Sütyenli öğrenci, içine düştüğüm durum.

Az önce ne yapacağımı bilemediğim bir durumun ortasında kaldım. Şimdi size durumu yazacağım ve nasıl davranırdınız diye sormak istiyorum.

Bugün için yazokulunda verdiğim dersi alan bir kız öğrenciyle yazdığı bir ödev için randevulaşmıştık. Ödevi çok kötüydü, kalacak muhtemelen. Notunu beğenmeyip görüşmek istedi. Ben de tüm notlandırma sistemimi nedenleriyle açıklayan bir şekilde kağıdında hazırladım falan, kızı bekliyorum. Kız kapıdan içeriye bir girdi, üzerinde yakası beline kadar açık ince bir bluz ve içerisında, dışarıda aslında dantel beyaz bir sütyen. Temel olarak iç çamaşırıylaydı, dekolte değil. Bluzün önü yoktu. Bu tarz bluzler üretildiğine göre, sütyenle dışarı çıkma moda oldu galiba, bilmiyorum. Yani sahiden nasıl tarif edeceğimi kestiremiyorum, görsel aradım, bulabildiğim en yakın şey şu aşağıda. Bunun daha geniş açıklıkta yakasını ve içinde böyle bustiyer değilde, bildiğimiz beyaz dantelli ince bir sütyen olduğunu düşünün :

img.oxxo.com.tr

Kampuste öğrenciler çok rahat giyiniyorlar. Yurtları kampus içinde olanlar zaten plaja gider gibiler; şort kısalıkları dudak uçuklatacak seviyede, göbekler falan derken, çıplaklığa alışığız. Çok üzerinde durmamaya çalıştım. Kız çok da somurtkan ve burnu havada. Ödev de Marx üzerineydi, içimden azıcık bir şeyler anlasa bari diye düşünüp sütyene bakmamaya çalışıyordum :D Tam biz konuşurken ofisleri temizleyen benim de selamlaşıp hal hatır sorduğum, çok da dürüst ve çalışkan biri olduğundan da içten içe sevdiğim çalışanımız elinde temizlik malzemeleriyle içeri girdi. 26-27 yaşında bir genç. Çocuk kızın sütyenini görür görmez kilitlenip, gözlerini patlatarak aynen şunu haykırdı arkadaşlar :"O ne lan?!"

Kız "Gerizekalı ya bak ya, sapık şey!" diye bağırmaya başladı. Ne yapsaydım yapmam gerekeni yapmış olurdum? Siz ne yapardınız? Neden?

P.S.: Kadınım.

Çocuğu odadan kovardım. Kıza sakin olmasını söyleyip gerekeni yapacağımı söyleyip yatıştırırdım ki kız bir müdahalede bulunmasın herhangi bir yol ile. Sonra genç eleman hakkında uyarılması adına üstlerine bir uyarı gönderirdim.

  • gozu acik sevisen yahudi  (12.08.16 14:57:27)
böyle bi' moda mı var ya? iyice saçmalık akdşkaşkdl. neyse bence bura ameriga değil, ben sizin yerinizde olsam hunharca güler; insanlar bu tarz giyime çok alışkın olmayabilir diye toparlamaya çalışırdım.

  • evde liyakat kalmamis  (12.08.16 15:00:12)
Güldüm. Yavaş la yavaş, terbiyesiz diyebilirdin.

  • dissendium  (12.08.16 15:00:17)
Genç elemanla kızı evlendirir nikah şahitleri olurdum.

Saygılar.

ps: hangi universiteymiş o bizde gidek :/
  • anonymice  (12.08.16 15:00:21)
Hocalığımı kullanıp kıza kalk git üstüne bir şeyler giy de gel diye haykırırdım. Çocuğu da git bana çift kaşarlı tost yaptır getir diye gönderirdim. Orada çok rahat giyinilmesi hocanın yanına da o rahatlıkta gelinmesini meşru kılmaz. Ayıp yani saygı diye bişey var, hocanın yanına gelirken kaşınılmaz.

  • yaren  (12.08.16 15:00:59)
heralde böyle bir durumda ortalığı sakinleştirmeye çalışmak en iyisi. "şş tamam o ne demek öyle, X (temizlik için içeri giren çocuk) hadi sen de sonra gel, görüşmedeyiz şimdi." gibisinden savuştururdum.

üniversite yaşına gelmiş normal bir insan nerede nasıl giyinmesi gerektiğini az çok kavrayabilecek bir insandır bence. öğüt vermek ters teperdi büyük ihtimal ya da içten içe uyuz olacaktı vs. hak vermek de gereksiz bence böyle bir durumda.

not: bu arada itiraf ediyorum; başlıkta sütyenli öğrenci diye okuyunca sütyen giyen bir erkek öğrenciyle alakalı garip bir durum diye düşünüp girdim soruya, pek de öyle tahmin ettiğim gibi enterean bişey çıkmadı :D
  • loveinaflipbook  (12.08.16 15:02:51 ~ 15:15:34)
Kadın olduğun için kızı uyarabilirdin, temizlikçi de saygısızmış ama

  • hasmetizm 2046  (12.08.16 15:03:44)
temizlikçi çocuk napsın gariban. sebebi de bu.

www.reddit.com

öyle mal kızlara prim verenler de utansın.

anasının babasının parası olmasa veya etrafındaki erkeklerin mallığı olmasa bir hafta hayatta kalamayacak kızın işinde gücünde çalışan birine bir anlık mallığı yüzünden öyle hakaretler etmesi(ki temizlikçide sözlü taciz amacı olmadığı ortada aslında) vs...

sonuç: kızın adı ne? *(insert sarcasm here)
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.08.16 15:09:35)
arkadasım, hic bir personel, o ne lan diyemez.
senin yanında laf atmıs resmen.
ve orasi okul. sokak degil.
kız sikayet ederse eleman atılabilir.
senden de ifade alacaklardır.
  • kingcyrax  (12.08.16 15:20:38)
ortamı orta yolcu bir tavırla sakinleştirirdim.

temizlik yapan elemanı, temzliği sonra yap diye alelacele ortamdan sepetlerdim.

kızı da tamam sakin ol diye bir şekilde susturur, marx'a sonra başka bir zaman bakarık gibisinden üsluba uygun konuşur onu da çıkartırdım.

sebep: mekan benim mekanım (ofis) kim haklı kim haksız olayına girmem, tek önemsediğim şey; acilen huzur, güven, asayiş ortamını tesis etmek olurdu odamda.

kızı da uyarmam daha az şekşiii giyin lütfen aaa falan diye. binim kılık kıyıfitim sizi ni ilgilindirirrr der filan, çocuğu da şikayet falan etmem, ediyorsa sütyenli kız etsin derdim, benlik bi şey yok diye düşünürüm.

elamana da ayrı bir vakitte, odamda laflarına sözlerine dikkat et böyle şeyler yaşansın istemiyorum mıntıkamda gibisinden uyarırdım sözlü olarak, bir dha benzer rezaletler çıkmaması için.
  • wilhelmwasmuss  (12.08.16 15:21:29 ~ 15:23:18)
ne yaptin peki?

