Kira kontratında kira artış maddesi

İnternette epey bir şey okudum ama güvenirliğini sorguladıklarım oldu, size de sormak isterim.

Bu akşam bir kira kontratı imzalayacağım. Kontratta şöyle bir madde var:

"Kira rayiç bedelini İstanbul Ticaret Odasının belirlediği yıllık TEFE ortalaması baz alınarak belirleneceğini KİRALAYAN ve KİRACI şimdiden kabul ve taahhüt ederler"

TEFE veya TÜFE'nin alınabileceğini söyleyenler, bu ortalamaların farklı şekillerde alınabileceğini yazanlar var. Sizce bu üstteki madde iyi bir madde midir? Ev sahibi ile tartışılması gerekir mi?

Teşekkür ederim.

%8 gibi bişidir. 700 lira kira ile girersen 60 lira civarı bir zam olur seneye. Ülkede çok ekstrem durumlar olur ekonomi dibi görürse sıkıntı ama o kadar olacağımızı sanmıyorum. Biz bu maddenin üzerini çizim direkt yıllık 50 lira zam olarak düzenlemiştik. Böylede yapabilirsiniz. Babamlar da bu tip sözleşme yaptılar ama mesela uymuyorlar yine ev sahibi ile zam için pazarlık yapıyorlar.

  • ManikD  (29.07.16 14:23:36)
Gayet iyi bir madde. Normali budur zaten, bu oranlara göre artar kira.

Kimi ev sahipleri yamyamlık yapıyor. Bir arkadaşımın kız arkadaşı mesela 1100 lira kira veriyor, geçen hafta ev sahibi demiş ki "BU SENE 1400 İSTİREM".
Hayır iste iste tabii, biz de birçok şey istiyoruz hayatta ama kiracı bunlar, allaaddinin lambası değil ki senin her arzunu yerine getirsin be amca.

Böyle yaratıklar da var işte.
  • naberabi  (29.07.16 14:27:16 ~ 14:31:01)
Kanunen kontratta ne yazarsa yazsın, karşılıklı anlaşmadıktan sonra tefe ortalamasıydı galiba onun üstünde artış yapılamıyor.

Biraz sıkıntılı bir konu ama durum bu. En son %5-6 gibi bir rakamdı.

.
  • kartallar yuksek ucar  (29.07.16 14:51:28)