kız kardeşimin ilişkisi

kız kardeşim 20 yaşında. 1 yıldır beraber olduğu sevgilisi ise 27 yaşında.kardeşim benden bile olgun olduğu için iyi anlaşıyorlar.

kk:kızkardeşim

biz ilk başta yaşdan ötürü önyargılı idik. ama zamanla çocuğu çok beğendik. sempatik, mütevazi, yakışıklı, her ortama uyum sağlayabilecek biri ve en önemlisi kk'in kaprislerini çekiyor, çok değer veriyor. kk baya güzel olduğu için de ne derse yapıyor gibi. kk için çevreden çok daha iyilerini bulur dense de, biz kardeşime bak bu çocuk sana çok değer veriyor, çok düzgün, böyle şeyler çok önemli, mutlu olursun, kıymetini bil sonra böyle şeyleri çok ararsın gibi telkinler veriyorduk.

annemle babam ayrı. annem ilişkilerimi biliyor. ne bileyim kk hasta olmuş gecenin 3'ünde beraber hastaneye gitmişler fln. bunun gibi çocuğun kk in üzerinde çok emeği var.

çocuk hemşire, kız kardeşim ise sözleşmeli hemşire. kk in mesleğini özel o bu iyileştirebiliriz ama hanfendi daha okumak istemiyormuş, okursa da gastronomi istiyor. aile maddi durumları çok byk farklar yok, bizimki şuan biraz daha aşağıda olsa bile kısa zamanda toplarız diye bakıyoruz. bölge ege.

ama gel gör ki kk 3 gün önce çocuğun dini açıdan ona fazla geldiğini ilerde bu durum daha da artarsa rahatsız olacağını söyledi. bir ortama girince merhaba demek yerine s.a. diyormuş, ilerde umreye gitme hayali varmış, alkolu tamamen bırakmayı düşünüp evlerine alkol sokmayı düşünmüyormuş. sonra biraz konuştuk balkonda. içeri gitti, bir saat sonra annemle yanımıza geldi ben ayrıldım dedi.

bizimki gaza mı geldi ne ayırt edemedik. bizimkinin yakınlığı ise, gece korkunca çocuklar için olan minik broşurden bir iki dua okuyup yatmak. onun haricinde hiçbirşeyi sevmez. hayatında inş maşallah hayırlısı olsun fln bile demeyi sevmez. burda bir tezatlık var biliyoruz da biz de ses etmedik annem alıştırmış dua kitabına çok korkuyor diye.

çocuk biliyor ben en uzağım bu şeylere. içinden 20 gündür burada, gaz verdi kk ayrıldı diye düşünüyordu muhtemelen. birkaç muhabbt de olmuştu çünkü.

biz annemle ertesi gün çok konuştuk. dedik ki, bu iş bize patladı.

haftasonu da çocukla arabası ile şehirdışında avmye gittik, sadece kk alışveriş yapacak diye, kk beni de fikir için çağırdı. tam bir prenses canım. çocuk dönüşte çöp şiş ısmarladı fln düşünün. çocuk anneme doğumgününde çiçek getirmeler fln. önümüzdeki hafta izinler iptal olmasa beraber tatile gidecektiler fln. hatta kız kardeşim abla biz nişanlansak mı fln, çocuk aynı şekilde hatta önümüzdeki yaz evlensek mi demeler.

dedik oturalım konuşalım. neler olmuş bir de ondan dinleyelim, belki yanlış anlaşılmalar vardır. annem de çocuüğu çok seviyor. daha önce annemle çarşıda denk gelip iki kişi oturmuşlukları olmuş bir kaç kere.

buluştuk. kki değiştireceğini düşünüyorsa bunun olamayacağını, birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri gerektiğini, bu işin telefonda bitmeyecek kadar basit olmaması gerektiğini, durumlara çok şaşırdığımızı, madem böyle bir durum vardı neden buzaman kadar çözmediklerini konuşmadıklarını, çocuk aynı şekilde kalırsa artmazsa rahatlıkla devam edebileceğini fln konuştuk.