  • jimicik  (12.08.16 15:23:30)
benim ilk tepkim kıza kızmak oldu açıkçası. gerizekalı/sapık. oh ne rahat ya,şımarıklığa bak. gülü seven dikenine katlansın. adam o ne lan demiş, evet kabaca olabilir ama bu sapıklık değil.

o nedenle aynen liyakat kalmamış'ın dediğini yapardım ve istemeden bayağı ama bayağı hunharca gülerdim. çünkü olay evde liyakat kalmamış'ın dediğinden ibaret. gayet insiyaki bir tepki o.

kıza da hak ettiği salak muamelesini yapardım. yani blank surat, soruya asgari gerekli cevap, posta-paket çabası.

ya şimdi düşünelim. ekstrem düşünelim. kız çırılçıplak gelseydi, çocuk o ne lan deseydi bu garip olmayacaktı. bu o çocuk için farksız bir durum. bana kalsa herkes çıplak gezsin, kimse kimseyi yadırgamasın, bu başka bir şey. ancak, allah aşkına, üzerinden bir şey eksilt bu kız gibi görünecekken, bu kız bir şey eksiltse çırılçıplak kalacak. prensipte bunların birbirinden farkı ne ki? ama nedense bu kız çırılçıplak birini streak ederken görse "o ne lan" pardon, "o ne yığaaa" dieyecek, değil mi.

yani "evril sapık şey, ama sadece benim kadar evril"in benim beynimde çelişkisiz herhangi bir karşılığı yok.

makul olmak kavramını devreye sokacaklarsa o zaman o makulluğun göreceli olduğunu da kabul edecekler. kızın tepkisi gök gürlemesinden sonra yağmurun yağdığını görünce buluta pislik şey demeye benziyor. perşembenin gelmesine, hem de çarşambadan sonra gelmesine kızmaya benziyor.

çocuğu da sonra uyarırdım, tepkilerine hakim olmaya çalışmasını söylerdim ki, bir şikayet gelirse durumun çaresine bakıldığı anlaşılsın.

sonuçta üniversite otel değil. kamu alanı bir yerde. güvenlik görevlisi, zart zurt ve arabadan inip sınıfa girmeye güvenerek bu şekilde giyiniyor insanlar amenna.

bu kızın o kıyafetle metrobüse bindiğini ve her o ne lan diyene "ay sapık şey gerizekağğlı" dediğini görürsem tutarlılığa inanırım ama muhtemelen metrobüse binmek zorunda kalsa o kıyafeti asla giymeyecek veya 3. bir parçayl akamufle edecek.

yani öyle bağırabildiği için bağırıyor, kendisi haklı olduğuna inandığı için değil.

yiyecekmiş gibi baktı, demediğinizden, "o ne lan?" demesi dışında bir şey yaptığını düşünmedim. yapmış olsaydı başka olurdu.
  • godoşu beklerken  (12.08.16 15:25:34 ~ 15:41:03)
bir tek bana mı garip geliyor?
benim mekanımda kim olursa olsun boyle bir kelime kullanamaz.
kız ne giyiyorsa giyiyor abi kime ne.
sen konuyu anlat gec.
o temizlikci kamile de gecmis olsun kız sikayet ederse buyuk ihtimalle atarlar.

not : erkegim
  • kingcyrax  (12.08.16 15:30:05)
Kıza yüklenilmiş ama burada terbiyesizlik yapan direkt erkek bence. Ben de erkeğim ama bir hocanın odasına girip içerideki kıza o ne lan demem yani. Senin kızı eleştirmeye hakkın yok. Kız o şekilde giyindi diye herkes laf atsın o zaman.

  • dissendium  (12.08.16 15:34:02 ~ 15:34:41)
Ya bu kadar büyütmenin ne alemi var. Adamın tepkisini sayfalarca yorumlamanıza, kızın giysisini günlerce düşünmenize gerek yok arkadaşlar. Kız ne istiyorsa giymiş, adam ilk kez o tarz bir şey gördüğü için büyük ihtimalle istemsiz sesli bir tepki vermiş. Hiç mi biriniz uygunsuz bir ortamda uygunsuz bir şey söylemediniz reaksiyon olarak? Bu olaylarda art niyet aramıyorum.

Ben o gelen çocuğa "x çık sen dışarı, sonra gel" der, kızın da uzatmasına müsade etmez, işime gücüme bakardım.

edit: skjdfjhdsfjsyugsndf UMARIM İŞİNDEN OLUR diyenler var ya. Siz gerçekten şaşırmışsınız.
  • naberabi  (12.08.16 15:35:36 ~ 15:40:46)
"benim mekanım" ne ya? kullanıyorum işte burada, o ne lan, sen kimsin lan?

yani kimse böyle bir şey yapamaz diyorsunuz ya, hayır. yapar, isterse de sonucuna katlanır belki de aksine siz katlanırsınız. kimse kimsenin uşağı değil.

bir personel böyle konuşamaz ama patron mu konuşur. "bir personel". ne sanıyorsunuz kendinizi, bana kalsa sizin gibi insanlar ortalık yerde böyle konuşamazdı mesela çünkü verdiğiniz içerik "o ne lan" gibi bir tepkiden daha beter ama bana kalmadığını biliyorum. densiz değilim.

polemik yaratmak derdinde değilim ama bir tek ben mi böyleyim diye şaşırmanız ilginçmiş. bir şeyi tasvip etmediğinizde her ne koşulda olursa olsun, kimden gelirse gelsin tasvip etmemeniz gerekir.

ha makamsa olay, sizin makamınızı bir tek siz umursuyorsunuzdur, lafı verir geçerler ne olacak. bununla kimseye bir şey öğretemezsiniz çünkü "bu yanlış" demiyorsunuz, "bunu yapan sen olamazsın" diyorsunuz. evet, resmen bunu dediniz.

edit: mekanı makam okumuşum ama "benim mekanım" denince anlamca pek bir fark kalmıyor sanırsam, o nedenle diğer "makam"ları editlemeden bıraktım. özünde varmak istediğim yere yine varıyor.
  • godoşu beklerken  (12.08.16 15:36:44 ~ 15:48:27)
abazanların üniversitede yeri yok!
bazı insanlara da nasıl giyinmeli dersi verilmeli tamam istediğin gibi giyin fakat her şeyin bir adabı var. umarım işinden olur. kıza da allah akıl fikir versin.

