IELTS?

Artık IELTS hiçbir üniversiteye (Türkiye'deki) yüksek lisans/doktora başvurularında geçerliliği olan bir sınav olmaktan çıktı mı?

20 Nisan'da bir yönetmelik çıkmış bununla alakalı. Madur olan var mı bu konuda?

Teşekkürler.

O konu biraz karmaşık. Şimdi YÖK diyor ki doktora yapmak için 55 YDS olmak zorunda. Yüksek lisans için okulun inisiyatifine bağlıyor.

Şimdi devlet okullarının çoğu kendine bir yds sınırı alıyor atalım 80, kabul sırasında bu şartı sağlamak için eş değerliklere bakarım diyor. IELTS ösym nin denklik tablosundan atıldı. Bu yüzden bir denklik durumu sıkıntısı var. He okul der ki ben kabul için 6.5 ielts i kendim denk tuttum kimse ona bişi diyemez. Çünkü yüksek lisansa alımda bir kabul kriteri değil dil.

Doktorada ama yök illa yds istiyor. Doktora içinde şunu diyebilir yök 55 yds istiyor, sen 6.5 ielts getirirsen ben seni kabul ederim ama kayıt olman için 55 yds de olmalı. Bilkent böyle alacak doktora öğrencilerini bu sene.

Benzer sorun IELTS te olduğu gibi TOEFL içinde geçerli olacak. Denklik tablosuna TOEFL skorunun geçerli olabilmesi için sınava girdiğin kurumun bir devlet üniversitesi olması gerekiyor. yani doktoraya başvuracaksın 55 yds ye denk gelen TOEFL var ama vakıf ünide girdin o durumda yine IELTS gibi problem çıkar. Bunu aşmak için okul der ki ben kendi kabul koşulumu TOEFL yaparım okulu fark etmez. Ama sen kayıt için 55 yds al gel.

Bugün çok fazla okulda bu sorun yaşanıyor, insanlar mağdur ediliyor. Çünkü iş bilmeyen adamlar enstitüde çalışıyor memur olarak. Aksinin doğru olduğunu, yönetmelikte yazılı olanı göstere göstere söylüyorsun bizde böyle yaprağım diyor. Uğraşmak pek çözüm üretmiyor.

Ama şimdi Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent kabul ediyor IELTS i başvuru sürecinde. Yüksek lisans a başvurursan bişi yok devam diyor. He doktora ise 55 yds de getir yanında anlaşalım diyor. Ama bu okullara bakarsan YDS kabul etmiyor kendi kabulü için. YÖK doktora için YDS istiyor ama bu okullar diyor ki isterse 100 YDS puanın olsun umrumda değil, konuşmalı yazmalı bir denklik getir olmadı kendi sınavıma gir. Doktora için 55 i getirirsin o yökle senin aranda.

Düz mantık yürütürsek okullar kendi dil sınavlarını yapıyor. Bunu başvuru sürecinde muafiyete yeterli görüyor. He işte olayın sırrı burada. Çünkü YÖK yüksek lisans için dil yeterliliği istemiyor, doktora için 55 yds istiyor. O yüzden kimse okulun dil şartına karışamaz. Genel bir kural yok. O yüzden okul ben IELTS i kabul ediyorum dese yine kimse karışamaz. Ama gel gör ki özellikle devlet ünileri bunlara girmiyor zaten konuşmalı yazmalı uluslararası sınav umurunda değil heriflerin. Diyor ki 80 YDS bitmiştir. He insanlar geliyor benim diğer sınavlarım var o zaman denklik tablosuna bakarım diyor. Denklik tablosundan IELTS kalkınca o zaman o kabul değil diyor.

TOEFL için istisnai bir yeni durum var. Tabloda var ama devlet ünide yapılmış olma şerhi var. Fiziki olarak orada ya herkes kabul ederim diyor. Aslında IELTS e yaptıkları muameleyi TOEFL a yapsalar bide başımıza TOEFL krizi çıkar ama şşşttt daha uyanmadılar.

Ne uzun cevap oldu, umarım çok karıştırmadan anlatmışımdır sabahtan beri yüzlerce sayfa okudum beyin pelte çıktı.
  • ManikD  (03.07.16 20:48:39)
Her okuldan çıkmadığını biliyorum.

aha bir örnek yadyok.boun.edu.tr

bu da başka biri www.dbe.metu.edu.tr
  • noluyo yaa  (03.07.16 21:08:47 ~ 21:10:20)
Bir arkadaşım Şehir Üniversitesi'ne İelts verecekti. Mail geldi geçen okulundan 17 haziran 2016 da karar çıkmış artık eşdeğer değilmiş. Ösym kararı da vardı ekte. Sabancı da geçen dönem ielts kabul ediyordu mesela ama 17 hazirandan itibaren alamazlar gibi duruyor bu durumda. Söylediğim tarihli kararı araştırırsanız daha kesin sonuca ulaşırsınız.

  • cilekli pasta  (03.07.16 22:12:32)
Ben basvururken IELTS puanıyla basvurdum, mulakatta da IELTS sonucumu biliyorlardi, onca hocadan biri bile demedi IELTS artik gecmiyor TOEFL veya YDS ye girmen gerek diye. Kabul aldim (bir arkadasim da ayni okul ayni bolume kabul aldi yuksek lisansa) bu defa da gelen mailde bu yonetmelikten bahsediyor ve IELTS kabul etmedikleri yaziyor. ama online basvururken pek tabi IELTS sonuc belgemizi sisteme yuklemeyi kabul ettiler.

Arkadasim 20 nisandan yani bu yonetmelik girmeden basvurusunu yapti, mulakata alindi. Ama kazandigi yeni belli oldu. Ben yonetmelikten sonra basvurdum mulakata alindim. Bu yonetmelik ikimizi de etkiliyor mu?

Tamamen oylesine YDS ye girip istedikleri puanin ustunde bi not almistim. Ama arkadasim 4.5 puanla kaciriyor istedikleri puani. Simdi sirf bunun yuzunden 180 dolar bayilip bir de TOEFL a mi girmek zorunda? burada kim cikar sagliyor allah askina? Durduk yere, egitim sisteminizde baska elleyecek hicbir sey yokmus gibi IELTS sinavini ne amacla cikarirlar ben anlayamıyorum.

Tesekkurler cevaplar icin.
  • mukrime  (04.07.16 10:14:37)
ben de bu konudan mağdurum. IELTS'le başvuru yaptım ve şu an kabul edilmediğini öğrendim. Yardım pls.

  • cemlemikonusuyorsun  (04.07.16 12:18:34)