çocuk dedi ki, ikimiz de farkında idik ama yasak bölge gibi birşeydi bu konuya sorun olup kavga etmedikçe pek girmiyorduk, kızınız dine karşı çok önyargılı fln, ben o 20 yaşında birbirimize uyum salarız diyorum ama çoğu insandan oturmuş bir karakteri var, çok inatçı vs.

yüzyüze tartışınca birbirlerine zaafları olduğu için birşekilde tatlıya bağlanmış gibi oluyormış, telefonda çatır çatır konusunca gerçekler daha net olmuş ayrılmışlar fln.

çocuk bir ara benden önce de olmasam ateist biri ile olacakmış, allahtan benle oldu fln dedi, gözümün içine bakarak 4-5 kere ateist ya fln dedi. bizden şey bekledi "ayyy iyi ki yavrum senin gibi birini bulmuş, atesit mi ayyy" biz demedik. ben onu diyecek biri değilim. annem derdi de o da demedi ilginçtir. eve dönerken bana ataeist de bulmayın canım, inansın azıcık dedi gerçi de neyse.

sonra yine laf attı ben ailesi değilim ama doğru yolda olması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum vs. ben de açıkca "ben ondan da uzağım elimden fazlası gelmez" dedim. içimden doğru yol ya o değilse diyecektim zor tuttum. annem de "ben de çok isterim öyle olsun" fln demek yerine "bence de çok fazla yavrucum öyle şeyler önemli olan kalp temizliği, iyilik" dedi.

çocuğa mesela ilerde 5 vakit kılar mısın dedim, olabilir aklımda var yaparim muhtemelen dedi.

açıkcası çocukla konuşmamız olumsuz başlayıp bir ara çok olumlu ilerleyip en son bunlarla, başladığından daha olumsuz durumda bitti. en son ayrılırken ses tonunda bu işin kesin bittiğini anladık.

yani bunun çocuk eğitimi var osu var busu var. anlaşmazlık olacağı açık.

ben kki daha hiç yönlendirmemiş biriyim. ben yönlendirsem bir felsefe konuşacağı, uzay müzik sinema konuşacağı bir ilişkisi olsun isterdim. ama baktım hayatında cahillik mutlulukturu yaşıyor, küçük bir ilde mutlu olabilecek bir kapasitede, öyle arkadaşları öyle sevgilisi var, kendime baktım 26 yaşındayım dünyaları konuşabilirim çok şey gördüm yaşadım ilişkide istediklerim bitmiyor kimseler olmuyor mutsuzum, kalsın böyle dedim. kendi keşfetsin bu çocuktan ayrılırsa.

şimdi ben kızkardeşimin dünyasını büyüteyim mi? bir erasmus bir o bir bu? ne bileyim. ozaman bu çocuğu hepten unutur. ama biliyorsunuz dünyası birkere genişlerse eskiden mutlu olduğu küçük şeyler yetmez. belki de cahillik mutluluk bilemiyorum. bir de çok üzülür, kız güzel iyi niyetli ve saf. hep piçler yazacak muhtemelen. iş hayatı biraz saflığını alsa da, içinde fesatlık kıskançlık olan kızlardan değil, sevgi kelebeği gibi birşey.

bir de çocukla konuşunca kendimizi suçlu hissettik de, okadar zaman emek harcadı vs. ah almak hiç istemeyiz. ama o da suçlu değil mi, değişmiyeceğini bildiği halde yasak bölge şeklinde bir yıl ilişkiye devam etmesi vs. bu konu bukadar ciddi gündeme gelmese seneye nişan düğün olacak vs. yani ikisi de kendilerine dürüst davranmamış. hele mesela 5 vakit namaz kılacak denli istekli olduğunu kız kardeşim bilmiyor dahi olabilir.

bütün yorumlara açığım.

bir de çok uzun oldu. bu kadar uzun yazıyı okuyup da yorumlarsanız çok sağolun.