  • dickens  (12.08.16 15:37:30)
Boyle bir moda var. Daha sik ve daha modelli sutyenler uretiliyor artik. Yakasi ve sirti cok acik t shortler icine giymek icin ya da tamamen onunla dolasmak icin.

Bana cok abartili geldi durum. Kizin giydigi seyler goz alici. Tamamen refleksif bir sekilde dediyse cocuk bir sey demek sacma. Birden bire gercekten sasirmis olabilir. Boyle bir sey gormek ilginc gelmis olabilir.

Hemen kotu muamele yapmak bence yanlis.

Ben olsam kizla isim bittiyse cocuga kizdan ozur dilemesibi soyler kizi odadan cikartir cocuga ogut veriri biraz gozunu korkuturdm ama adam sanki bir hayvanmis gibi muamele yapmak da yanlis. Neden karsidakini hemen asar insan anlamiyorum.

Refleksif bi sey degilse ciddi bi saskinliktan degilse durum, sirf laf atmak icin yaptiysa kiz odadayken kizar azarlar ve ozur dilemesini isterdim.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (12.08.16 15:40:39)
@kingcyrax, çok saf, refleks gibi bir tepkiydi. Ofisimde o anda bir ayı görse de aynı tepkiyi verecek gibi düşün.

@jimicik, durum o kadar çok boyutlu ki. Bir kere burjuva-işçi ilişkisi yani ekonomik durumlar var, bunun getirdiği kültürel ve dilsel farklar var, benim iktidarda olduğum bir güç alanı var, "burası benim ofisim, kimse lan diyemez!" nasıl bir iktidar yargısı mesela, "hocalık" iktidarı politik bir şey, cinsiyetler üzerinden giden temel bir durum var, özgürlük sorunu var, liberal mi olacağız?, bir erkek hocanın tavrı ne olurdu?, bir erkek öğrenci teşhirci olsaydı ne olurdu? kamu alanı- özel alan farkı var, benim hislerim ve kişisel görüşlerim var, özenllik-nesnellik sorunu var yani, kültür-doğa çelişkisi var, büyük bir dilsel ve davranışsal ağ var. Herşeye gönderen 3 kişilik bir durum oldu aniden, çok şaşkınım.

Siz fikirlerinizi yazdıkça daha da ortaya çıkıyor. Yazın lütfen, ben en son ne yaptığımı anlatacağım.
  • shadowcat  (12.08.16 15:49:32 ~ 15:50:11)
@shadow

haydaa niye en son yazıyorsun ne yaptığını?
  • supermatik  (12.08.16 15:51:42)
@supermatik, sen ne yapardın? Merak ediyorum. Fikirleri merak ediyorum.

  • shadowcat  (12.08.16 15:53:08 ~ 15:53:26)
arkadaslar.
kız ne giyerse giysin isterse ciplak gezsin, bu kimseye "o ne lan" diye bagirma hakkını vermez.
evet vermez.
bakılır mı evet bakılır.cunku dikkat ceker.
benim mekanım derken bu adam bir devlet memuru ya da universitenin memuru her neyse.
personel boyle bir laf kullanamaz. patron da kullanamaz. hoca da kullanamaz.
kullanırsa da sonucuna katlanır. adamı skerler.

burada hocanın huzurunda dedigi icin eleman hocaya da saygısızlık etmis.

burada konusmamızın sebebi de belki bir insana mantıklı dusunmesini ogretiriz yoksa sigir aynı sigir. ceza almazsa ya da gozu korkmazsa yarın kız kardesine, kızına yapacak aynı muameleyi.
  • kingcyrax  (12.08.16 15:57:59 ~ 16:03:35)
çocuk kendince haklı, yaş farkı az, cahil çocuk, dışından olmasa içinden neler geçeceği belli.
kız da özgür giyinmek de haklı.

ben olsam babacan tavırla çocuğa yaptığının yanlış olduğunu anlatmaya çalışırdım.
  • supermatik  (12.08.16 15:59:09)
elemanın yaptığı şey kesinlikle çok sapıkça.

iki tane kadının olduğu ortamda bunu söylemesi
üstelik kadınlardan biri hoca

dürüst, çalışkan ama çomarmış kusura bakmasın.

ben olsam "işin bittiyse çıkar mısın?" ya da "ne biçim konuşuyosun sen?" filan derdim. duruma göre değişir bilemiyorum.
azcık kanka olunca da saygı çizgisi aşılıyor maalesef.
  • yoggi  (12.08.16 16:07:41 ~ 16:08:20)
hangi üni orası ya merak ettim. kadınım yanlış anlaşılmasın.

  • yue  (12.08.16 16:11:00)
@yue :) Yazamıyorum. Bir kadın olarak nasıl tepki verirdin ?

  • shadowcat  (12.08.16 16:15:22 ~ 16:15:40)
cevabım tartışma başlatıcı bulunduğu için silinmiş. demek ki bu sebepten silinebiliyormuş. peki.

tekrar yazıyorum:

"o ne lan?" şaşkınlık durumlarında kullanılan doğal bir tepkidir, argo içerir.

-sütyenli kız içeri girer-

çalışan çocuk:

+ o ne lan?
- sapık, gerikağğlı şey
>öğrencicim, evet bu sapık sana lan dedi, buna göz yumarsak sana tecavüz edilmesine de göz yumduk demektir, hadi hemen şikayet ettirip işinden attıralım.

odadaki dördüncü kişi (ben ekledim) memelere sırıtarak kısaca ancak yılışıkça bakar ve :

* ne hoş giyinmişsiniz genç kız der.

