Yurtdışından yatan para ne zaman hesaba düşer

Sevgili the wolf of the wall streetler;

Benim maaş Dubai'den yatıyor ( yeni başladım işe ilk maaş). bugün yatırmışlar maaşı.

Bu maaş benim elime ne zaman geçer? Şöyle bir durum var, Dubai'de yarın tatil cuma olduğu için. Cumartesi de tatil. Hatta bugün şu an bankalar bile kapanmış olabilir çünkü ramazan süresince saat 2-3 gibi kapanıyor diye biliyorum. Pazar çalışıyorlar.

Burda ise cumartesi pazar tatil. Pazartesi de arefe olduğu için yarım gün çalışacaklar sanırım.

Banka garanti. Banka ile çalıştığım firmanın maaş anlaşması neyim yok.

Para dolar olarak benim buradaki dolar hesabıma yatacak.

Şirkete IBAN nomu verdim öyle gönderiyorlar.

Bu bilgiler ışığında para sizce benim hesabıma ne zaman geçer? Haftasonu geçebilme gibi bir şansı var mı? Olmadı bayram güneri içinde geçebilir mi? Yoksa bayram çıkana kadar taş mı yiyeceğim?

Çok teşekkürler...

Cuma dubai tatil, cumartesi ve pazar amerika tatil, pazartesi de 4 temmuz diye amerika yine tatil, maaş dolar diye düşünüyor ve hesabına ancak salı günü gelir diyorum.

Normal zamanlarda da valör yazmamışlarsa bankalar 2 gün sonrasına hesabına geçirtiyor parayı.

Bugün yatırdılarsa bugun gelir normalde. ama yukarıda dediğim gibi valör yazmadılarsa bugun gelmez.
  • amarat  (30.06.16 15:12:19 ~ 15:12:52)
@amarat, Salı bizde bayram tatili olmasına rağmen gelme gibi bir durum olabilir mi? Çünkü "bugun olmadı salı oldu, o da olumlu" durumundayım:)

Valor olayı ne bilmiyorum. araştıracağım şimdi ama sizde bilgi vermek isterseniz ne ala.

Bi de bakıyorum hesaba henüz gelen giden bi para yok. Bugün gelmicek sanırım.
Tşk.
  • harrage  (30.06.16 15:16:00 ~ 15:18:33)
Orada tatil olması bir şeyi değiştirmez önemli olan swift için muhabir bankanın işlem yapması, genel kabul 2 iş günü günü valörlüdür. Pazartesi bizde yarım gün olduğundan cuma günü çekersin maaşı.

  • koskoca kirpi  (30.06.16 15:38:25)
@koskoca kirp, haftaya cuma yani di mi? Bu cuma değil?

  • harrage  (30.06.16 15:44:19)
paranın senin hesaba yatması için bankaların mesai yapması gerekmiyor. para biriminin merkez bankası açık olsun yeter. usd olduguna göre yarın hesabında olmalı. o olmadı, Pazartesi de iyidir. internetten satıp, atm'den çekersin. türk bankaları kapalı da olsa. ha kur zararı yazarsın ayrı. dövizi mesai saatlerinde sat zarar etmemek için. veya atm'den dolar çek.

  • 507  (30.06.16 16:36:55)
Evet, ertesi cuma günüdür. Eğer bankanızla konuşursanız (değerli müşteri iseniz) inisiyatif kullanıp valör uygulamama yapabilirler ya da parayı yatıran valörsüz olmasını tercih ederek ve masrafına katlanarak göndermiş olabilir. Ama GENEL ve standart uygulama iki iş günüdür.

  • koskoca kirpi  (30.06.16 16:43:37)
Bize usd gelen paralar genelde akşam 16:30'dan sonra geliyor. Bir daha bak derim.
507'nin dediği gibi TL'ye geçersen sorun yok.
Ben paranın usd olup usd kullanmak isteyebileceğin ile ilgili yazdım.

Yanlışım varsa düzeltsin bilen arkadaşlar.
  • amarat  (30.06.16 17:01:56)