıyorum. Far sıkı (tozutmayan) bir yapıda olduğundan bence sorun olmuyor.
  • chitosan  (17.08.16 17:15:25 ~ 17:19:34)
@kassiopeia far bazı kullanıyor musun, o uçuşmaları biraz engelliyor, bir de çok kaliteli farlar da bile bazen tozutma oluyor.

  • elikası  (17.08.16 17:25:11)
@elikasi

evet sephora'dan var sanirim bir tane ama denemedim oyle diye hatirliyorum, boyle hevesle alip alip sonra kullanamiyorum. bir de oyle deneyecegim :) tesekkurler.
  • kassiopeia  (17.08.16 17:36:21)
Ben de özel günler dışında makyaj yapmam, işe bile toplantı vs yoksa makyajsız gidiyorum, dolayısıyla soruya cevap yazmaya gelmedim ama eğer Gratis'ten alışveriş yapıyorsanız, mağazada bulunan aşağıda yazacağım markalar cruelty-free, yani hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmalar, kendi arkadaşlarıma konusu açıldığında söylüyorum, burada da dile getirmek istedim:)

Wet'n wild
Crystal Essence
Dirty works
The Balm (Karar veremedim. Kendileri hayvanlar üzerinde asla test yapmadıklarını söylüyorlar ancak cruelty-free sertifikaları bulunmamakta, o yüzden bilemedim. Ama yine de diğerlerinden iyidir.)

Edit: +Bee beauty, unutmuşum:)

Başka varsa bilmiyorum, ben bu markaları kullanıyorum, hepsinden gayet memnunum.
  • peggy  (17.08.16 17:38:37 ~ 17:41:38)
bende olanları sayayım. makyaj çantamı yanımda hiç taşımam bu arada, ufak çantalar taşıyorum,

toplam 10-15 renk far var(palettekileri de ayrı ayrı saydım)
1 mac taupe mat ruj. (her gün sürüyorum) + buna uygun bir dudak kalemi
1 kırmızı ruj işte akşam için vs
güneş kremi (solante ve yves rocher var)
kapatıcım yok, göz altı bb rolon var onu sürüyorum. kapatılacak bir yer olursa da ondan bi pıt değdiriyorum üstüne
fondoten yves rocher var ama en son ne zaman sürdüm hatırlamıyorum kırmızı ruj sürdüğüm zamanlarda sanırım
1 loreal allık 1 maybelline bronzer var
1 stay matte pudra
1 eyeliner maybelline
1 kalem golden rose waterproof
kaş ürünü kullanmıyorum maşallahı var kaşlarımın
aydınlatıcı da kullanmıyorum. disko topuna çeviriyor bana sorarsan. ıslak bitişli makyajlarla çok aram yok ve bana sorarsanız hatayı çok gösteriyor.
1 rimel the balm ya da maybelline roket.

rutin--> güneş kremi, göz altı roll on pudra allık nude 1 far(tek renk sürüyorum) rimel ve mac taupe ruj
özel--> nemlendirici üstüne fondoten, pudra, allık bronzer, 2-3 renk karıştırılmış far(bu opsiyonel) üst göz kapağına eyeliner alta kalem rimel kırmızı ruj (tok mat bir kırmızı)
  • shotgunwoman  (17.08.16 17:47:12)