> kızım bu seni oracıkta şeetmek istedi ama napıcaz işte lan demediğinden işinden attıramıyoruz, diye fısıldar hoca.

neyse ki shadowcat bu hoca değil. ama türkiye'de epey böyle tip olduğunu anlamış bulunuyoruz.

kıssadan hisse kimse kimseye bu tarz argo bir söz söylediğinde tecavüzü aklından geçirmiyor, daha doğrusu biz bunu varsayarak isnat ederek insanları işten attıramayız. neden, çünkü ayıp. çünkü bu çamur atmak. insanca bir davranış değil.

biz insanlar başkalarının hayatlarıyla oynamayı sevmediğimizden böyle şeyler yapmıyoruz, shadowcat. o nedenle bence bu çalışanı ayrıca uyarmalısın ve uyarın kendisini çalıştığı ortama adapte etmesi ve diline dikkat etmesi yönünde olmalı ve bunun çalışanın kendi hayrına olduğunu da eklemelisin.

ya da bilmiyorum, istersen sosyal deney yap, metrobüste gezsin bu kız ve "o ne lan" diyen herkesi proaktif bir şekilde, minority report'taki gibi tecavüzden içeri attırıp sonra da yamulmayın diye delil gömün.

bu ülke bu kadar sürreal bir hale geldi, evet. belki de asıl benim buna şaşırmamam gerekiyor. ortalık, sözüm duyurudan "dışarı", ahahah, majestelerinden, ekselanslarından da geçilmii. aklıma çıkar çıkmaz dönüp de kabuğuna söven fındıkçıklar geliiiyii.

sanırım bu cevabım gayet cici. umuyorum.

moderasyona not: ben dikkat ettiyseniz çocuğa müdahale etmemenin tecavüzcüleri aklayan bir kafa yapısında olduğunu söyleyen birinin bu yazdığına tepki verdim.

yani tartışmayı sürdürdüm, başlatmadım. illa bana hitap etmesi gerekmiyor, kaldı ki ben de ona adres etmeden yazdım. özel olarak yazıp ekstra rahatsız etmek istemiyorum, kazara görürseniz food for thought. kolay gelsin.
  • godoşu beklerken  (12.08.16 16:19:13 ~ 16:21:35)
ben godosu beklerken'e %100 katiliyorum.

tarifinden gozumde kizin profili de canlaniyor. simarik, ilgi budalasi, kaba bir ergen. kustah. dunya kendi etrafinda donuyor. sen kimsin de kagidina dusuk not verdin bir kere. zaten gergin. kiyafet secimi bir noktada sana gosteris amaci tasiyor olabilir. seni gencligiyle, 'guzelligiyle' kiskandirmaya ezmeye calisiyor belki.

ama kizin antipatisini bir kenara koyalim, muhtemelen ben bi kalakalirdim, olaylar kendi halinde gelisirdi. cocuk naïf biriyse utanir cikardi. biraz daha rahat bir tipse sen once bir aynaya bak fln derdi, kiz iyice delirir, kapiyi carpar cikardi direkt yonetime.

verilmesi gereken tepki; once bir ssssst diye kizin sesini alcaltmasini saglamak. cocuktan cikmasini rica etmek. olayin buyumesini engellemek, kiza da tatli sert verilen tepkinin cok anormal olmadigini anlatmak.
  • jimicik  (12.08.16 16:22:52)
ben olsaydım çık dışarı saçma sapan konuşma der çocuğu gönderirdim. kızı da sakinleştirip cahil çocuk işte boşver ben hallederim, bir kere ikaz ederim gerekirse de resmi şikayette bulunurum, insanlara saygı duyması gerektiğini öğretirim derdim. sonra çocuğu çağırıp bir daha böyle saçma sapan bir şey görürsem veya duyarsam sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsın edepli ol derdim. resmi yazı falan da yazmazdım yazık.
bakın cinsiyetçilik yapmıyorum ve çocuğun ahlaksızlığını da savunmuyorum ama aynısı erkek için de geçerli fakat, o çocuğun yerine aynı tepkiyi, yakışıklı ve şık giyimli bir çocuk verseydi kız başını önüne eğip kıs kıs gülerdi. kimse de kusura bakmasın.
not: kadın ve erkek için de aynı şey geçerlidir. iltifat eden yakışıklı/güzel olursa yüzde 80 ihtimalle olumlu karşılanır. ama yakışıklılık veya güzellik yoksa taciz denir.
  • golgi aygıtı  (12.08.16 16:41:24)
Bir sürü ikiyüzlülük barındırıyor bu durum
Sosyal statüsü düşük birisi tepki verdiğinde sapık
Sosyal statüsü yüksek biri tepki verdiğinde kız kendini tatmin etmiş olabiliyor.
Çocuğun yaptığını asla savunmuyorum. Ben de kadınım ilk yapacağım iş o çocuğu uyarmak olurdu.
  • lithu  (12.08.16 16:47:07)
şimdi iki taraf da haksız

insanların laf atmaya hakkı yok laf atanların bin türlü Allah belasını versin ama böyle bir kıyafet giyip tepki görmemeyi beklemek de tam bir aptallık.(tepki iyi kötü şaşırma her türlü duyguyu içerir). Kimisinden iyi tepki görür kimisinden kötü.

Bebe ani tepki vermiş yanlış haksız.

Ben olsam
özür dile hemen kızdan der elemanı çıkartırım sonra kıza sakin olmasını söyler gönderirim.

Olaydan bağımsız senin duyurudaki tavrında garip geldi "en son söyleyeceğim ben" falan değişik geldi. Arkası yarın az sonra gibi ne ayak?
  • basond  (12.08.16 16:56:39)
o ne lan komik ama çok insani bir tepki, öncelikle bence bunu görmeye çalışın. içeriye giren temizlikçi eleman değil kızla "eşit" şartlara sahip bir velet de olabilirdi, benzer bi' cümle de kurabilirdi. o zaman tepkiniz nasıl olacaktı? kızın tepkisi ne olacaktı mesela? mesele makamsa yani ben de kadınım, ama bahsedilen yer okul. sahilde dolaşmıyoruz, gece dışarı çıkmıyoruz. evimiz sınırları içerisinde değiliz. okul sınırları içerisindeyiz, hocamızın karşısına çıkıyoruz. demiyorum ki döpiyes giyip gelsin, ama kusura bakmayın ben kimsenin iç çamaşırını görmeye tahammül etmek zorunda değilim. gönül ister ki dal taşak dolaşalım, ben bayılmıyorum misal yaz sıcağında sütyenle dolaşmaya. ama dışarıya çıkarken iç çamaşırlarımızla çıkmıyorsak bir sebebi var ya. elmayla armutu karıştırmayın, biraz reel olun.

burada yok işten çıkaralım, yok benim makamım, yok tecavüzcüyle aynı kafa yapısı filan. siz çok değişiksiniz ya, gerçekten şaşkınlık içerisinde okudum. insanlığa, insani tepkilere en ufak tahammülünüz yok. o ne lan insani bi' tepkidir, shadowcat de yazdıklarında başka türlüsüne işaret eden bir şey söylememiş. yazık ya, şaşkınlığını içinde tutamamış çocukcağız sokakta sütyenle dolaşmadığımızdan. ne yapsaydı bu kadar absürd bi' durumda? siz ne yapardınız mesela aşırı merak ediyorum bu kadar absürd bi' durumda, buraya yazmak kolay. yazdıklarınızın yüzde ellisini yapamayacağınıza da bahse girerim. dekoltesi biraz fazla bir kız gördüğünüzde de gözünüzün kaymaması dileğiyle bitiriyorum bu yazımı, madem öyle.
  • evde liyakat kalmamis  (12.08.16 16:57:22)
@lithu

