Selülitler geçmiyor mu?

Kilo sorunu olmayan hatta zayıf kategorisinde yer alabilecek bir insanım. Yediğime, ictigime her zaman dikkat ederim; spor son 4 aydır düzenli ondan öncesinde de ara ara mutlaka yaptım. Yalnız portakal kabuğu gibi olmasa da ince çizgiler halinde selülit var bende, şu oturunca daha belirgin olanlardan. Bunlar yeni oluşmadı; 1 yaşından beri var. Gitmiyorlar da. Spor yapınca geçer dedim; yine geçmiyor. Normal etek, elbise filan giyince belli olmuyor ama bikini giyince minik çizgiler var iste; sinirimi bozuyorlar.

İnternette okudum; bazıları gitmez demiş, bazıları düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyle geçiyor demiş (o zaman benimkiler niye gecmiyor?). Daha önceden selüliti olup sonradan yok edebilen var mı? Nasıl yaptınız? Yoksa bunlarla yaşamaya alışmak mi gerekiyor? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

caps görmeden ne desek yanlış olur :)

  • kelepir  (08.07.16 21:45:19)
Bunun için capse ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

  • fraise  (08.07.16 21:48:50)
selülitten ziyade çatlak olmasın onlar, emin miyiz? çatlak ise kimyasal peeling diyorlar ama onun da net bir çözüm olup olmadığı muamma, çatlak iyileşmiyor bildiğim kadarıyla, yanlış da biliyor olabilirim, kadınlar daha iyi bilir.

  • devorgilla the gunslinger  (08.07.16 21:50:25)
estetik cerrahların kesin bir çözümü vardır. daha bir çok şeye çözüm bulmuş adamlar ağzım açık kakmıştı:

  • kelepir  (08.07.16 21:52:14)
Selülit değil de çatlaktır o. Hızlı kilo alıp verme gibi bi durumun var mi? Kilo alıp verdikçe derinleşiyor o çatlaklar ve kolay kolay da kaybolmuyorlar. Cilt lekesi gibi bi şey haline geliyorlar.

  • damdanakan  (08.07.16 21:52:46)
Selülit cilt problemi değil, buradaki temel sorun kas atrofisi.

Kadınlarda olmasının sebebi östrojen nedeniyle kas dokusunun atrofiye olmasının daha yatkın olması ve kas yapımının çok daha zor olması.

Kozmetik çözümler işe yaramıyor çünkü kremlerin çoğu cilt altı dokusuna nüfuz etmediği için tamamen yok etmiyor, mezoterapi gibi cilt altı dokusuna ilaç enjeksiyonu yapılan da var oldukça riskli olabiliyor.

Spor ve düzgün beslenme ile geçmesi, skinny fatlikten çıkış süreci gibi kas yapılanması ve belirli bir zaman gerektirir. Dolasıyla ortalık sadece yürüyüş yaparak selüliti bir türlü geçmeyenlerle dolup taşıyor. Çare kasları çalıştırmak (ağırlıklı ya da ağırlıksız) ve düzgün beslenme. Sıkı bir programla ve disiplinle geçer.
  • angelus  (08.07.16 21:53:39 ~ 21:55:36)
Kilo alıp verme gibi bir durumum yok ki. Küçükken biraz fazla kiloluymusum ama yürümeye başlayınca zayiflamisim. Sonrasında da hep zayıftım zaten. O zaman oluşmadı herhalde bunlar?

  • fraise  (08.07.16 21:55:22 ~ 21:57:03)
Ben de hayatımda sadece bi defa on kilo alıp verdim, onun dışında yuzyildir sabittir kilom. Bende de bayağı derin çatlaklar oluştu. Ötesini de bilmiyorum. Biliyorum desem yalan olur.

