Batum, vize, içki limiti vs. gibi sorular

Herkese merhabalar.
Eylül ayında bayramdan sonraki hafta iki arkadaşımla birlikte Trabzona uçup birkaç gün Trabzon ve Rize'yi gezip Hopa'da arkadaşımın memleketinde iki üç gün konaklayacağız. Bu sırada da iki kere günübirlik Batum'a giriş çıkış yapmayı planlıyoruz. Bugün tartıştık da merak ettik.
(İlk yurtdışı deneyimim olacağı için ve uçakla yalnızca bir kere alkol&sıvı tecrübem olmuştu o da Mardin'den dönerken bir şişe şarabım vardı sırt çantamda o yüzden bagaja almışlardı.)

1)Sınır kapısından geçmek için pasaport gerekmiyor bildiğim kadarıyla. Hala öyle midir ? Geçişin bedeli nedir ? Değecek gibi değilse ikinci gün gitmeyebiliriz de.

2)Gürcistan'da herhangi bir marketten vs. alacağım içkilerin ne kadarını sınırdan geçirebilirim ? Kişi başı güncel limit nedir ? (Çünkü bir arkadaşım içki kullanmıyor, o da sınırdan kendi üstünde geçirir.)

3)Sarp'ta duty free nasıl oluyor ? Oranın fiyatları vs. nasıldır ? Uğramaya gerek olur mu ?

4)Bu gibi durumu iki gün peşpeşe yapabilir miyiz ?

5)Dönüşümüz Trabzon'dan olacak(Pegasus). İç hatlarda bavulda ne kadar alkol getirmem mümkündür ? Sınırı var mıdır ? Bana kalsa bavulu şişeyle doldurup kıyafetle dolgu yaparım. Yapabilir miyim ?

6)Sümela Manastırı o tarihlerde de kapalı mı olacaktır ?

Bilahare Doğu Karadeniz ve Batum ile ilgili önerileriniz için sorularım olacak.

Çok teşekkürler şimdiden.

batuma yaklaşık 2 ay önce günübirlik geçmiş biri olarak bazılarına kendimce cevap vermeye çalışayım
1) hayır pasaport gerekmiyor, sınır kapısında küçük bir forma adınız soyadınız gibi bilgileri yazıp nüfus cüzdanınızla verip geçiyorsunuz, ama bu son olaylardan sonraki güncel durum nasıldır bilemiyorum
2 ve 3)bize rehber tamamen türkiye deki gümrük memurunun insafına kalmış dedi, 2 şişeye bişey demiyolar ama fazlasına arıza çıkarabilirler dedi, biz kişi başı 1 ya da 2 şişeyle geçtik sormadılar bile. rehber girmeden önce özellikle sigara alacaksanız mutlaka duty free den alın, batumdan alırsanız size tadı farklı ve sert gelecektir, kaçak filan olabilir dedi. içkiler için de mümkünse duty free den alın dedi. duty free fiyatları gayet uygundu ama tam rakam veremeyeceğim hatırlamıyorum
4) bilmiyorum
5) yurt içine bagajda olduktan sonra kaç şişe olacağına karışabileceklerini sanmıyorum sonuçta gümrükten geçmiyosunuz, yurt içinde bi kasa şarapla seyahat edebilirsiniz gibi geldi.
6) sümela manastırı kapalıydı, galiba yıl sonuna doğru açılacakmış bize öyle dendi

bonus: batuma girerken üzerinizde ilaçla girmeyin, bize sıkı sıkı tembih ettiler, baya sorun yaşayabilirsiniz, bu konuda çok hassaslar. ne olur ne olmaz sizin üzerinizde bulunmasın mümkünse.
  • hypathia  (02.08.16 22:06:12)
karayoluyla geçip bir gün kalacaksan eşya muafiyetin yok yani hiç bir şey getiremezsin. ha gümrük memurları bokunu çıkartmazsan karışmaz. max 2 şişe içki 2 karton sigara da sıkıntı yaşamazsın. ama getiremezsin bil.

  • mr fusion  (02.08.16 22:26:20)
eşya muafiyetin yok bişe getiremessin diyenlere inanma.istediğini alırsın,üstte de denildiği asıl olay abartmamak 2-3 şişeye bişe denmiyor,sigara da aynı şekilde 1-2 kartona bakan bile yok.pasaport geçişi 15tl'ydi en son şimdi ne kadar emin değilim.sümela manastiri kapalı, en az 2 sene daha da kapalı olur orda sıçtılar sıvamaya çalışıyorlar.başka sorunuz olursa ulaşın bana bayramdan sonra trabzonda olacağım yardımcı olmaya çalışırım.

  • valkin rockefeller  (02.08.16 23:58:43)
bişey daha, batum sınır kapısı öyle elini kolunu sallayarak rahat rahat girilen bi yer değildi, değiştiğini sanmıyorum, tam bir keşmekeş, insanlar sırada durmayı bilmiyor. bu yüzden giriş ve çıkışlar uzun sürüyor. biz 35 kişilik grup olduğumuz halde o kalabalıkta çaresiz hissettik. iki gün peş peşe o stres çekilir mi? ilk gün gittiğinizde siz karar verirsiniz. bir de son yurt dışı çıkış kontrolleri sebebiyle daha da uzun sürebilir sanki. ona hazırlıklı olun. umarım yanılıyorumdur.

  • hypathia  (03.08.16 00:07:58)
O anda karşına çıkan memura bağlı aslında ne kadar şey alabileceğin, limit 200 tane sigara (1 karton) ve bir şişe alkollü içecek, duty free'den alacaksan gürcü tarafındakinden al, sırt çantana da bir şişe içki, karton sigara koy genelde bakmıyorlar, kizmaruli marka şarabı tavsiye ederim, onu batum marketlerinden gayet uyguna alabilirsin, Sümela manastırının bazı bölümleri restorasyonda yaklaşık 10 yıldır:) arayıp sor bence kültür müdürlüğüne

  • saklisecilmemis  (03.08.16 00:35:59)
Kimlikle geçiş devam ediyor 15 tl. İçkiyi de dutt free'den alın poşetiyle rahat rahat geçiliyor.

  • fuzzy olmak istemistim  (03.08.16 11:21:19)