Kızın giyimini hâlâ çok yanlış buluyorum. Evet o çalışanın ikaz edilmesi şart ama o bunu durduk yere ve gayet normal bir durum karşısında şımarıklığından yapmadı. Yani kızın giyimi o an için bile olsa tahrik etti o çalışanı. Kimse kusura bakmasın, hem son derece güvenliksiz bir ülkede yaşayacak, hem temizlik vs çalışanları ciddi statü farkı bulunan insanlardan oluşan bir kampüste dolaşacak, hem kötü ödev verip notu beğenmeyerek hocayı çağıracak, hem de bildiğin sütyenle gezip tepki gösterilince sapık diye suçlayacak. Hoca da bu konuda arada kalacak... hiç adil değil. Kibir ve şımarıklıktan başka bir şey değil bu.
  • yaren  (12.08.16 16:58:04 ~ 09.09.16 02:37:44)
benim anlama sorunum yok sour, sizin anlatma sorununuz var. münferiden mi, genel olarak mı bilemiyorum.

"senin çocuğa müdahale etmen gerekirdi, aksi halde "o da açık giyinmiş tecevüzü haketti" diyenleri destekler bir durum ortaya çıkıyor."

bu kadar basit. bunun 10 tane anlamı yok. bu anlatıma göre çocuğa müdahale etmemek, tecavüzü hak etti diyenlerin mantalitesine uygun, onları destekliyor.

bakın bakalım burada yazdığınız şey var mı?

ayrıca bunun refleks olduğunu ben anladım, "ohş" olduğunu siz düşündünüz. olabilir. aklınızda ilk başta böyle bir resim canlanabilir.

ama öyle laf atma şeklinde olsaydı shadowcat bocalamazdı. ne yapacağı belli olurdu. demek ki shadowcat bu soruyu çocuk aslında laf atmak niyetinde olmadığı, bunu zart diye diyeverdiği yani çenesine hakim olamadığı için soruyor.

burada hem okuma, hem anlama sorunu var bana kalırsa. bu da olabilir. insan acele eder vs. benim de hızlı okuyup yanlış anladığım şeyler oluyor.

ama bu öss'de bir paragraf sorusu olsa anlaşılması gereken benim yorumum olurdu, sizin ek yorumunuz yanlış cevap olurdu çünkü ilk yazdığınız şey editinizdeki bilgiyi içermiyor. yazdığınız "şunu yapmayan x'tir"den ibaret. şunu yapmayan, şu şu şartlar altında, x'tir gibi bir formatı yok.

her neyse. bu soruya verdiğimiz cevaplar bizim insanlara, hayata genel anlamdaki yaklaşımımızı da kapsıyor ve o nedenle ne derken neyi kastettiğimizi tartışarak da olsa irdelememiz hiç iredelememekten daha iyi bana kalırsa. yani muğlak anlamları ortadan kaldırmak soruyu soranın da işine yarıyordur. çünkü buradaki ikilem bu. soruyu soran iki yerde de hata görüyor ve az önce kendisi muhtemelen heteroseksüel bir kadın olmasına rağmen bakmamak için "özel" çaba harcadığı bir sütyenden muzdarip olmuş. ek olarak, "o ne lan?" diyen bir kadın çalışan da olabilirdi.

önemli olan bu çalışan arkadaşın bir başkasının giyimi, kuşamı hakkında yorum yapmamayı, bunların kişisel alana girdiğini öğrenmesi. bu arkadaşın çiğnediği zımni kural bu.

ancak diğer arkadaş insan onurunu aşağılayan bir suçlama yapıyor ve işin gerçeği o sıyıracak. o hep yakayı sıyıran şanslılardan olacak. işin bu boyutu da ikilem yaratıyor (ona diyeceğim ama bunu es mi geçeceğim, ikilemi). yani asıl sorduğu "çocuğa ne demeli"den ziyade, bu da var ama, "bu kıza bir şey desem abes olur mu?". benim sorudan algıladığım bu.

ben diyeceklerimi sorunun bu yanını da hep gözeterek söyledim. öte yandan değerler ezberlenmiş ve içi boşaltılmış saçmalıklar halini almaya başladı. bir insanın geleceğini ilgilendirebilecek bir durumda böylesine düz mantık bence iyi değil. hepsi bu.

ek: bu arada cevabım zaten "kız hak etti" varsayımını da kapsıyor. mübalağayı bir tek siz yapmıyorsunuz. yani "kız hak etti" demiş gibi gözükmemek için, sapık olmayan birine sapık denmesi, gerizekalı denmesi ve hakikaten taciz amaçlı tepki vermiş gibi muamele etmek doğal olacak. oha. saçlarını 2 metre uzatıp yukarıya garip bir destekle dikmiş bir insanın saçına bakıp o ne lan demek nasıl doğalsa hiç giyildiğini görmediği/alışık olmadığı bir görüntüye o ne lan demek o kadar doğal. bu kişiyi haklı çıkarmıyor. doğal kılıyor. ama burada kişiye hakaret yok, sadece yontulmamışlık var. kız ise bildiğin hakaret ediyor. orantısızlık var. anlaşmamak başka şey, anlaşılmadığını iddia etmek başka.
  • godoşu beklerken  (12.08.16 17:00:04 ~ 17:43:05)
Seyyarlıktan ötürü düzeltiyorum:

@lithu+1

Ayrıca

"""şimdi iki taraf da haksız

insanların laf atmaya hakkı yok laf atanların bin türlü Allah belasını versin ama böyle bir kıyafet giyip tepki görmemeyi beklemek de tam bir aptallık.(tepki iyi kötü şaşırma her türlü duyguyu içerir). Kimisinden iyi tepki görür kimisinden kötü."""