Evet üşenmedim ve hepsini okudum. Bence bu iş olmaz çocuğun bu ılıman tavırları ileride baskıcı bir hale dönüşecektir kesinlikle emin olabilirsiniz. Kk daha çok küçük ve çocuğun bu olgun erkek tavırları kesinlikle onu cezbetti emin olabilirsin. Bence yollayın kk yı biraz gezsin görsün gözü açılsın, hem benden bile olgun demişsin zaten. Tecrübe ile olgunlaşsın biraz da.

  • gozu acik sevisen yahudi  (22.07.16 14:52:27)
evlendikten sonra gerçek yüzü ortaya çıkar. kendi halinde biri değil anlaşılan "ateist ya"lamalara falan bakılırsa. kardeşini tebrik ettim. kararının arkasında dursun.

  • piremses  (22.07.16 14:58:55)
Kadın kocasına tabii olur gibi düşünülüyor. Yani anladığım kadarıyla çocukta çok dindar değil ama ilerde dindar olabilirim gibi düşünüyor. Muhtemelen de ömür boyu böyle gidecek ama içinde eksikliğini hissediyor. İlerde umreye giderim, namaz kılarım vs. düşünüyordur.

Evlilikte, ilişkide bu konular önemli. Enişte muhtemelen ailesinden dolayı böyle düşünüyor. Enişteden kaynaklı çok sıkıntı olacağını sanmam. Namaz kılarım vs. diyeni çok gördük ama kolay bir iş değil. Bu yaşa kadar kılmadıysa zor. Bu şekilde giderler. Ancak ailesi sıkıntı çıkarabilir. Kız kardeşiniz bana çok uzak bunlar diyorsa hazır bitmişken öyle kalsın...
  • kartallar yuksek ucar  (22.07.16 15:16:35)
çocuk kardeşini çok güzel diye seviyor, kardeşin de çocuğu olgun diye seviyor. anne babanız ayrıymış, kardeşiniz çocuğu bilinçaltında baba figürü yerine bile koymuş olabilir. çocuk kızı alana kadar ılımlı davranacak, evlenirlerse kıza her türlü baskıyı yapacak, bahanesi de "doğru yola çekmek için" olacak. kardeşin de ya baskıya boyun eğip kocasının istediği yaşamı sürecek, ya da dayanamayıp bikaç yıl içinde boşanacak. hiç değmez. kk daha çok genç, kendi kafasına göre birini bulur elbet.

  • ambrosia  (22.07.16 15:17:36)
Valla kardeşin çok iyi yapmış şimdiden bitirerek, olgunluk etmiş helal olsun.
Dediğin gibi bunun çocuk eğitimi var, bu tipler karısını özgür bırakan tipler de değiller, sıkıntı çıkar yani. Bir de kardeşin çok küçük 20 nedir? Biraz tadını çıkarsın hayatının, yalnız gezsin, tek başına yaşasın, ne bileyim insan tanısın, öyle karar versin hayatını kimle birleştirmek istediğine fikrimce.

  • mutlusismankedi2015  (22.07.16 15:30:11)
"ateist biri ile olacakmış, allahtan benle oldu" sığlığındaki bir adamı bırakmış, aferin kardeşine. akıllı bir kıza benziyor, sen istemesen de o dünyasını büyütecek belli ki.

