Kadınlar için savunma sporu

Malum olaylardan sonra sokağa çıkmaya korkar olmaya başladım, hep bir tedirginlik, endişe. Aslında uzun zamandır aklımda olan bir şeydi, artık önceliğime aldım. Sokakta kendimi koruyabilecek bir savunma sporu öğrenmek istiyorum.

En azından biri vurmaya, tekme atmaya çalışınca kendimi koruyabileyim, kolumdan vs tutup çekerse kurtulayabileyim, böyle ufak tefek hamleleri öğreneyim, mal gibi donup kalmayayım, hem de biraz özgüven sahibi olayım istiyorum.

1- Ne öğrenmem gerekir? Boks, kick boks, whing chun?

2- Ve İstanbul'da bildiğiniz iyi bir kurs var mıdır, fiyatları çok abartı olmayan?

Bu arada spor geçmişim var, yıllar boyunca çeşitli sporlar yaptım, son 3 senedir sadece hafif fitness, koşu vs yapıyorum. Ona göre tavsiye verebilirsiniz.

Bir süre önce Beşiktaş'ta Nafiz Başaran boks kursu ile görüşmüştüm, uçuk bir fiyat verdi. Alternatif bulamazsam oraya gideceğim sanırım ama o kadar para vermek de mali dengemi bozacak gibi.

Tercihen Avrupa Yakası'nda önerilerinize açığım.

Teşekkürler.

sokaktaki it sürüsü için boks gayet yeterli bana göre. zamanım olsa ben de giderdim. irlandalı boksör ve şu abi gayet iyi örnekler www.youtube.com

  • lazpalle  (18.07.16 14:25:06)
krav maga. özellikle kadınlar için olan eğitimleri mevcu

  • angelofdeath  (18.07.16 14:25:40)
1- muay thai

kendini kasmadan rakibini yere yapıştırabilir 2 saniye içinde kollarını bağlayabilirsin.
  • giggs  (18.07.16 14:26:21)
listemiste.com

krav maga olabilir
  • freebird5406_2  (18.07.16 14:27:02)
Amacım tartışma çıkarmak değil ama gerçek şu ki; hiçbir savunma sporu sizi koruyamaz. Yani teorik olarak işe yarasa da, pratik anlamda 80/90/100 kiloluk bir erkek üstünüze yürüdüğünde öğrendiğiniz hiçbir şeyi uygulayamazsınız. Soğukkanlılığınızı kaybetmeden sonucunda pozitif etki alabilecek duruma gelmek için çok uzun yıllar bu işin içinde olmak gerekir. O durumda bile çok zor. En iyisi yanınıza bi biber gazı alıp onu kullanın. Seksist bir yaklaşım değil bu, "Kadın bu işleri beceremez" de demiyorum ama bi dövüş sporu öğreneyim kendimi koruyayım olayı pratikte çok işe yaramıyor. Amaç spor yapmak içinse olabilir ama bi saldırıda kendimi koruyayım kaygısıyla böyle bir işe girdiğinizde daha ne olduğunu bile anlamadan gözünüzü hastanede açma ihtimaliniz var. Ben açıkçası "Ben şu dövüş sporunu biliyorum kendimi çok iyi korurum" gibi durumları çok gerçekçi bulmuyorum. Bu bilgiler daha çok aynı sporu icra edenler arasında işe yarıyor. Karşınızda tamamen içgüdüsel kabakuvvetle hareket eden birinde sonuç alamazsınız. Tüm bu dediklerim erkekler için de geçerli tabii ama kadında durum biraz daha dramatik oluyor.

  • angelus  (18.07.16 14:38:57)
@angelus, durumun farkındayım zaten, amacım böyle durumlarda uygulayabileceğim küçük hamleleri öğrenmek. Ben üstüme doğru gelen 100 kiloluk bir adama karşı kendimi koruyamam, evet, ama yüzüme doğru attığı bir yumruğu eğilerek savuşturabilirim, veya tekme atarken yana doğru yuvarlanabilirim. Veya saldırı altındayken hayati organlarımı korumak için hangi pozisyonda kalmam gerekitğini öğrenebilirim.

Amaç bu tarz küçük hamleleri refleks haline getirebilmek. Kendini dövüşerek değil, kaçınarak savunmak diyebiliriz istediğim şeye.

Tam tersine, safi kaba kuvvet uygulayan adamların karşına böyle ufak hamlelerle çıkmanın işe yarayabileceğini düşünüyorum.

Adam bana saldırırsa her halükarda gözümü hastanede açacağım ama bildiğim bir iki hamle belki de hayatımı kurtaracak veya aldığım yarayı hafifletecek. Bu "belki" ihtimali bile beni motive ediyor şu anda.

Biber gazım da var ama ona çok güvenemiyorum. Bende maske olmadığı takdirde sıkarsam ben de etkileneceğim, bir kere deneme amaçlı boşluğa sıkıp kaçtım, ona rağmen bir saat gözüm yandı.
  • peggy  (18.07.16 14:51:22 ~ 14:55:09)
kesinlikle krav maga.

  • Goldstein  (18.07.16 15:01:30)
Boks, muay thai gibi sporlarla bir kadının kendini koruyacak hale gelmesi için uzun süreler antrenman yapması gerekli. Krav Maga gibi kurtulmaya yönelik disiplinler daha uygun.

  • arnold schwarzeneger  (18.07.16 15:23:40)
wing tsun öneririm, ilk başladığında sana elini kolunu tutanlardan nasıl kurtulacağını gösterirler, bir kadın için en azından ilk seviyeleri almak fark yaratır kesinlikle.

avcı wing tsun'u araştırmanı öneririm.
  • kimlanbu  (18.07.16 15:41:07 ~ 15:42:12)
Öneriler için teşekkürler, şu kızın videolarını izledikten sonra krav maga mantıklı geldi (saldırıdan kurtul ve tabana kuvvet kaç mantığı), ama diğerlerini de araştıracağım şimdi.

www.youtube.com

Antrenmanlar ile biraz güçlenirim diye umuyorum.

Asıl bu duruma hiç düşmememizi umuyorum tabii.

Kurs bulursam haber veririm.

Teşekkürler.
  • peggy  (18.07.16 15:48:51 ~ 15:49:49)
Update: Mesaj ile ve bu başlık altında Krav Maga için kurs bulup bulamadığımı soranlar olmuştu. Üzerinden zaman geçtiği için mesajları kaybettmişim maalesef:( Umarım buradan görürsünüz.

Krav Maga Türk'ün derslerine başlayacağım. Perşembe günü Nişantaşı stüdyosuna Demo derse gideceğim. Demo ders ücretsiz oluyor.

Gelmek isteyen varsa haberleşebiliriz:) Kadıköy'de de ayrı bir stüdyoları varmış.

kravmaga.com.tr

Not: Şu an fark ettim ki, bu başlığı açtığımdan beri, 2 ay içinde, ülkedeki kadına şiddet daha da artmış. Vatandaşı koruması gereken unsurlar da doğru düzgün çalışmıyor. Herkese güvenli günler diliyorum...
  • peggy  (26.09.16 17:55:51)