Kesinlikle katılıyorum.
  • yaren  (12.08.16 17:00:05)
(bkz: olaya bir de su acidan bakmaya ne dersiniz)
- "oha lan"i hanimefendinin goguslerine dedigini nereden cikariyoruz?
- eger "oha lan" cinsel bir tepki degil de ornegin "oha lan das yagacak basimiza" gibi baska bir sebeple verilmisse, hanim efendinin "sapik" ithami suc mudur?
- lezbiyen olsaydiniz, ogrencinin yaklasimi not yukseltmeye yonelik yorumlanabilir miydi? olmadiginizi hanimefendi nereden biliyor?
- erkek olsaydiniz yorumlanabilir miydi? erkek olsaydiniz nasil bir pozisyona dusecektiniz?

bu arada calisan arkadasa resmi ya da degil, bir uyari verilebilir saniyorum.
  • f_d  (12.08.16 17:01:21)
Bugün kıza yüklenenler kendi "normallerini" bir sorgulasınlar.

Bugün çok dekolte, sütyen ayıp ve tahrik edici, yarın mini şort, ertesi gün bilmemne... Bu nedenle işte bugün Türkiye'de hatta İstanbul'da yolda pantolon (evet evet pantolon) giyerken dönüp götüme bakan adamlar oluyor. Çünkü ona göre de benim giydiğim "o ne lan?!"

Safça vs. bulmadım, bir kere herkes haddini bilecek. Ben iş yerimde gidip, müdürümün odasındaki misafire "o ne lan?" diyemiyorsam, o eleman da çenesini kapalı tutmayı öğrenecek. İyi/kötü niyet peşinde değilim.

Ben bu durumda, ortalığı sakinleştirirdim. Arkadaşı dışarı alır, seninle sonra konuşacağız der ve ona bu yaptığının hoş olmadığını söylerdim. Kıza da, elemanla konuşacağımı ve art niyetli olmadığına emin olmasını söylerdim.
  • lcha  (12.08.16 17:05:48)
@basond, bneimle aynı pozisyonda olun istedim biraz da ondan. Bu noktaya kadar benimle aynı pozisyondasınız, başka bilgi olmadan, böylece, olay karşısında nasıl davranılır diye merak ediyorum. Sonrasını yazsam, benim ne yaptığımı, kişilerin sonraki tepkileriyle fikirler yön alabilir diye yazmak istemedim. İşkillenecek bir durum yok. Farklı bir şey yapmadım zaten, aşağı yukarı yazılanlar gibi işte.

  • shadowcat  (12.08.16 17:13:22 ~ 17:14:19)
çocuğa "haddini bil arkadaşlarınla kahvede oturmuyosun" der yollardım o çıkınca da kıza "sen de haddini bil hocanın karşısındasın" derdim. kıyafetiyle ilgili yorum yapmazdım. kağıdını göstermez kısaca kendini daha edepli hissettiği bi gün gelmesini söylerdim.

milletin her yerde götünü başını açıp gezdiği ve kimsenin birbirini umursamadığı birleşik devletlerde bile lise ve üniversitelerde bir dress code vardır. öyle "ben çok özgürlükçüyümmmmhhh" diye sütyenle bikiniyle hocanın karşısına çıkamazsın.

edit: dar kotla mini etekle sütyeni aynı kefeye koyan arkadaşlara çok gülüyorum. arkadaşlar durum türkiye'nin bağnaz insanlarıyla ilgili bi durum değil. dünyanın neresinde olursanız olun iç çamaşırıyla insan içine çıkarsanız garipsenirsiniz. kaldı ki bir eğitim kurumunda hocayla görüşmeye gidiyorsunuz, bir zahmet saygılı olun. bu çok özgürlükçü kadın arkadaşların bu özgürlükçülüğü boxer'la kendi iş yerlerinde görüşmeye gelen bir erkek gördüklerinde göstermelerini isterim. ama pardon, erkek yaparsa tacizci olur dimi.
  • ambrosia  (12.08.16 17:23:46 ~ 17:30:41)
Herhangi bir dress code belirlenmemiş bir ortamda, herkes istediği gibi gezebilir bu nedenle kadın öğrencide haksız bir yan göremiyorum. Kampusteki hallerimi düşündüm de, evet bikiniyle gezmedim ama gezebilirdim, kimse de dönüp bakmazdı (o zamanlar tabii, oldu biraz)

Amerika’yı örnek verirsek mesela, özgürlükler ülkesi muhabbeti tamamen kendi reklamlarıdır. TV programlarında filmlerinde görüldüğü gibi bir dünya yok, aksine hele ki Avrupa’ya kıyasla bakarsak oldukça muhafazakar olduklarını da eklemem gerekir. Bu nedenle Amerika'da "bile" nasıl gezildiğiyle çok ilgilenmemek gerekir.

Edit: Mesela, bir erkek iş başvurusuna gelirken donla gelse, eğer iş yerinde bir dress code yoksa, gayet de hakkı vardır. Kendimi taciz edilmiş gibi görmem, kimseye de gülmem. Kuralları yaratıp kendimizi içine hapsetmenin bir anlamı yok. Bir kadın ya da erkek açık giyindi diye kimseye bir zarar vermiyor.
  • lcha  (12.08.16 17:37:45)
Gençler, eve geldim, hemen uyuyacağım, uyumadan yazayım.

Hayatımın çoğu yurt dışında geçti, burada da çoğu kampüste geçiyor, hayattan biraz kopuğum, bazen tepkilerim çok idealist kalıyor ya da tam tersi, olan şeyler bana çok absürt geliyor, olmam gerekenden fazla realist olup sağduyuyu kaçırıyorum. Fakültede galiba en genç yardımcı doçent de benim, kendimin davranışlarını da sorguluyorum yani anlayacağınız. Genelde de elinin körü gibi bilgelik isteyen net tepkiler vermem gerekiyor. O yüzden buraya yazdığınız, tartıştığınız şeyler benim olayı kavramama bayağı yardımcı oluyor, herkese teşekkür.

Bugün yaşça yakın bir başka yardımcı doçente, erkek, "Sütyenli bir öğrenci gelse, not sorgulaması için, karşısında ne yaparsın dedim?" Bana çok net bir şey söyledi. Bizim de kıyafet kodumuz o kadar sıkı değil, erkek hocaların yazın fix giydiği t-shirt, shorts, sandalettir. Aramızda tuhaf tuhaf giyinen insanlar da var. Ama ben çocukların dikkati dağılmasın diye bir kere bile dekolte, mini, dar, ya da işte teşhirci bir şey giymedim. Dikkat ediyorum buna. Ben bunu yaparken neden o kızdan da böyle bir şey beklemediğimi, dikkatimin dağılıp bir şeyler anlatamayacağımın açık olması gerektiğini söyledi. Hatta eğer kendisine not için böyle gelseydi, erkek olduğu için, iyi not için etkilemeye çalıştığını bile düşünebileceğini söyledi. Yani benim öğrenciden işimi yapmamı engelleyecek koşulu ortadan kaldırmasını isteme hakkım var. Bu bir iş ilişkisi. Ben dikkat ediyorsam , o da edecek. Şimdi bu kızı uyarmam için bana net ve geçerli bir sebep gibi geldi. Etikten öte, ve cinsiyetten bağımsız, hangi cinisyetten olursa olsun ve olursam olayım, benim fonksiyonumu yerime getirmem için şart. Bir daha böyle bir şey olursa, gönül rahatlığıyla uyarabileceğim, nasıl ki o da beni uyarabilirse.