  • vecihi ile fikret  (22.07.16 15:42:31)
benim etrafımda ne kadar muhafazakar-liberal çift varsa liberal taraf muhafazakar tarafa uymak durumunda kaldı
zira muhafazkar olan ailesi iş ortamı vs. hep birlikte
ama bak din bunu diyor ama bak çocuğu dinsiz mi yetiştirecez gibi şeylerle geldi. maddi çıkarlar da söz konusu oldu hep -nedense...veya başka türlü konforları arttı.
kadınlar zaten evlilerse gardlarını iyice düşürüyorlar. gerçi erkekler bile muhafazarlaşıyor. ülkede iklim öyle bizde aile ve çevre öyle kombo oluyor.

antalyada tatilde bikiniyle, içki ortamında tanışıp, birlikte yaşayıp, evlenince bizimkilerin elinde fethullahçı olup oradan AKPye evrilen yengelerim var. evet bildiniz kızlarının adı Hira oğullarının Eymen. öyle. geçmişlerini bilmeseniz, maddiyatçılıklarını bilmeseniz hep muhafazakardılar sanırsınız çünkü dışarıdan gayet mutlu görünüyorlar ve bir şikayetleri de yok. bu arada benim dinle bir sorunum da yok zaten dini hassasiyetleri olan bir insanım. benim sıkıntım kocam/sevgilim/görümcem/işyerindeki amirim öyle istiyor ve her taraftan bu baskı geliyor diye 25 yaşında başka 30 yaşında başka 35 yaşında başka olamam. bunu sindirerek yapamam böyle mutlu olamam. benim karakterim uygun değil. bu tip şeyler görüş/ideoloji/hayat tarzı ile başlayıp kullandığın kelimelerden kiminle iyi dost olup kimle görüşmeyeceğine çoğu hangi okula göndereceğine kadar milyon tane faktörle ilerliyor.

ve fakat kız kardeşiniz alışveriş seven, fazla zora gelemeyen, anladığım kadarıyla cıvıl cıvıl, prenses modlarda bir kız.
bu kızlar genelde gayet de kapanabiliyor. hem türbanlı hem makyajlı tipler bunlardan çıkıyor çoğunlukla. onlar da boy boy instagram fotosu atıyorlar vs. çok öyle bambaşka bir hayata gitmiyorlar ve genelde namaz filan da kılmıyor oluyorlar... Şu anda yaşı küçük evlenmek için bence her türlü küçük, gerek yok zamana bırakın. Ancak etrafında onun dine uzak tarzını olağan karşılayacak birine denk gelemezse ileride yine benzer şeyler yaşayabilirsiniz. ege konusuna çok vakıf değilim de bizim oralar öyle.

suçlu hissedecek kadar da değil de ben yine de kimsenin ilişkisine karışmıyorum mesela :) çünkü yukarıda bahsettiğim türde ilişkilerden tonla var benim aklım almıyor nasıl oluyor. benim de ilişkim yok, olsa sizin konuşacaklarınızı konuşabilmek isterdim. ama kızlar genelde öyle değil işte yapacak fazla bişeyimiz yok. Neticede biz ilişki bakımından mutsuzuz genellikle, demek pek de bir b.k bilmiyoruz.
  • niye ama  (22.07.16 15:54:01)
benim dindar insanlarla bir problemim yok, çizgileri daha belli oluyor; sınırlarını sen de biliyorsun onlar da. ama bu tip insanlardan korkuyorum. yani uygulamada değil de daha çok dilinde olanlardan. bu çocuk kaç yaşına gelmiş ama olmak istediği insan olamamış hala onu da hesaba katın olgun falan diyorsunuz ama. kardeşiniz bu konuda daha net bence küçük olmasına rağmen.
bence gözünün açılması daha iyi. zaten o yaşta başlanan ilişkiler genelde ilk ciddi ilişkiler oluyor; içerisindeyken doğru insanı buldum gibi hissediyorsun ama bittikten ve diğer insanları da tanıdıktan sonra kimle uğraşmışım ya da aşık değilmişim falan diyorsun.
çocuğa dönecek olursak bu çocuk dinin gerekliliklerini uygulamaktan çok ahlaki tarafından dem vuracak hep. şu ayıp, bu günah, bunlar günahkar vs. gibi yaşlandıkça daha da beter bi hal alacak.
toplantıya giriyorum daha yazamıyorum. hayırlısı olsun. :)
  • nıç  (22.07.16 16:04:51)
Öncelikle kardeşin daha çok küçük. 20 yaş evlilik vs kararını almak için biraz erken (bu devirde)

Eğer yapabiliyorsan kardeşinin dünyasını büyüt tabii ki, ama onun da içinde olması lazım.

