karşılıksız sevgi

amaaan aşk meşk meselesi değil heyecan yok. karşılıksız sevgi dedikleri şey insanlar için hiçbir koşulda mümkün değildir bunu biliyoruz farzedelim. genellikle diğer canlılar, hadi hayvanlar için diyelim, hatta daraltalım ve kedi-köpek-at-kuş vs diyelim. dün trtde bir programın da ismiydi hatta, oradan bi düşündürttü. hayvanlar için böyle midir bu gerçekten sizce ya da genel olarak? mamasını veriyorsun ediyorsun, böyle bir öğrenilmişliğe (bkz: yaşanmışlık diyeni budaklı meşe odunuyla dövmek) dönüşmeler filan, böyle şeyler midir, belki bilimsel bir açıklaması bile vardır ? şirinleri bile görebilir miyiz?

edit: sanırım bir anlaşmazlık var ama olsun. ben soruyu özel olarak hayvanlara çekmek istemiştim. onlarda nedir bu durum diye. bir sevgi var mı, varsa karşılıksız mıdır gibisinden yani.

karşılıksız sevgi korku ile mümkün. birinden korkuyorsan onu karşılıksız sevmen mümkün. mesela hayvanlara sadık olsun diye işkence yapılır. işkence yapılırken sahibinin suratına baktırırlır ki, o suratı görünce, aklına işkence gelsin ve korksun. o korku ile seviyorsun işte.

ama güzel değil ki bu.
  • erkan  (23.11.09 19:49:38)
karşılıksız sevgi mümkündür ve zaten aşkın tek mümkün formülüdür.

bana şimdi biri çıkıp "teyzemle eniştem birbirini 50 yıl boyunca tutkulu bir aşkla sevdi" der, odunla kovalarım. yok öyle bir şey.
  • blackdog  (23.11.09 19:52:34 ~ 19:52:54)
karşılıksız aşk da yoktur. yani platonik aşk bile onun sizi bir gün sevebileceği ihtimali, yani karşılık alabilme umudu üzerine kurulu derme çatma bir barakadır, her an yıkılabilir.

  • obez kirpi george  (23.11.09 20:34:52)
eğer bir hayvanla evini paylaşıyorsan (köpeği bahçede külübede ya da kediyi evde kendisine ait bir sepette yaşatmak değil bu. evde istediği gibi dolaşması ve yemek masasının üstü bir iki yere basmamasını öğretmek)karşılıksız sevgiyi onda görebilirsin. başka da hiç bir canlıdan karşılıksız sevgi göremezsin.

  • felagund  (23.11.09 21:31:52)