Benim ne yaptığıma gelirsek. Herkes Nihat'la kızı ayırdı gördüğüm kadarıyla. Sorunu ayırarak çözdünüz. Şimdi düşününce ben iktidarımı barışmak ve anlaşmak için kullanmışım. Birini yollayıp birinin kalması hiç aklıma gelmedi mesela, dağılınacaksa hepimiz dağılırız. Yani o anda aynı ortamda bulunamayacak iki kişi vardı ve ben onların aynı ortamda birbirlerinin varlıklarını tanıyıp, birbirleriyle konuşmasını istedim muhtemelen, en azından bir umuttu :D Önce kıza "Bir saniye" dedikten sonra, "O ne lan?" diyen Nihat'a "Ne ne lan, Nihat?" dedim. Çocuk benim ağzımdan hiç çıkmayacak olan "lan"ı duyunca bir kendine geldi, ne dediğini fark etti ama o kadar tuhaf ki, onun için çok acayip bir durumu acayip karşılamayan, ki sanki benim için acayip değildi, bal gibi garipsedim, iki insan var ve çocuk başka tanık da var mı diye alık alık odada etrafa baktıktan sonra başını öne eğip "Kusura bakmayın hocam," dedi. Ben susunca anladı, biraz kıza doğru dönerek ama bakmadan, yere bakarak, ona da kusura bakmayın dedi. Sonra ben "gel otur bakayım, neye kusura bakmayalım?" dedim. Kız böyle bir homurdandı ama galiba benim sakinliğimden ve çocuğun da çekingen tavırlarından konuşmadı, hiç beklemediği bir şey yaptım bence. Azarlayıp göndermeliydim. Nihat, "Alışık değiliz hocam, kusura bakmayın." dedi. Ben de "İç çamaşırıyla olmasına mı" dedim.

Hayır ne yapayım ya, birisinin bunu dile getirmesi gerekiyor, bazı şeylerin dile getirilmesi gerekiyor. Benim de anlamam için bazı şeyleri duymam gerekiyor mesela. Kız yine şokta ama hidettlendi "benim ne giydiğimi kim karışabilir, istediğimi giyerim," gibi bir şeyler dedi. Ben de "ben de Nihat gibi ilk defa görüyorum, böyle bir giyim tarzı var muhtemelen ve bilmiyoruz. Muhtemelen bizden daha iyi takip ediyorsun modayı." falan deyip Nihat'ın şaşkınlığının onun özgürlüğüyle, kimliğiyle, cinsiyetiyle bir ilgisinin olmadığını söyledim." Yeni ve beklenmedik bir şey giyiyor sonuçta. Giymiyor bir şey ya da. "Kim olmak istiyorsan o oluyorsun. Seninle ben de "lan" demiyoruz muhtemelen, ama onu da Nihat diyor. Nihat da farkında olmadan kimse o oluyor" dedim. Ama teker teker, tane tane söyledim. Ben bunları böyle diyorum ama bir taraftan da kız daha da hiddetlenirse ne yapacağım konusunda en ufak bir fikrim yok bu arada. Yine de eşitliği koruyup ikisini de aynı anda çıkardım ofisten. Kıza problem yaratmasına çok fırsat tanımadım, alalacele. Bir de bilgi birikimime ve aklıma saygı duyuyordu, o iyi bir şey, galiba o yüzden de bir şey söylemedi. En son " Yalnız bu arada sen görüntünü sen de dilini biraz kısarak kendiniz olmaya devam ederseniz ben bayağı mutlu olucam." dedim. Nihat'a yarın sabah temizlik yapmasını kıza da başka bir randevu tarihi mail atacağımı söyleyip, hadi görüşmek üzere deyip toparladım :D Çıktılar. Nihat olayı patlatmadan kızı uyarabilseymişim iyiymiş, uyarılabilirmiş, bu da burda dursun. Uyarmak istiyor muyum, ondan emin değilim. Ama ona da eşit uyarma hakkını tanıyorsam uyarabilirim. Hakkım. Yine liberalizmin doruklarında bir gündü yani, ne yapalım artık.
  • shadowcat  (12.08.16 22:09:02 ~ 22:10:02)
@shadowcat, iyice merak ettim şu kızı.

hocam bence durumu hiç iyi kurtaramamışsınız. öğrenci ile öğretmenin ilişkisi özeldir. siz öğrencinizle bir aradayken dışarıdan gelen bir olaya karşı öğrencinizi pozitif ayrımcılıkla korumalısınız. sanki orada çalışan biri de sizin öğrencinizmiş gibi davranmışsınız. kıza "o ne lan" diyen kişi, sizin eğitmekten sorumlu olduğunuz bir insan değil. sizin o çalışanla hiçbir ilişkiniz yok. ama öğrencinizle olan ilişkiniz akademik ve öğrenciniz sizi koruyucu olarak görüyor. siz eşitlikten yana davranmışsınız ama çocuğun yaptığı açıklamalar da kafa yapısının saçmalığını gösteriyor. kızı tabi ki uyarabilirsiniz ama şu durumda olayı tatlıya bağlamak doğru değil. o kız kendine laf atan biriyle bu şekilde yüz yüze iletişime girmemeli.
  • dissendium  (12.08.16 22:19:47 ~ 22:22:04)
@dissendium, Nihat'la niye hiç ilişkim olmasın ya, temizliğimi yapıyor diye ilişkim olmamalı mı, konuşuyoruz, laflıyoruz, hayat hikayesini biliyorum. Hiçbir saygızıslığı olmadı. Kötü niyetle söylemediğini, ve kıza laf atmadığını düşünüyorum. Öyle bir şey olacak olsa tepkim asla böyle olmazdı. Kim korunması gerekiyorsa korurdum elbette. Bence Nihat çok net anlaması gereken dersi aldı. Yüzüme bakamadı sonra bölümden ben çıkarken karşılaştığımızda.

Kız da bence hiç karşılaşmadığı bir tavırla karşılaştı. Laf atması değil de, bir temizlik işçisinin fikrinin alınması bile eminim bir tuhaf gelmiştir.