Ben 19 yaşımda hayatımda bana en çok değer vermiş olan kişiye arkamı döndüm ve tek sebebi dini olarak bakış farklarımızdı. O zamanlar orta inançta bir insandım ama alkol vs. alıyordum. Karşımdaki ise alkol almayan, kısa giyinilmesine karşı çıkan vs. biriydi. Bana karışmıyordu ama ileride çok hoşlanmayacağını da samimiyetle söylemişti. (Seni kandıramam dedi anlattı samimiyetle) Ben de olmaz bu iş diyerek ayrıldım ve gerçekten, hayatımda çok kıymetli birini kaybetmiş olsam da (hala annem kafama vurur bu işi) en azından kendi kurallarıma göre yaşadım/yaşıyorum.

Kararı verecek olan kardeşin ama eğer alkol almak rahat giyinmek vs. istiyorsa ayrılmalı. Hele ki bu eleman biraz "ben doğru yolu ona öğretirim" kafasında olduğuna göre, kesin ayrılmalı :/
  • lcha  (22.07.16 17:07:45)
20 yaş evlilik planları için çok küçük bir yaş.
Zaten bu anlattığınız profilde insanlarsa bir arada kolay kolay yaşayamazlarmış.

Uzaktan bakınca ayrılık kararı iyi olmuş gibi gözüküyor.
  • chitosan  (22.07.16 17:18:22)
kardeşini benim yerime tebrik et çok doğru bir karar vermiş. zararın neresinden dönülürse kar. hem 20 yaşında evlilik mi düşünülürmüş afsgah. aferin ona, bitirdiği çok iyi olmuş.

  • köstebek kurabiye  (22.07.16 17:23:49 ~ 17:26:54)
ayrılmaları iyi olmuş, madem sorun olacaktı. çünkü çocuk belli ki kardeşinin dini görüşlerinden rahatsızlık duyuyor. ablamın eşi de dindar, arada bana şakayla içkiyi ne zaman bırakacaksın, oruç tutuyo musun, cumaya gidelim beraber falan der ama benim tavrım net böyle şeylere. şaka boyutundan çıkardığı anda tatsızlık olur, şu haliyle hehe deyip geçiştiriliyor işte. ama ilişki ve evlilik söz konusu olduğunda durum daha vahim. maalesef dine inanan insanlarda genel olarak kendilerinden daha az inançlı veya tamamen inançsız olanlara karşı bir "tebliğ" eğilimi mevcut. evlilik olunca bunun baskıya dönmesi işten bile değil.

bence kardeşine destek olmanız yeterli çok üzüldüyse. bu bence onun için de bi ders olmuştur. kendi hayat tarzına daha yakın veya kendi hayat tarzına gerçek anlamda saygı duyarak bireysel özgürlüklerine karışmaya cüret etmeyecek birilerine yönelmesi gerektiğini anlayacaktır.
  • nathanieltroy  (22.07.16 17:40:52 ~ 17:41:38)
ilave yapacak olursam: kardeşim oldukça baskın bir karakterde. çocuk açık açık ben zaten kardeşine hiç bir şekilde baskı yapamam bu konuda, sözümü de dinlemez dedi. o da biliyor.

bizim ailede babam 5 vakit namazında biri, annem ise o kadarı fazla diyen biri. zamanında babam bizi bu konuda oldukça zorlayıcı eğitimlerden geçirdi, oyüzden kardeşimin din konusuna olan mesafesi içinden gelen birşey, doğal bir yargı. 50 yaşına da gelse aynı mesafede kalmak isteyecek muhtemelen. yani kardeşimin kapaması fln mümkün olamaz.

