Kiracıyım ev sahibim değişiyor haklarım?

Merhaba,
1 kasım 2015 tarihli sözleşmem var, bir yılım dolmadan ev sahibim evi satma kararı almış bugün emlakçı aradı, evi satın alacak kişinin oturmak isteyeceğini söyledi bu sebeple çıkmam için rica etti, sonra da tamam kasıma kadar oturun dedi.
Siteden memnunum başka boş daireler de var. Hedefim min maddi kayıpla bu işten sıyrılmak.
Taşınma ücreti, elektrik su tekrar kapat aç aradaki fark, ve en önemlisi tekrar emlakçıya para vermek istemiyorum.
Kasım'a kadar beklersem tekrar emlakçı para talep eder mi?
Erken mi çıksam daha iyi beklesem mi?
Bekletirsem max süresi ihbar vs ne kadar oyalayabilirim?
Nasıl bir pazarlığa girmemi önerirsiniz?

Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Kasıma kadar oturmak zaten hakkın, evin satılması bunu değiştirmez.
Evi yeni satın alan kişinin aynı şehir içinde üzerine mülkü yoksa 6 ay içinde seni çıkarma hakkı var.

Emlakçı yeni ev için her durumda yeni para ister gibime geliyor.
Faturaları da aynı şekilde cepten verip sonra iade alacaksın.
  • cakabo  (12.07.16 17:32:44)
Ev fiyatları kışın daha uygun olur. Emlakçının para talep edeceği bir durum görünmüyor. Yeni ev ararkenki emlakçı parasını soruyorsanız da her türlü alırlar. Sahibinden ev bakın, ben hep sahibinden tuttum.

Yeni ev sahibi evi satın aldıktan sonra size ihtarname çekmeli. Bu ihtarname ile 6 aylık süreniz başlar, bu 6 ay sonunda size gönderdiği ihtarname ile çıkmadığınız için hakkınızda tahliye davası açabilir.

Pazarlığa girecek bir durum yok, evi satın alan kişi oturacakmış çünkü. 1 Kasım'a kadar çıkmanız bence en uygunu.
  • Abdurrahman  (12.07.16 17:32:47 ~ 17:33:41)
yeni ev sahibinin aynı şehir içinde mülkü varsa kaç ay çıkmama hakkım var?
Her durumda tekrar emlakçı parası vereceksem kasımı bekleyip sonra da 6 ay ihbarı beklesem yazı getirip öyle yeni ev baksam daha iyi değil mi?
Ya da site içinde kasımı beklemeden şimdi 1-2 ay içinde taşınsam taşınma parasını veya bir bölümünü istesem, emlakçıdan da yeni ev için iskonto istesem elim daha güçlü olmaz mı?

Buralarda yaz başı çok ev olduğundan daha çok ev bulunuyor, kışa doğru ev bulmak daha zor.
  • vaktiyle iyi biriydi  (12.07.16 17:42:53)
eski ev sahibin ile konuş, aynı siteden boş evi olan tanıdığı birileri varsa sokuversin seni o eve. şansını zorla, kaptırma şu emlakçılara para üstadım. ya da emlakçı ile konuş, bana güzel bir ev bulursan tam komisyon ödemem ama yarı komisyonunu 2 taksitte öderim, başka emlakçıya gitmesin param falan de, hemen atlar bence kaçırmaz seni. hem de bu mühitten ayrılmak istemiyorum falan de. eğer kabul etmezsen tam komisyonu yine bu civardan başka emlakçıya vermek zorunda kalacağım de.

elektrik, su, doğalgaz'a fazla bir fark ödemezsin, nakil yaptıracaksın zaten. farkları da faturalara yansıtırlar, fark etmezsin bile, koymaz yani.

kasım a kadar evi bulman lazım. Ekim'de yerleş bence yeni evine. ama ben olsam yaz bitmeden yeni evime geçerdim, kışın taşınması çok zor oluyor.
  • hakim oynayin dedi  (12.07.16 17:48:04 ~ 17:51:42)