  • damdanakan  (08.07.16 21:59:13)
Ya hahahahaha buradan bile caps isteyip yazılan olmuş yuh amk açlığa bak

Selülit esnemiş deri, orayı doldurursan kaybolur. Squar lunge deadlift vs. Bacak kaslarını çalıştıracak hareketlerle kas oluşumunu ilerletir halledersin
  • dannyb  (08.07.16 22:00:53)
Kilo problemin antrenman problemin ya da beslenme problemin olmadığı halde oluşuyorsa, ki oluşur, yapacak bir şey yok. Ağır bir itham gibi olmasın anlaşılırlığı bakımından böyle bir örnek veriyorum: Kadın=Selülit. Östrojen üreten bir varlığın selülitinin olması gayet normal, çok süper bir genetiğiniz yoksa bunun için çok fazla bir şey yapamazsınız. O selülit illa ki çıkacak yani. Hele Türk dna'sıyla mücadeleye girmek çok anlamsız. Kas kütlenin artırılması sağlıklı beslenme alkol/sigara tüketmeme uyku saatlerinde disiplin bunu geçiktirse de, erinde sonunda selülit yine oluşur. Bugün olmazsa yarın oluşur. Bunu engelleyemezsiniz. İlaç kullanmayan bir erkek ömrünün sonuna kadar 25/28 kilo arası kas inşa ederken aynı şartlarda bir kadın sadece 2/3 kilo kas inşa eder ve bunu da komple 1 sene içinde inşa eder, sonrasında da kas inşa etme işi durur. Yani kas kütlesini artırarak selülitin önüne geçsen bile ileri aşamalarda kas inşa edemeyeceğin için yine kas kaybı yaşayıp selülitleri görürsün. Dediğim gibi bundan kaçış yok.

  • angelus  (08.07.16 22:10:32)
Fraise dedigin sey selulitten cok catlaga benziyor, ve maalesef catlak hic gecmiyor zamanla cogaliyor. On yasimdan beri catlak sahibiyim, cok gicik oluyordum ama sonra soyle dusundum: kedi deseni gibiymis meger cunku body positive is my bitch. Artik hic gicik olmuyorum :)

  • evde liyakat kalmamis  (08.07.16 22:14:59)
Ama çatlağin ne olduğunu biliyorum ben; kuzenimde doğum sonrası oldu çünkü. bu çatlak değil, ilerlememis selülit sanki. O kadar da dikkat ediyorum geçmiyor işte.

  • fraise  (08.07.16 22:18:12)
Iste bazisi sanki selulitmis gibi normal ten renginin bi ton acigi olarak catlak hayatlarina basliyorlar, minik bir dalgalanma, kalici selulit dovmesi gibi adeta. Yok degil diye israr ediyosan kolumu da sikistirinca selulit oluyor diyip kaciyorum. bi de body positive, o muhim.

  • evde liyakat kalmamis  (08.07.16 22:24:57)
Doğum çatlağı farklı oluyor, bildiğimiz çatlaktır o bence de. Bende de çocukluktan beri var, çünkü ciddi anlamda çok zayıfken östrojen hücumuyla birden kalçam basenlerim genişledi, kilo aldım, deri çatladı.

Doğum çatlağı bu: www.catlak.gen.tr

Kendiliğinden, kilo alıp vermeden dolayı oluşan çatlak bu: sagligabiradim.com

Selüliti de koyayım üzülmesin: cdn2.gurl.com
  • whimsical  (08.07.16 22:33:33 ~ 22:39:24)
selülit ile çatlak arasında çok fark var ve çatlak olmadığını düşünüyorum. sağlıklı yaşama durumuna devam et, duşta kese gibi şeyler kullan aşağıdan yukarıya doğru masaj yap. yapabilecek bi bunlar var, krem falan zaten hikaye ama önceden beri var ve spora rağmen düzelmiyorsa da sana genetik miras olarak bunun kaldığını kabul et, sen kafayı taktığın için gözüne batıyordur eminim çok görünen bir şey bile değil.

  • pamuk helvalar cebe  (08.07.16 23:04:37)
En son selülitli voleybolcu kadınlar gördükten sonra yapısal olduğuna ve geçmediğine karar verdim, yani genetikle ilgili bir şey sanırım. Benim de küçüklükten beri çeşitli sporlarla iç içe bir yaşamım oldu ve hiçbir zaman kilolu olmadım, hep zayıftım, ama bende de oluşmaya başladı.
Kadın olmanın bir getirisi, doğal bir şey bence. Kafaya takmamak lazım:)

  • peggy  (09.07.16 00:01:30)
Selulit senin kadin oldugun icin sahip olduhun bir sey. Selulitsizlere baktiginda ya profesyonel sporcu (testosteron) ya da pkos'ludur (yine testosteron).

  • la noix  (09.07.16 00:26:29)
Bu arada benim icin merdiven cikmak ise yaradi

  • la noix  (09.07.16 00:27:15)