kardeşimin hayatında yarım figürler var, abiyi yılda 10 gün görüyor, gördüğünde sıcak samimi ama ayda bir fln konuşuyorlar normalde heralde, baba daha da yarım. oyüzden bu yarım figürlerden dolayı olgun bir erkek arkadaştan hoşlandığını ben de düşünüyorum. buna benim yapabileceğim birşey yok sanırım.

çocuğun istediği şeyler sanırım: 4-5 gün oruç tutması, ne bileyim beraber içkiyi bırakıp evlerine içki sokmamak gibi şeyler. ama kardeşimle konuşunca anladım ki çocuğun bu fikirlere sahip olmasından bile rahatsız. açık görüşlü birisini istiyor.

çocuğun istekleri sadece istek olarak kalmayacak gibi. namaz olayını fln istediğim çok şey de var da bunlar yapmayı düşündüklerim olarak söyledi biraz.

bir de kardeşime şuana kadar karışmamamız bu şekilde mutlu olduğunu düşünmemizden. bu şekilde soru işaretlerinin içine sinmeyen şeylerin olmadığını bilmiyorduk. mutluluğuna çomak sokmuş gibi hissedecektim daha önce ona gözünü açmak için bazı şeyler söylesem.

21-22 yaş çok erken biz de biliyoruz da, dedik ki herkes aynı şekilde yaşamak zorunda değil diye düşünüyorduk çok mutlu idi. bir de bu zamana kadar uzakta idim ilk defa 20 gün kesintisiz kalıyorum denebilir. bütün yaz da buradayım.

ama şuan eğer kesin bir ayrılık olursa biraz ele almayı düşünüyorum evet.

en azından mantıklı davrandığımızı düşünmeniz iyi.
  • mobydick  (22.07.16 18:00:35 ~ 18:00:49)
Kardeşiniz için olması gereken açık görüşlü biri ama gidip bu adamı seçmiş. Babanız da dindar biriymiş, bu epey bilinçaltı dökümü oldu. Eğer kardeşiniz bu adamı istiyorsa, önce bilinçaltını bir masaya yatırsın kendi, neden bunu istiyor, neden bir başkası değil de o. Eğer kendini bilmezse kardeşiniz bu adamdan ayrılır, ama yine gidip olgun ve dindar birini seçebilir. Bu uyumlar patalojik geliyor bana. Neticede bu da yarım kalan bir ilişki, ayrılık ilişkileri sonlandırmıyor.
Kolaylıklar dilerim, işiniz zor.

  • damba  (22.07.16 19:02:40)
kk 20, eleman 27 yaşında. Destan yazmışsın bi de, ne anlatmaya çalışıyorsun? Kimse de kalkıp yaş farkı var ulan dememiş, kansız mısınız?

  • chiper  (22.07.16 19:14:39)
barıştılar. sadece bir hafta sürdü ayrılıkları.

alışkanlık ve sevgi...

konuşmuşlar birbirlerine bu konuda saygılı olacaklarmış. öyle kalsa tamam da. ben bu konuda herzmn sorun çıkacağını düşünürüm. iki tarafın inancı farklı olsa tamam da bir taraf daha inançlı olunca diğerini de çekmeye çalışırmış gibi geliyor zamanla.

yapabileceğim fazla bir şey de olmadığını düşünüyorum.
gençsin, güzelsin, kalk git hayatı yaşa demeye çalışıyorum ama bu fikirlerimin pek önemsendiğimi sanmıyorum. yapacak birşey yok belki de. bazı insanlar da böyle oluyor, kardeş de olsa kabullenmek lazım.
  • mobydick  (06.08.16 13:34:31 ~ 13:36:39)