Ya da beceremedim. Ne yapalım artık.
  • shadowcat  (12.08.16 22:36:56 ~ 22:37:41)
bence böyle durumlar kişisel fikrin savunulacağı/dile getirileceği veya ona göre tavır alınacak konular değil. her şeyden önce sen birebir muhatap değilsin ve konumun gereği taraf da olmaman gerekirdi... herkesin selameti için "liboşluk" yapıp, suya sabuna dokunmadan durumu idare etmek yapılabilecek en doğru şeydi. onlar meseleyi tırmandırmak isterse kendi aralarında hallederlerdi, senin başının böyle bir şeyden yanma ihtimali sıfıra inerdi.
bu bakımdan ben tepkini gayet soğukkanlı ve olması gerektiği gibi buldum...

  • dene  (12.08.16 22:42:23 ~ 22:45:33)
saygı önemli. her istediğimi giyerim ne demek. bizim nesil gerçekten çok şımarık. bir hoca nın karşısına öyle çıkılmaz. bunu kendisinin bilmesi gerekli. küçükken öğretmenlerimizin saygımızdan elini öperdik belirli günlerde. büyüdük, yaşıtımız olan öğretmenlerimize bile siz dedik. beraber içmeye gittiğimiz, tatile gittiğimiz öğretmenimizle dahil sınırı koruduk. saygı da kusur etmedik. ben sizin yerinizde olsam uyarırdım kızı uyarır üstünü değiş gel der, oğlanı da terbiyesiz azarlardım, korkuturdum.

  • mr fusion  (12.08.16 22:45:56)
bence neredeyse like a boss denecek şekilde ele almışsınız. bence çıkış noktalarınız çok sağlam. bir akademisyen zaten bu şekilde örnek de olmalı. tabii ki ikisiyle de ilişkiniz olacak. öğrenciyi ne olursa olsun korumak gibi bir göreviniz yok.

kızın anlamadığı şey onun giyimine birkarışanın zaten olmadığı, sadece duruma şaşıldığı ve refleksten ibaret bir tepki olduğu.

ayrıca aynen öyle, sizin bile dikkatinizi çeken bir giyim tarzı. marx hakkında konuşurken bir de kafa toparlamak zorunda kalmışsınız. her yerde aşağı yukarı bir giyim kuşam kuralı vardır aslında ve bu tip şeylere ek olarak kim yoksul kim fakir, kim müslüman kim hristiyan vs bunların ayrımı oluşamasın diye eskiden bu kurallar daha sıkıydı. insanlar kuralları ihtiyaç duydukları için yarattıkları sürece kurallar işlevsel olur. o açıdan ben icha'ya katılmıyorum mesela. her ortam birincil görevini optimum şekilde ifa etmek üzere kural düzenliyor. kuralın kabulu de geçersizleşmesi de bireysel kafa esmelerinden muaf bir kitlesel uzlaşı üzerinden olur. hayır ne yapayım, demişsiniz ya. orada da haklısınız. yani giymesi sorun değil, söylemesi neden sorun? kediye kedi demişsiniz yani. benim düşündüğümden daha güzel toplamışsınız, aklıma böyle bir şey yapılabileceği hiç gelmemişti açıkçası. gerçi ben kızın bunu anladığından yine şüpheliyim ama umalım ki anlayabilmiş olsun. neyse yani, tebrik etmek istedim ben. çok daha yapıcı birşey bu. yani çocuk durumun tersliğini anlamış gibi geldi ve kız da anlayacaksa ancak böyle anlar herhalde. (ben bu şımarığa hak ettiği salak muamelesini yapardım ve minimum ilgi gösterirdim dedim ya, onun üzerini çizelim, insani olarak da akademik ortamda olmak açısından da doğrusu sizin yaptığınız)
  • godoşu beklerken  (13.08.16 01:38:21 ~ 01:51:28)
shadowcat'in tepkisini dogru buldum ben.

guzel oldu bu duyuru. herkeste nasil farkli kafalar var yahu.

ama en rahatsiz edici olan, ozgurlugu savunurkenki ikiyuzluluk ve siglik. kadin arkadasimiz istedigini giyer, isterse ciplak gelir, kimse donup bakmamali, bu onun hakki bir kere. onu asla rahatsiz edemezsiniz.

ama nihat sasiramaz, sasirmasini ifade edemez.

ozgurlugu tanimlarken bile kendi begenilerine gore tanimliyorlar. o ozgurluk, bu degil. niye? nerde nihatin tepkilerini dile getirme hakki? kufur mu ediyor? yoo. sadece sizin alisik olmadiginiz bir sekilde dusuncesini ifade ediyor. buna neden ifade ozgurlugu diyemiyorsunuz? bu da ozgurluk degil mi? onlara gore degil cunku nihat temizlikci. bunu asla Kabul etmezler ama ozgurlugun sinirlarini cizerkenki ikiyuzlululuk, tepkilerdeki burnu havadalik, kendini bir bok sanmalik akiyor her taraftan. ogrenciyle calisani bir tutmayi beceremezken ozgurlukten bahsetmek salakca oluyor afedersiniz.
  • jimicik  (15.08.16 10:05:57)
O kıyafete nasıl bi tepki bekliyordun, diye kıza sorardım. Bikiniyle dolaşsın oldu olacak.

  • mandalina kokusu  (15.08.16 10:30:30)
Mesajlarn hepsini okuyamadım.

Öncelikle herkes istediğini giyer, kimse bakmamalı diye bir şey yok. Eğer dekolte giyerseniz insanlar da bakar. Ancak bu yüzden rahatsız edilmemeli.

Burada erkeği tanımadan veya olayı görmeden cevap vermek çok zor. Acaba ibneliğine mi öyle bağırdı yoksa her gün görmediği, abartı bulduğu bir kıyafet olduğu için boş mu bulundu kestirmek güç.

Anlaşılan siz adamın böyle bir terbiyesizlik yapacağına ihtimal vermiyorsunuz. Şaka yollu kovmak en güzeli olurdu. Kıza da yok kızım öyle bir durum deyip, sakinleştirmek lazımdı. Ancak böyle bir durumda siz de şaşırabilirsiniz gayet normal.

.
  • kartallar yuksek ucar  (15.08.16 11:00:05)
yeni okudum shadowcat'in yazdığını. bence gayet yerinde olmuş, sonradan düşününce bile tam da bu şekilde kotarılamayacak bir şekilde halletmişsiniz, tebrikler.

  • loveinaflipbook  (15.08.16 11:09:00)