Iyi zeytinyagi nasil anlasilir?

Merhaba, bugün yunanistanda üretim yapan bir aileden zeytinyagi aldim. Önceden baska yaglarda denediklerimden hatirladigim, yagda hafif bir acilik olmasiydi. Bunda hic o acilik yok. Hosuma gitti ama bu iyi bir gösterge mi? Asiditesi 0,4 olarak ölcülmüs. Organik sertifikasi var. Yamuk olacagini sanmiyorum ama iyi olup olmadigi baska nasil anlasilir merak ettim.

aside zeytine göre ve yıla göre de değişiyor.

eğer dibinde tortu var ise iyidir kesinlikle. en azından fabrika olmadığı anlaşılır.
  • hosein  (16.08.16 15:26:15)
@hosein tortu yok ama yeni doldurulmus olamaz mi siseye? sonradan doldurulmus bir sise gibi görünüyor.

  • kucukharfler  (16.08.16 16:06:26)
yunanistanda kötü zeytinyağı yemedim hiç. acı olmamasının ne gibi sıkıntısı olacak?

  • cekilmis gayfe  (16.08.16 16:14:47)
İyiliği sizin damak tadınıza bağlı, bazı zeytinyağları daha ağır -asiditesi yüksek- tadıma sahip olur. Antakya tarafınınki böyledir mesela, salatalara/çökeleğe şahane olur ama yemeklerde kullanılırsa bayar.

Orijinal/organik zeytinyağını nasıl anlarım derseniz, içine nitrik asit döküldüğünde (ya da daha kolay ulaşılabilir bir alternatif olarak: tuz ruhu), rengi değişiyorsa o zeytinyağı kimyasal işlemden geçmiş demektir. Has zeytinyağı bu durumda renk vermeyecektir.

Görüntü ve koku olarak nasıl anlarım derseniz, direkt üretim yerinde gördüğüm organik bir örneği açık yeşil renge ve has zeytin kokusuna sahipti.
  • o my god they killed kenny  (16.08.16 16:26:13)
Buz dolabina koy donuyorsa gercektir. Kontrol amacli yanina aycicek yagi da koyabilir aradaki farki gorebilirsin

  • delicevat  (16.08.16 18:24:02)
yunanistan yağ piyasası asite pek önem vermiyor fabrika bazında tabi bu, tr de vermiyor ama yunanlar bizden daha beter.
mesela ben zeytinlerimi toplarım hasır organik çuvallara koyarım 3 gün içinde sıkılacak kadar biriktirip veririm fabrikaya ve sıkarım ama o 3 gün bile yağımın asitini biraz arttırıyor geçen hasatta 0.6 aldım ben hepsini biraz beklediği için bu ağacın yerine,türüne ve en çok bakımına göre değişiyor tabi sırıkla vurarak toplayanların asiti el tırmığıyla toplayanlara göre çok oluyor mesela her şey önemli o konuda,fabrikasyon olmasın demişler mesela o konuda yanlış biliniyor fabrikaya sıkması için verilir ve sen zeytininin başında beklersin ve kendi yağını alırsın öyle düşündüğünüz gibi fabrikasyon değildir ama asiti ayarlanmış zeytinyağıdır o direk sıkımdan 0.4 almak çok çok kastırmak demektir bide başta dediğim gibi yunan zeytinyağcıları çok verim almak için ocak ayına kadar hasat bekletiyolar vıcık zeytinden çok yağ çıkar ama tat ve asit hak getire

  • gündüz m  (16.08.16 18:45:00)