Yunan Shengeni

Geçen gün Yunanistan shengen başvurusu randevumda bankodaki görevli tarafından; pasaportumda son 3 yılda Makedonya girişi göründüğü için genel shengen değil sadece Yunanistan için geçerli vize alabileceğim uyarısı yapıldı. Bu saçma kural yeni çıkmış. Benzer durumdakilere duyurulur!

Ben de başvurmaktan vazgeçtim. Çünkü Yunanistan dışındaki ülkelere de gitmeyi düşünüyorum. Bu durumda sahte rezervasyonlarla başka bir avrupa ülkesinden shengene başvurmayı düşünüyorum.

Yunanistana girişte sorun yaşar mıyım acaba?

olur pasaportu değiştir. kapıdan çevirebilirler.

  • cekilmis gayfe  (11.08.16 23:52:54)
@cekilmis gayfe
Pasaportu niye değiştireyim? Yunanistan Makedonyayla savaş halinde falan mı? Niye kapıdan çevirsinler? Daha önce bu pasaportla Yunanistana giriş yaptım.
Bu saçma kural niye çıkmış bilmiyorum. Sadece başka ülkeden schengen alırsam Yunanistana girebilir miyimi merak ettiydim.
  • hottamale  (12.08.16 00:08:28)
başka ülkeden vize alırsın, pasaportta kktc damgası vardır yine almazlar.
fyrom denen ülkeyle sıkıntılı yunanistan. yunanistan'ın selanik civarındaki bölgenin adı makedonya. binlerce yıldır makedonya. iskender makedonyalı ya yunan makedonyasındandır o. yani o isimle tutup ülke kuruyor bu liseliler. yunanistanda sevilmezler. yeni gelmiş olabilir o kural.

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 00:13:24)
pasaportu degistirmene gerek yok, iki pasaport alma hakkin da var, yeni pasaporta basvur dilekce yaz bazi ulkeler vermiyor bu nedenle ikinci pasaport istiyorum diye ikinci pasaport veriyorlar.

  • kassiopeia  (12.08.16 00:32:47)
@kassio benim dediğim de o. israil damgalı pasaportla iran'a giremezsin mesela. emniyetten yedek pasaport alıp onla giriyorsun böyle durumlarda.

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 00:57:35)
aynen oyle iki pasaportun oluyor, rahat rahat girip cikiyorsun. bunu yap bence, dursun bir kenarda.

  • kassiopeia  (12.08.16 01:00:26)
adam, başka bir ülkeden aldığım schengen ile Yunan'a girmek sorun olur mu diye sormuş.
Cevap : Sorun olmaz.
Kapıda sorarlarsa (ki çok düşük ihtimal) neden böyle diye, planımı iptal etmek zorunda kaldım, buraya geldim gibi bişey söyler geçersin.
  • terbiyesiz hayvan  (12.08.16 08:42:13)
@terbiyesiz hayvan, yazdık bunu, önce bi oku istersen. başka ülkeden vize aldın kktc damgası varsa ülkeye ALMAZLAR
makedonya damgasına takıyorsa onu da ALMAZLAR

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 08:45:06)
@cekilmis gayfe KKTC falan yok ortada onu nereden çıkarttın?

Soruna cevap: Pasaport polisi Makedonya girişini görürse seni ülkeye almayabilir sanırım. Başka ülkeden aldığın vize ile Yunanistan'a girmek sıkıntı değil ama Makedonya damgalı pasaportla girmek sıkıntı olabilir. İkinci pasaportu çıkart.
  • Lim5  (12.08.16 09:11:41)
@cekilmis gayfe'nin dediği gibi geçtiğimiz yıllarda (halen var mı bilmiyorum) pasaportunda KKTC girişi olanlar ülkeye alınmayabilir diye bir uyarı yazısı asmışlardı çıkışlara. Ülkelerin böyle tutumları olabilir.

  • teknikekip  (12.08.16 09:18:06)
Ben geçen ay araba ile yunanistana girdim. Daha sonra makedonyaya girdim ve pasaportuma makedonya damga vurdu. Bundan 3 hafta sonra tekrar yunanistana girdim ve hiçbir sorun yaşamadım.

  • skoofer  (12.08.16 09:41:58)
@cekilmis gayfe haklı. Ben sadece başka ülkeden alınan schengenle yuna'a girili mi diye anlamışım. Makedonya mührü varsa kısmını atlamışım. O konuda bilgim yok. Kusura bakmayınız.

  • terbiyesiz hayvan  (12.08.16 11:06:46)
- Arkadaşlar, Yunan kardeşlerimiz Makedonya'ya gittiysen ülkemize almayız diye bir şey söylemedi. Dikkatli okursanız, zaten Yunanistan için geçerli vize veriyorlar. Yalnız Makedonya girişi varsa diğer schengen ülkeleri için geçerli vize veremiyorlarmış. Bu da benim planı bozuyor.

-İki pasaport iyi fikirmiş ama zamanım yok. Haftaya başvuru yapmak zorundayım.

-Tecrübelere göre de; başka ülkeden aldığım schengenle Yunana girişte sıkıntı olmayacağı yönünde.

Tşk.
  • hottamale  (12.08.16 23:09:18)